• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.10.2020Meniny má Alojzia
10°Bratislava

KOZ: Vláda prvýkrát v histórii schválila rozpočet bez prerokovania v tripartite

  • 14:02 15.10.2020
  • Bratislava
KOZ: Vláda prvýkrát v histórii schválila rozpočet bez prerokovania v tripartite

Prvýkrát v histórii Slovenska schválila v stredu (14. 10.) vláda SR zákon o štátnom rozpočte bez toho, aby bol najprv prerokovaný v tripartite. Uviedla to Martina Nemethová, hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR.

Pripomenula, že návrh rozpočtu verejnej správy býval predmetom rokovania Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) SR predtým, ako išiel do vlády a Národnej rady SR do 15. októbra bežného roka. Jedným z dôvodov je aj to, že priamo zákon o trojstranných konzultáciách na celoštátnej úrovni hovorí o tom, že HSR SR dohoduje stanoviská a odporúčania v oblasti štátneho rozpočtu.

Upozornila, že minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) ani len nezvolal sociálnych partnerov. „Ide o flagrantné porušenie zákona a pokračovanie diktátu zo strany ministra práce, ktoré Konfederácia odborových zväzov nemôže tolerovať,“ povedal Marián Magdoško, prezident KOZ SR.

Rozpočet podľa Nemethovej nebol predložený na rokovanie, aj keď to očakávali. Je potrebné podľa nej konštatovať, že nebola žiadna snaha zo strany predkladateľa prerokovať návrh rozpočtu, čo potvrdzuje aj fakt, že bol zverejnený priamo na rokovaní vlády, keď už prebiehalo. Nie je teda pravdou, že KOZ SR blokuje rokovania, keďže žiadna snaha o rokovanie neprišla a rozpočet nedostal žiadny zo sociálnych partnerov.

Konfederácia sa ospravedlnila len z jedného rokovania sociálnych partnerov, čo nedáva dôvod ministrovi nezvolávať rokovanie tripartity v zmysle platných zákonov,“ dodal prezident KOZ SR na margo vyjadrenia ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO), že KOZ SR bola tým dôvodom, prečo nebol návrh štátneho rozpočtu predložený sociálnym partnerom.

Vláda podľa Nemethovej tak za zatvorenými dverami pokračuje v znižovaní sociálneho štandardu ľudí, na ktorých plecia prenáša sanáciu pandémie nového koronavírusu. Štátny rozpočet počíta s nulovou valorizáciou platov štátnych zamestnancov a zamestnancov pracujúcich vo verejnom záujme. Kým títo „bežní“ zamestnanci, napríklad kuchárky a kuchári v školách a škôlkach, opatrovateľky a opatrovatelia v sociálnych zariadeniach, administratívni pracovníci a pracovníčky na súdoch, vraj dostanú pridanú rovnú nulu, naopak vzrastú platy ústavných činiteľov, sudcov a prokurátorov. Pritom mnoho zamestnancov verejnej sféry podľa tabuľkového vyjadrenia zarába menej, ako je, či bude aktuálna výška minimálnej mzdy v budúcom roku.

Je to pre nás neakceptovateľné a preto, pri dodržaní všetkých pandemických obmedzení, bude KOZ SR pokračovať v protestných aktivitách aj v súvislosti s valorizáciou platov vo verejnej a štátnej službe, kde aktuálne prebieha kolektívne vyjednávanie,“ dodala Monika Uhlerová, viceprezidentka KOZ SR.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pekári vyzývajú vládu, aby počas lockdownu zaistila zásobovanie potravinami

Pekári vyzývajú vládu, aby počas lockdownu zaistila zásobovanie potravinami

DNES - 18:51Ekonomické

Pekári vyzývajú vládu, aby počas lockdownu zaistila plynulé zásobovanie všetkých okresov Slovenska potravinami.

Automobilka Kia obnovila výrobu v dvojzmennej prevádzke

Automobilka Kia obnovila výrobu v dvojzmennej prevádzke

DNES - 17:37Ekonomické

Spoločnosť Kia Motors Slovakia obnovila v piatok ráno výrobu v Tepličke nad Váhom v dvojzmennej prevádzke.

Peter Altmaier vyzval na účasť silných európskych hráčov pri budovaní 5G siete

Peter Altmaier vyzval na účasť silných európskych hráčov pri budovaní 5G siete

DNES - 17:30Ekonomické

Európska únia (EÚ) podporuje myšlienku voľnej súťaže, ale musí byť tiež ostražitá, keď ide o jej bezpečnostné záujmy.

Záujem o testovanie zamestnancov javia aj firmy s menej ako 5000 pracovníkmi

Záujem o testovanie zamestnancov javia aj firmy s menej ako 5000 pracovníkmi

DNES - 17:07Ekonomické

Záujem uskutočniť plošné pretestovanie zamestnancov prejavili aj omnoho menšie firmy, ktoré nespĺňajú podmienku minimálne 5000 zamestnancov.

Pobočky viacerých bánk budú fungovať v štandardnom režime

Pobočky viacerých bánk budú fungovať v štandardnom režime

DNES - 16:59Ekonomické

Pobočky viacerých bánk budú najbližší týždeň fungovať v štandardnom režime. Aj napriek tomu banky odporúčajú klientom, aby dodržiavali protiepidemické opatrenia.