• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 26.10.2020Meniny má Demeter
14°Bratislava

Čerstvý päťdesiatnik Matt Damon patrí k najúspešnejším americkým hercom

  • 7:14 08.10.2020
  • Boston/Bratislava
Čerstvý päťdesiatnik Matt Damon patrí k najúspešnejším americkým hercom

Vďaka svojej hereckej univerzálnosti patrí medzi najoceňovanejších hercov Hollywoodu. Vo štvrtok 8. októbra bude mať Matt Damon 50 rokov.

Americký herec Matt Damon patrí k najväčším filmovým hviezdam súčasnosti. Popri hraní píše k filmom aj scenáre a je tiež producentom. Magazín Forbes ho dlhodobo vedie v rebríčkoch najsolventnejších osobností. Iba v severnej Amerike zarobili filmy, v ktorých hral, viac ako tri miliardy dolárov.

Matthew Paige Damon sa narodil 8. októbra 1970 v Bostone, v štáte Massachusetts v Spojených štátoch amerických (USA). Jeho otec bol burzový maklér, matka univerzitná profesorka. Keď mal dva roky tak sa jeho rodičia rozviedli a matka sa spolu s ním a starším bratom presťahovala do Cambridge. Vyrastal neďaleko Harvardu, v komunite, kde prevládalo ľavicové zmýšľanie a marxistické úvahy o spravodlivejšom svete. Ešte počas detských rokov sa zoznámil a skamarátil s Benom Affleckom. Ten už v mladom veku vystupoval v televízii, a tak sa spolu ešte ako tínedžeri rozhodli, že budú obaja hercami. Spolu študovali na Cambridge Ridge and Latin School, kde navštevovali aj divadelné kurzy.

Matt Damon absolvoval svoj prvý kasting ako 16-ročný. Získal úlohu v tínedžerskom filme Mystic Pizza (1988), v ktorom sa objavil po boku začínajúcej herečky Julie Roberts. V tom istom roku začal študovať na Harvardskej univerzite anglickú literatúru. Počas školy sa sporadicky objavoval vo filme, svoju prvú významnú úlohu získal až v roku 1992 v snímke School Ties (Školské putá).

Pred školou nakoniec uprednostnil hereckú kariéru a štúdium nedokončil. Presťahoval sa do Los Angeles a odštartoval svoje úspešné ťaženie v Hollywoode. V roku 1993 získal úlohu vo filme Geronimo: Americká legenda, o dva roky neskôr v snímke The Good Old Boys (Posledný kovboj). Zlomovým momentom v jeho kariére bola rola vo filme Courage Under Fire (1996, Odvaha pod paľbou), kde sa objavil po boku Denzela Washingtona a Meg Ryanovej.

Popri hraní vo vedľajších rolách a čakaní na hlavné úlohy začal Damon spolu s Affleckom ešte na univerzite písať aj prvé scenáre. Medzi „školské“ patril aj Dobrý Will Hunting, ktorý sa neskôr stal predlohou k mimoriadne úspešnému filmu (1997). Snímka o matematicky nadanom mladíkovi bola v jeho živote prelomová. Z nevýrazného mladého herca, ktorý už začínal o sebe pochybovať, sa z noci do rána stala hviezda a dotiahol sa tak na svojho úspešného priateľa a kolegu Bena Afflecka.

Film získal deväť nominácií na Oscara, vrátane nominácie pre najlepšieho herca (Matt Damon). Nominácie nakoniec pretavili na jednu sošku za najlepší filmový scenár (Damon a Affleck). Okrem Oscara zaň získali i Zlatý Glóbus za najlepší scenár a ďalšie významné svetové ocenenia. Tento obrovský úspech ich z noci do rána posunul do skupiny najžiadanejších a najvyťaženejších hollywoodskych hercov.

Nasledovali úspešné snímky Zachráňte vojaka Ryana (1998), Hráči (1998), Talentovaný pán Ripley (1999), Legenda o slávnom návrate (2000), kde sa Damon objavil v úlohe golfového hráča Rannulupha Junuha, a tiež séria troch filmov Dannyho parťáci 1., 2., 3. (2001, 2004, 2007), kde sa jeho kolegami a neskoršími priateľmi stali George Clooney a Brad Pitt.

Ďalší zlom v jeho kariére priniesol film Agent bez minulosti (2002), kde si zahral elitného zabijaka Jasona Bournea, ktorý po strate pamäti pátra po svojej identite. Razom sa z muža s chlapčenskou tvárou stal akčný hrdina.

Nasledovali ďalšie pokračovania Bournov mýtus (2004), Bournovo ultimátum (2007) a Jason Bourne (2016). Medzi úspešné snímky patrila sci-fi Marťan (2015), za ktorú získal Zlatý Glóbus za hlavnú mužskú rolu, a takisto aj film z prostredia automobilových závodov Le Mans 66 (2019).

V roku 1998 založil Matt Damon s Benom Affleckom a ďalším spoločným priateľom Chrisom Moorom produkčnú spoločnosť Pears Street Production, ktorá je známa aj pod názvom LivePlanet. Spoločnosť sa zameriava na začínajúcich režisérov a scenáristov a takisto na nové mediálne projekty.

Matt Damon je ženatý s argentínskou herečkou Lucianou Bozán Barrosovou. Majú spolu štyri dcéry (jedna je nevlastná, z Barrosovej predchádzajúceho manželstva). Založil nadáciu, ktorá pomáha v afrických krajinách získavať pitnú vodu a svoje aktivity vyvíja aj v ďalších humanitárnych projektoch, v ktorých spolupracuje so svojimi hollywoodskymi kolegami a priateľmi Georgeom Glooneym a Bradom Pittom. Od 26. júla 2007 má aj Matt Damon svoju hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zomrela herečka Margaret Nolanová, známa z bondovky Goldfinger

Zomrela herečka Margaret Nolanová, známa z bondovky Goldfinger

6:25 13.10.2020Kultúra

Britská herečka a výtvarníčka Margaret Nolanová, ktorá mala pamätnú úlohu v klasickej bondovke Goldfinger (1964), zomrela vo veku 76 rokov.

Ivana Gottová odložila distribúciu filmu Karel v Česku aj na Slovensku

Ivana Gottová odložila distribúciu filmu Karel v Česku aj na Slovensku

9:57 09.10.2020Kultúra

Na dlho očakávaný film Olgy Malířovej Špátovej Karel si budú musieť počkať fanúšikovia Karla Gotta v Česku i na Slovensku.

Herec a recitátor Viliam Záborský sa narodil pred 100 rokmi

Herec a recitátor Viliam Záborský sa narodil pred 100 rokmi

8:11 09.10.2020Kultúra

Významný slovenský herec a pedagóg Viliam Záborský si divákov a fanúšikov získal už v mladom veku ako skvelý recitátor.

Hudobný svet si pripomína nedožitých 80 rokov Johna Lennona

Hudobný svet si pripomína nedožitých 80 rokov Johna Lennona

7:02 09.10.2020Kultúra

John Lennon svetu chýba už takmer štyridsať rokov, jeho životnú púť tesne po dovŕšení štyridsiatky skončil 8. decembra 1980 v New Yorku vrah Mark David Chapman.