• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.10.2020Meniny má Alojzia
10°Bratislava

Nepravidelnú menštruáciu nepodceňte! Podľa lekárov neraz súvisí so smrteľnými ochoreniami

  • 20:40 11.10.2020
  • Boston
Nepravidelnú menštruáciu nepodceňte! Podľa lekárov neraz súvisí so smrteľnými ochoreniami

Podľa odborníkov je menštruačný cyklus spoľahlivý ukazovateľ celkového zdravia ženy. Nepravidelné menštruácie v tom tiež zohrávajú rolu.

Oči sú oknom do duše a menštruačný cyklus je oknom do zdravia. To si myslia bostonskí gynekológovia a odborníci na reprodukčnú medicínu, ktorí najnovšie vyrukovali s tvrdením, že nepravidelný cyklus by mohol predpovedať riziko úmrtia na niektoré ochorenia.

V štúdii, ktorá pozorovala viac ako 79.000 žien pred menopauzou po dobu 24 rokov, sa zistilo, že ženy, ktoré neustále trpeli nepravidelným menštruačným cyklom, častejšie zomierali pred dovŕšením 70-tky ako tie, ktoré mali pravidelný cyklus.

Doktor Adam Balen, ktorý pôsobí ako profesor reprodukčnej medicíny v Univerzitných nemocniciach mesta Leeds (Veľká Británia), si myslí, že najdôležitejším odkazom výskumu je fakt, že reprodukčné zdravie žien a menštruácia poskytujú pohľad na celkový zdravotný stav:

„Mladé ženy s nepravidelnou menštruáciou by mali absolvovať podrobné vyšetrenie, ktoré sa nebude zameriavať len na hormóny a metabolizmus, ale aj na životný štýl. Rovnako by im mali byť poskytnuté rady, ako zlepšiť podmienky svojho celkového zdravia.“

Ženy vo veku 18-22 rokov a 29-46 rokov, ktorých menštruačný cyklus trval priemerne 40 a viac dní, sú podľa štúdie publikovanej v British Medical Journal náchylnejšie na predčasné úmrtie ako tie, ktorých menštruačný cyklus dosahoval 26-31 dní.

Prečo niektoré ženy umierajú skôr

Výskum pod taktovkou Jorgea Chavarra zo Školy verejného zdravia T. H. Chana v Bostone (štát Massachusetts) prezrádza, že menštruačný cyklus by mal byť v čase plodnosti považovaný za dôležitý obraz všeobecného zdravia.

Chavarra sa odvážil prísť s hypotézou, že vplyv dlhých a nepravidelných menštruácií na riziko predčasného úmrtia pravdepodobne súvisí s narušením hormonálnej rovnováhy. Štúdia však nepreukázala kauzálnu spojitosť nepravidelného cyklu so skorou smrťou. Poukázala len na zjavný súvis.

Známe prípady nepravidelných a dlhých menštruačných cyklov sa už dnes spájajú so zvýšeným rizikom rakoviny vaječníkov, srdcových ochorení, cukrovky 2. typu a mentálnych problémov.

„Tieto údaje podporia ďalší výskum menštruačných príznakov a patológií ako indikátora dlhodobých zdravotných následkov, a pravdepodobne poskytnú rýchlu implementáciu preventívnych stratégií na zlepšenie ženského zdravia v priebehu života,“ uviedla pre Mediálne centrum vedy v Londýne doktorka Jacqueline Maybinová.

Maybinová ďalej dodáva, že za nepravidelnou menštruáciou môže stáť špecifický činiteľ, ktorý by tiež mohol zvyšovať riziko predčasného úmrtia. „Dnes už vieme, že ženy so syndrómom polycystických vaječníkov, ktorý je tiež jednou z hlavných príčin nepravidelného cyklu, sú náchylnejšie na diabetes, vysoký krvný tlak a rakovinu maternice. Práve tieto ženy by sa spoločne s lekárom mali snažiť o zmiernenie následkov tohto ochorenia,“ dodáva doktorka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, bmj.com, medicinenet.com, cnn.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V strede ľudskej lebky objavili nový orgán. Pred lekármi sa skrýval niekoľko storočí

V strede ľudskej lebky objavili nový orgán. Pred lekármi sa skrýval niekoľko storočí

20:58 21.10.2020Zdravie

Prevratný anatomický nález sa uskutočnil niekoľko storočí po vzniku lekárstva, ako ho poznáme.

Sladké nápoje počas dojčenia: Takýto majú vplyv na dieťa

Sladké nápoje počas dojčenia: Takýto majú vplyv na dieťa

18:33 21.10.2020Zdravie

Pitie sladkých nápojov počas dojčenia môže ovplyvniť vývoj dieťaťa.

Sclerosis multiplex na Slovensku: Včasná diagnostika je dôležitá pre kvalitnejší život

Sclerosis multiplex na Slovensku: Včasná diagnostika je dôležitá pre kvalitnejší život

15:03 21.10.2020Zdravie

Slovenským pacientom so sklerózou multiplex chýbajú špecialisti a odborné centrá.

Nedostatočná hygiena rúk môže spôsobiť ochorenia tráviaceho traktu i kože

Nedostatočná hygiena rúk môže spôsobiť ochorenia tráviaceho traktu i kože

9:16 21.10.2020Zdravie

Úrad verejného zdravotníctva SR apeluje na správne umývanie či dezinfekciu rúk, a to po každom návrate domov alebo do práce z vonkajšieho prostredia.

Bolesť hlavy, nevoľnosť a zvracanie? Pozor! Môže ísť o nebezpečný glioblastóm!

Bolesť hlavy, nevoľnosť a zvracanie? Pozor! Môže ísť o nebezpečný glioblastóm!

20:05 18.10.2020Zdravie

Hoci sa nevyskytuje často, glioblastóm je jedným z najagresívnejších druhov rakoviny. Ako vyzerajú jeho príznaky a aké sú možnosti liečby?