• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.10.2020Meniny má Alojzia
Bratislava

Budaj apeluje na predstaviteľov agrorezortu, aby v Bruseli obhajovali envirociele

  • 14:12 16.10.2020
  • Bratislava
Budaj apeluje na predstaviteľov agrorezortu, aby v Bruseli obhajovali envirociele

Ján Budaj apeluje na predstaviteľov slovenského agrorezortu, aby počas rokovaní v Bruseli obhajovali environmentálne ciele v poľnohospodárskej politike.

Zmena poľnohospodárskej politiky je pre zachovanie biodiverzity a splnenie klimatických cieľov nevyhnutná. Uviedol to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Slovensko potrebuje podľa Budaja moderné poľnohospodárstvo, ktoré chráni prírodu a zabezpečí zdravé potraviny. "Preto apelujem na rezort pôdohospodárstva, aby počas rokovaní na európskej úrovni presadzoval nastavenie dotácií pre farmárov tak, aby viac zohľadňovali ochranu biodiverzity, opeľovačov a zachovanie živej krajiny,“ hovorí.

Envirorezort opakovane predstaviteľom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR tlmočil pripomienky k novej poľnohospodárskej politike a nastaveniu platieb pre farmárov, tvrdí odbor komunikácie envirorezortu.

Uvádza, že mnohé krajiny zápasia s nevhodným obhospodarovaním pôdy, odlesňovaním, nadmerným spásaním, neudržateľnými postupmi poľnohospodárstva a lesného hospodárstva, ale aj stavebnými činnosťami či stratou priepustnosti pôdy. Ministerstvo životného prostredia podporuje také riešenia pre ochranu a manažment krajiny, ktoré pomôžu v boji proti suchu a chemizácii prostredia a zabezpečia ekologickú stabilitu krajiny.

Za kľúčové považuje ministerstvo zastavenie používania zbytočnej agrochémie a nebezpečných pesticídov, vytváranie priestoru pre biodiverzitu, medonosné lúky, podporovanie extenzívnej pastvy v chránených územiach, častejšie striedanie vhodných plodín a obmedzenie monokultúry. Nová poľnohospodárska politika by tiež mala podporovať farmárov, ktorí sa k prírode správajú ohľaduplne.

K zmene poľnohospodárskej politiky a skutočnej podpore malých farmárov sa zaviazala vláda SR aj vo svojom programovom vyhlásení,“ uzavrelo ministerstvo.

V najbližších dňoch sa bude v Bruseli rozhodovať o nastavení Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 na úrovní ministrov pre pôdohospodárstvo. Od jej uplatňovania má závisieť napĺňanie klimatických cieľov z Európskej zelenej dohody a zachovanie biologickej rozmanitosti, pripomína odbor komunikácie.

Ochranári, poľovníci, farmári, včelári aj neštátni vlastníci lesa žiadajú „ozelenenie“ vidieka pre prírodu a ľudí. V memorande „Za zdravú krajinu“ apelujú na vládu SR a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Signatári kritizujú Spoločnú poľnohospodársku politiku Európskej únie, ktorej nevhodné nastavenie spôsobuje úbytok biodiverzity.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pekári vyzývajú vládu, aby počas lockdownu zaistila zásobovanie potravinami

Pekári vyzývajú vládu, aby počas lockdownu zaistila zásobovanie potravinami

DNES - 18:51Ekonomické

Pekári vyzývajú vládu, aby počas lockdownu zaistila plynulé zásobovanie všetkých okresov Slovenska potravinami.

Automobilka Kia obnovila výrobu v dvojzmennej prevádzke

Automobilka Kia obnovila výrobu v dvojzmennej prevádzke

DNES - 17:37Ekonomické

Spoločnosť Kia Motors Slovakia obnovila v piatok ráno výrobu v Tepličke nad Váhom v dvojzmennej prevádzke.

Peter Altmaier vyzval na účasť silných európskych hráčov pri budovaní 5G siete

Peter Altmaier vyzval na účasť silných európskych hráčov pri budovaní 5G siete

DNES - 17:30Ekonomické

Európska únia (EÚ) podporuje myšlienku voľnej súťaže, ale musí byť tiež ostražitá, keď ide o jej bezpečnostné záujmy.

Záujem o testovanie zamestnancov javia aj firmy s menej ako 5000 pracovníkmi

Záujem o testovanie zamestnancov javia aj firmy s menej ako 5000 pracovníkmi

DNES - 17:07Ekonomické

Záujem uskutočniť plošné pretestovanie zamestnancov prejavili aj omnoho menšie firmy, ktoré nespĺňajú podmienku minimálne 5000 zamestnancov.

Pobočky viacerých bánk budú fungovať v štandardnom režime

Pobočky viacerých bánk budú fungovať v štandardnom režime

DNES - 16:59Ekonomické

Pobočky viacerých bánk budú najbližší týždeň fungovať v štandardnom režime. Aj napriek tomu banky odporúčajú klientom, aby dodržiavali protiepidemické opatrenia.