• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.10.2020Meniny má Alojzia
10°Bratislava

Výrobcovia piva: Nové pandemické opatrenia budú pre gastro sektor likvidačné

  • 16:18 14.10.2020
  • Bratislava
Výrobcovia piva: Nové pandemické opatrenia budú pre gastro sektor likvidačné

Nové pandemické opatrenia budú pre gastro sektor likvidačné, dvom tretinám prevádzok hrozí zatvorenie. Uviedla to Jana Shepperd, prezidentka Slovenského zväzu výrobcov piva a sladu (SZVPS) v reakcii na opatrenia prijaté v nedeľu (11. 10.) ústredným krízovým štábom, ktoré majú byť platné od 15. októbra.

Aj napriek tomu, že podnikatelia a dodávatelia v gastro sektore chápu potrebu chrániť verejné zdravie, upozorňujú podľa nej, že umožnenie poskytovania stravovacích služieb iba formou balených jedál alebo na terasách v tomto ročnom období je pre nich likvidačné. Dve tretiny gastro prevádzok preto ohlasujú zatváranie, ak ostanú bez pomoci štátu.

Podčiarkla, že to potvrdzuje aj prieskum SZVPS, ktorý sa realizoval v auguste a v septembri, ešte počas letnej sezóny, vo viac ako 2000 gastro prevádzkach na Slovensku. Obavy prevádzok zo zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie potvrdili najnovšie rozhodnutia vlády SR, ktorými sa opäť de facto zatvárajú gastro podniky.

Viac ako polovica (56 %) podnikov hlási pokles návštevnosti zákazníkov oproti minulému roku. Pokles sa týka prevádzok naprieč celým Slovenskom, takmer tretina prevádzok (32 %) očakáva prepad tržieb až o 50 % v porovnaní s obdobím pred reštrikciami. Takmer dve tretiny podnikov uvádzajú, že ľudia utrácajú menej a konzumujú skôr nápoje ako jedlo. Rovnako dve tretiny gastro prevádzok (60 %) ohlasujú, že zavrú, alebo to zvládnu iba s úvermi alebo podporou vlády. Štyridsať percent prevádzok hlási, že by im pomohlo zníženie daňového zaťaženia,“ podotkla Shepperd.

Upozornila, že gastro sektor tento rok dostáva ťažké rany. Takmer dvojmesačné zatvorenie ubytovacích a stravovacích prevádzok na jar, pomaly sa rozbiehajúca letná sezóna poznačená pokračujúcimi pandemickými opatreniami a aktuálna druhá vlna pandémie COVID-19 dostávajú gastro podnikateľov do kritickej existenčnej situácie, hraničiacej s prežitím.

Obmedzenia prevádzky podnikov zo strany štátu musia ísť ruka v ruke s nástrojmi pomoci pre likviditu, ktoré pomôžu nútene zavretým prevádzkam prežiť - udržať zamestnanosť a vykryť straty. Touto cestou sa vydala väčšina európskych krajín, ktoré v súvislosti s pandémiou prijali opatrenia s dopadom na gastro sektor. Zníženie DPH pre stravovacie služby je pomoc, ktorá aj podľa prevádzkarov dokáže rýchlo a férovo pomôcť,“ doplnila Shepperd.

Okamžitá cielená podpora štátu pre gastro je podľa nej v súčasnej kritickej situácii nevyhnutná. Slovensko je jediná krajina v rámci EÚ, ktorá od začiatku pandémie neprijala žiadny špecifický balík pomoci na podporu gastro sektora.

Gastro prevádzky teraz nevyhnutne potrebujú pomoc pred bankrotmi - uvítajú daňové úľavy, rýchle preklenovacie pôžičky alebo iné nástroje rýchlej pomoci. Preto je potrebné, aby si zástupcovia najohrozenejších sektorov sadli so zodpovednými ministrami za jeden stôl a v horizonte najbližších dní našli konkrétne formy rýchlej pomoci,“ uzavrela Shepperd.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pekári vyzývajú vládu, aby počas lockdownu zaistila zásobovanie potravinami

Pekári vyzývajú vládu, aby počas lockdownu zaistila zásobovanie potravinami

DNES - 18:51Ekonomické

Pekári vyzývajú vládu, aby počas lockdownu zaistila plynulé zásobovanie všetkých okresov Slovenska potravinami.

Automobilka Kia obnovila výrobu v dvojzmennej prevádzke

Automobilka Kia obnovila výrobu v dvojzmennej prevádzke

DNES - 17:37Ekonomické

Spoločnosť Kia Motors Slovakia obnovila v piatok ráno výrobu v Tepličke nad Váhom v dvojzmennej prevádzke.

Peter Altmaier vyzval na účasť silných európskych hráčov pri budovaní 5G siete

Peter Altmaier vyzval na účasť silných európskych hráčov pri budovaní 5G siete

DNES - 17:30Ekonomické

Európska únia (EÚ) podporuje myšlienku voľnej súťaže, ale musí byť tiež ostražitá, keď ide o jej bezpečnostné záujmy.

Záujem o testovanie zamestnancov javia aj firmy s menej ako 5000 pracovníkmi

Záujem o testovanie zamestnancov javia aj firmy s menej ako 5000 pracovníkmi

DNES - 17:07Ekonomické

Záujem uskutočniť plošné pretestovanie zamestnancov prejavili aj omnoho menšie firmy, ktoré nespĺňajú podmienku minimálne 5000 zamestnancov.

Pobočky viacerých bánk budú fungovať v štandardnom režime

Pobočky viacerých bánk budú fungovať v štandardnom režime

DNES - 16:59Ekonomické

Pobočky viacerých bánk budú najbližší týždeň fungovať v štandardnom režime. Aj napriek tomu banky odporúčajú klientom, aby dodržiavali protiepidemické opatrenia.