• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.10.2020Meniny má Alojzia
10°Bratislava

Schéma pomoci nezahŕňa cestovné kancelárie, tvrdí Fórum CR

  • 16:29 15.10.2020
  • Bratislava
Schéma pomoci nezahŕňa cestovné kancelárie, tvrdí Fórum CR

Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) hovorí, že dôležité bude, či cestovkám klesli tržby v predaji zahraničných zájazdov alebo dovoleniek na Slovensku.

Cestovné kancelárie a agentúry sú už od marca tohto roka bez príjmov. Pomoc pre ne však nezahŕňa ani najnovšie predstavená schéma pre cestovný ruch. Tvrdí to profesijné združenie Fórum cestovného ruchu (CR).

Doležal v stredu (14. 10.) predstavil štátnu pomoc pre cestovný ruch, ktorá má byť v objeme 100 miliónov eur. Požiadať o ňu podľa neho môže každý, komu v porovnaní s rokom 2019 klesnú tržby o viac ako 40 %. Podľa poklesu tržieb následne žiadateľ dostane od 4 do 10 % tržieb roku 2019. Pomoc by mala smerovať najmä hotelom, reštauráciám, akvaparkom, lanovkám, vlekom či cestovným sprievodcom.

Fórum CR však poukazuje na to, že cestovné kancelárie a agentúry sa nenachádzajú medzi oprávnenými žiadateľmi tejto pomoci. „Cestovné kancelárie a cestovné agentúry sú rovnako dôležitou súčasťou domáceho cestovného ruchu. Tak ako v opatrení všetky uvedené subjekty, aj ony rovnako odvádzajú dane a odvody na Slovensku a zamestnávajú stovky slovenských občanov. Mnohé sa špecializujú na pobyty a zájazdy výlučne na Slovensku, kombinovaná ponuka iných obsahuje aj zahraničné destinácie,“ konštatuje združenie.

Zdôraznilo, že tržby cestovných kancelárií klesli zhruba o 90 – 95 %. Podľa Fóra CR je preto veľmi dôležité, aby aj slovenské cestovné kancelárie a agentúry dostali adekvátnu pomoc. „Ich podnikanie si vyžaduje dlhodobé plánovanie s niekoľkomesačným predstihom. Patrili však medzi prvé prevádzky, ktoré boli povinne zatvorené. Doteraz je ich podnikanie výrazne obmedzené,“ podotklo združenie. Fórum CR tak žiada o prehodnotenie schémy pomoci pre cestovný ruch a o to, aby do nej boli zahrnuté cestovné kancelárie a agentúry.

Doležal v stredu priblížil, že rozhodujúce pri cestovných kanceláriách bude, či im poklesli tržby v predaji zahraničných dovoleniek alebo dovoleniek na Slovensku. To podľa neho budú musieť aj zdokumentovať. „Nechceme práve podporovať cestovné kancelárie, ktorým klesli tržby v súvislosti s predajom dovoleniek do Turecka. Ak je však ten pokles tržieb v súvislosti s poklesom predaja dovoleniek na Slovensku, tak na ne určite budeme myslieť,“ ubezpečil minister dopravy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pekári vyzývajú vládu, aby počas lockdownu zaistila zásobovanie potravinami

Pekári vyzývajú vládu, aby počas lockdownu zaistila zásobovanie potravinami

DNES - 18:51Ekonomické

Pekári vyzývajú vládu, aby počas lockdownu zaistila plynulé zásobovanie všetkých okresov Slovenska potravinami.

Automobilka Kia obnovila výrobu v dvojzmennej prevádzke

Automobilka Kia obnovila výrobu v dvojzmennej prevádzke

DNES - 17:37Ekonomické

Spoločnosť Kia Motors Slovakia obnovila v piatok ráno výrobu v Tepličke nad Váhom v dvojzmennej prevádzke.

Peter Altmaier vyzval na účasť silných európskych hráčov pri budovaní 5G siete

Peter Altmaier vyzval na účasť silných európskych hráčov pri budovaní 5G siete

DNES - 17:30Ekonomické

Európska únia (EÚ) podporuje myšlienku voľnej súťaže, ale musí byť tiež ostražitá, keď ide o jej bezpečnostné záujmy.

Záujem o testovanie zamestnancov javia aj firmy s menej ako 5000 pracovníkmi

Záujem o testovanie zamestnancov javia aj firmy s menej ako 5000 pracovníkmi

DNES - 17:07Ekonomické

Záujem uskutočniť plošné pretestovanie zamestnancov prejavili aj omnoho menšie firmy, ktoré nespĺňajú podmienku minimálne 5000 zamestnancov.

Pobočky viacerých bánk budú fungovať v štandardnom režime

Pobočky viacerých bánk budú fungovať v štandardnom režime

DNES - 16:59Ekonomické

Pobočky viacerých bánk budú najbližší týždeň fungovať v štandardnom režime. Aj napriek tomu banky odporúčajú klientom, aby dodržiavali protiepidemické opatrenia.