• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 21.10.2020Meniny má Uršuľa
13°Bratislava

Zvláštny následok pandémie: O tomto sa ľuďom sníva kvôli COVID-19

  • 20:05 17.10.2020
  • Helsinki
Zvláštny následok pandémie: O tomto sa ľuďom sníva kvôli COVID-19

Rok 2020 je nočnou morou sám o sebe, no ukázalo sa, že ľudia skutočne v noci trpia kvôli COVID-19.

Vedci z Fínska tvrdia, že väčšina zlých snov, ktoré ľudia tento rok majú, sa v súčasnosti týka COVID-19. Potvrdila to štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Frontiers in Psychology.

Tím vedcov z Helsinskej univerzity odhalil, že vírus prekonal všetky ostatné témy, pokiaľ ide o nočné mory. Autori štúdie tvrdia, že to môže dokonca naznačovať, že globálna pandémia spôsobuje, že sa ľudia delia o svoje obavy s ostatnými. Ako uviedla vedúca štúdie Anu-Katriina Pesonenová v stanovisku:

„Výsledky nám umožnili špekulovať o tom, že snívanie za extrémnych okolností odhaľuje spoločné vizuálne snímky a pamäťové stopy, a týmto spôsobom môžu sny naznačovať určitú formu spoločného myslenia medzi jednotlivcami.“

Myšlienka zdieľaných obrazov v snoch je fascinujúca. Pesonenová dodáva, že mnoho účastníkov ich štúdie malo podobné sny so zameraním na „apokalyptické prostredie“ lockdownu.

Ľudia majú v čase pandémie podobné sny

Fínski vedci zhromaždili údaje o spánku a strese od viac ako 4 000 ľudí počnúc šiestym týždňom lockdownu tejto krajiny. Viac ako 800 z nich odhalilo, že majú obrovskú úzkosť z krízy.

Po prepísaní snov do zoznamu slov použili vedci algoritmus umelej inteligencie (AI) na zostavenie skupiny tém, ktoré sa v snoch objavili. Pesonenová a jej tím nazývajú tieto témy zhluky snov, ktoré AI zostavila z „menších častíc sna“ namiesto toho, aby analyzovala celé sny.

Celkovo bolo z týchto slovných spojení vytvorených 33 zhlukov snov. Vedci tvrdia, že 20 z týchto tém spadá do kategórie nočných môr a 55 percent je špecifických pre pandémiu. Tieto zlé sny sa týkali zlyhaní v sociálnom dištancovaní, osobných ochranných prostriedkov (rúšok), vírusu COVID-19, dystopie a apokalyptických predstáv počas lockdownu.

Mnoho znepokojujúcich tém vzniklo z párovania slov, ktoré štúdia označila ako „Ignorovanie odstupu“. Patria sem kombinácie ako omyl - objatie, objatie - podanie ruky, dištancovanie - dav, obmedzenie davu a davová párty.

„Analýzy založené na výpočtovej lingvistike s podporou AI, ktoré sme použili, sú skutočne novým prístupom vo výskume snov. Dúfame, že sa v budúcnosti dočkáme ďalšieho výskumu snov s pomocou AI,“ uviedla Pesonenová

Stres a spánok sú zlou kombináciou

Štúdia tiež zistila, že pandémia mení spôsob spánku ľudí, pričom väčšina zmien je spôsobená stresom. Viac ako polovica účastníkov tvrdí, že počas karantény spí viac. Viac ako štvrtina z tejto skupiny však tvrdí, že má častejšie nočné mory. Ďalších 10 percent ťažko v noci zaspáva.

Výsledky ukazujú, že viac ako polovica respondentov uviedla zvýšenie úrovne stresu. Vedci tvrdia, že to nie je prekvapujúce, pretože stres má silné spojenie s prerušovaným spánkom a zlými snami. Tí, ktorí boli počas štúdie najviac vystresovaní, tiež hlásili, že majú viac snov spojených s pandémiou.

Pokiaľ ide o psychologické následky COVID-19, Pesonenová tvrdí, že spánok je kľúčovým faktorom vo všetkých otázkach duševného zdravia. Ako dodala:

„Opakované, intenzívne nočné mory môžu poukazovať na posttraumatický stres. Obsah snov nie je úplne náhodný, ale môže byť dôležitým kľúčom k pochopeniu podstaty pri zažívaní stresu, traumy a úzkosti.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, frontiersin.org, medicalxpress.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Do domu vtrhli ozbrojení lupiči, takto proti nim zasiahol 5-ročný chlapec

Video: Do domu vtrhli ozbrojení lupiči, takto proti nim zasiahol 5-ročný chlapec

VČERA - 22:11Zaujímavosti

Odvážny chlapec zasiahol, keď ohrozovali jeho mamu.

Video: Pre toto nesmiete hádzať petardy do kanálu

Video: Pre toto nesmiete hádzať petardy do kanálu

22:18 19.10.2020Zaujímavosti

Chlapec hodil petardu do kanála, vyletel aj s poklopom.

Video: Ako vyčistiť rošt z rúry len pomocou plastovej fólie

Video: Ako vyčistiť rošt z rúry len pomocou plastovej fólie

21:42 19.10.2020Zaujímavosti

Vdýchnite svojej rúre nový život. S týmto trikom pri čistení sa váš rošt bude znova lesknúť ako nový.

Fitness influencer popieral existenciu COVID-19, vírusu nakoniec podľahol

Fitness influencer popieral existenciu COVID-19, vírusu nakoniec podľahol

21:00 19.10.2020Zaujímavosti

Muž svojím fanúšikom hovoril, že koronavírus neexistuje. Nakoniec však ochoreniu COVID-19 podľahol.

Ak sa stretnete s týmito 6 problémami, hneď volajte elektrikára!

Ak sa stretnete s týmito 6 problémami, hneď volajte elektrikára!

20:36 18.10.2020Zaujímavosti

Ako zistiť, či vám elektrina v domácnosti funguje bez problémov? Týchto 6 signálov jednoznačne svedčí o tom, že ste niečo zanedbali. Zistite, aký problém vám hrozí.