• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.6.2021Meniny má Alfréd
33°Bratislava

Zvláštny následok pandémie: O tomto sa ľuďom sníva kvôli COVID-19

  • 20:05 17.10.2020
  • Helsinki
Zvláštny následok pandémie: O tomto sa ľuďom sníva kvôli COVID-19

Rok 2020 je nočnou morou sám o sebe, no ukázalo sa, že ľudia skutočne v noci trpia kvôli COVID-19.

Vedci z Fínska tvrdia, že väčšina zlých snov, ktoré ľudia tento rok majú, sa v súčasnosti týka COVID-19. Potvrdila to štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Frontiers in Psychology.

Tím vedcov z Helsinskej univerzity odhalil, že vírus prekonal všetky ostatné témy, pokiaľ ide o nočné mory. Autori štúdie tvrdia, že to môže dokonca naznačovať, že globálna pandémia spôsobuje, že sa ľudia delia o svoje obavy s ostatnými. Ako uviedla vedúca štúdie Anu-Katriina Pesonenová v stanovisku:

„Výsledky nám umožnili špekulovať o tom, že snívanie za extrémnych okolností odhaľuje spoločné vizuálne snímky a pamäťové stopy, a týmto spôsobom môžu sny naznačovať určitú formu spoločného myslenia medzi jednotlivcami.“

Myšlienka zdieľaných obrazov v snoch je fascinujúca. Pesonenová dodáva, že mnoho účastníkov ich štúdie malo podobné sny so zameraním na „apokalyptické prostredie“ lockdownu.

Ľudia majú v čase pandémie podobné sny

Fínski vedci zhromaždili údaje o spánku a strese od viac ako 4 000 ľudí počnúc šiestym týždňom lockdownu tejto krajiny. Viac ako 800 z nich odhalilo, že majú obrovskú úzkosť z krízy.

Po prepísaní snov do zoznamu slov použili vedci algoritmus umelej inteligencie (AI) na zostavenie skupiny tém, ktoré sa v snoch objavili. Pesonenová a jej tím nazývajú tieto témy zhluky snov, ktoré AI zostavila z „menších častíc sna“ namiesto toho, aby analyzovala celé sny.

Celkovo bolo z týchto slovných spojení vytvorených 33 zhlukov snov. Vedci tvrdia, že 20 z týchto tém spadá do kategórie nočných môr a 55 percent je špecifických pre pandémiu. Tieto zlé sny sa týkali zlyhaní v sociálnom dištancovaní, osobných ochranných prostriedkov (rúšok), vírusu COVID-19, dystopie a apokalyptických predstáv počas lockdownu.

Mnoho znepokojujúcich tém vzniklo z párovania slov, ktoré štúdia označila ako „Ignorovanie odstupu“. Patria sem kombinácie ako omyl - objatie, objatie - podanie ruky, dištancovanie - dav, obmedzenie davu a davová párty.

„Analýzy založené na výpočtovej lingvistike s podporou AI, ktoré sme použili, sú skutočne novým prístupom vo výskume snov. Dúfame, že sa v budúcnosti dočkáme ďalšieho výskumu snov s pomocou AI,“ uviedla Pesonenová

Stres a spánok sú zlou kombináciou

Štúdia tiež zistila, že pandémia mení spôsob spánku ľudí, pričom väčšina zmien je spôsobená stresom. Viac ako polovica účastníkov tvrdí, že počas karantény spí viac. Viac ako štvrtina z tejto skupiny však tvrdí, že má častejšie nočné mory. Ďalších 10 percent ťažko v noci zaspáva.

Výsledky ukazujú, že viac ako polovica respondentov uviedla zvýšenie úrovne stresu. Vedci tvrdia, že to nie je prekvapujúce, pretože stres má silné spojenie s prerušovaným spánkom a zlými snami. Tí, ktorí boli počas štúdie najviac vystresovaní, tiež hlásili, že majú viac snov spojených s pandémiou.

Pokiaľ ide o psychologické následky COVID-19, Pesonenová tvrdí, že spánok je kľúčovým faktorom vo všetkých otázkach duševného zdravia. Ako dodala:

„Opakované, intenzívne nočné mory môžu poukazovať na posttraumatický stres. Obsah snov nie je úplne náhodný, ale môže byť dôležitým kľúčom k pochopeniu podstaty pri zažívaní stresu, traumy a úzkosti.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, frontiersin.org, medicalxpress.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Ako vyčistiť škvrny od pera pomocou laku na vlasy

Video: Ako vyčistiť škvrny od pera pomocou laku na vlasy

DNES - 10:33Zaujímavosti

Tento trik ocenia najmä rodičia malých detí.

Video: Opité jahody patria k letu. Ako si ich doma pripraviť?

Video: Opité jahody patria k letu. Ako si ich doma pripraviť?

DNES - 9:41Zaujímavosti

Jahodová ozdoba sa skvele hodí k jemným alkoholickým nápojom. Príprava je pritom veľmi jednoduchá a nevyžaduje množstvo prísad.

1-minútové japonské cvičenie, ktoré vás zbaví vrások okolo očí

1-minútové japonské cvičenie, ktoré vás zbaví vrások okolo očí

DNES - 8:15Zaujímavosti

Masážne cvičenie shiatsu je jedna z najjednoduchších masážnych techník, ktorú môžete vyskúšať sami na sebe, a ktorá vás zbaví vrások.

Video: Nenáročný pohyb, ktorý zabráni bolesti hlavy ešte pred jej prepuknutím

Video: Nenáročný pohyb, ktorý zabráni bolesti hlavy ešte pred jej prepuknutím

VČERA - 21:35Zaujímavosti

Zbavte sa migrén a bolestí hlavy ešte predtým, ako prepuknú. Lekár, ktorý sa špecializuje na ich liečbu, prišiel s jednoduchým tipom.

Video: Reportérka sa opýtala Putina, prečo sú všetci jeho rivali mŕtvi alebo väznení

Video: Reportérka sa opýtala Putina, prečo sú všetci jeho rivali mŕtvi alebo väznení

20:42 17.06.2021Zaujímavosti

Americká reportérka položila ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi otázku, ktorá by dostala nejedného politika do ťažkej situácie. Nebála sa ju aj zopakovať.