• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 26.10.2020Meniny má Demeter
15°Bratislava

Tento hormón môže zvrátiť poškodenie mozgu pri demencii

  • 19:38 02.10.2020
  • Tokio
Tento hormón môže zvrátiť poškodenie mozgu pri demencii

Zistenia otvárajú cestu k vývoju nových liekov na liečbu demencie spôsobenej Alzheimerovou chorobou.

Hoci vedci poznajú niekoľko základných symptómov, ktoré vyvolávajú Alzheimerovu chorobu, doteraz nebol vyvinutý účinný liek. Nová štúdia však naznačuje, že oxytocín, hormón známy pre podporu pocitov lásky a pohody, môže zvrátiť niektoré poškodenia mozgu.

Alzheimerova choroba je progresívne ochorenie mozgu, ktoré spôsobuje neustále zhoršovanie duševných funkcií. Medzi jej primárne príznaky patrí vážne narušenie schopnosti premýšľať, strata pamäti a zmätenosť.

Jedným z hlavných vinníkov Alzheimerovej choroby je proteín známy ako amyloid β (Aβ). Vedci tvrdia, že Aβ sa zhlukuje a vytvára plaky okolo neurónov v mozgu. Tieto povlaky narúšajú normálnu funkciu neurónov a spúšťajú degeneráciu.

Veľa výskumov sa zameriava na akumuláciu plakov Aβ v hipokampe mozgu. Predpokladá sa, že tento región je hlavným centrom v mozgu pre učenie a pamäť.

Štúdie ukázali, že zhluky plakov v hipokampe narúšajú vlastnosť neurónov nazývanú synaptická plasticita alebo schopnosť mozgových synapsií adaptovať sa na rôzne úrovne nervovej aktivity v priebehu času. Predpokladá sa, že synaptická plasticita hrá rozhodujúcu úlohu pri učení a zachovaní pamäti.

Ako funguje hormón lásky

Vedci z Tokyo University of Science potvrdili, že Aβ zhoršuje synaptickú plasticitu po tom, ako preskúmali tvorbu plakov v hipokampe myší. Potom pridali oxytocín do mozgu zvieraťa, pričom sa ukázalo, že hormón môže zvrátiť poruchy týchto synapsií. Keď vedci zablokovali receptory oxytocínu, zistili, že oxytocín nemohol zvrátiť poškodenie proteínov Aβ, čím potvrdili výhody hormónu lásky.

Tím je presvedčený, že oxytocín môže tiež zvrátiť toto poškodenie ovplyvnením aktivity vápnika. Je známe, že oxytocín podporuje prísun vápnika do buniek. O vápniku sa predpokladá, že hrá kľúčovú úlohu pri nervovej signalizácii a formovaní pamäti. Predchádzajúce štúdie navyše naznačujú, že Aβ môže potlačiť aktivitu vápnika.

Na základe týchto zistení vedci zablokovali receptory zodpovedné za transport vápniku cez bunkové membrány. Keď to urobili, oxytocín nebol schopný znovu zvrátiť negatívne účinky Aβ na synaptickú plasticitu.

Autori štúdie naznačujú, že oxytocín môže byť prospešný pre mozog prostredníctvom oboch týchto kanálov a zvrátiť tak poškodenie proteínom Aβ.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že na celom svete trpí týmto ochorením okolo 50 miliónov ľudí. Hlavný autor štúdie v tlačovej správe uviedol:

"Toto je prvá štúdia na svete, ktorá preukázala, že oxytocín dokáže zvrátiť poruchy indukované Aβ v hipokampe myší. V súčasnosti neexistujú dostatočne uspokojivé lieky na liečbu demencie a sú potrebné nové terapie s novými mechanizmami účinku. Očakávame, že naše zistenia otvoria novú cestu k vývoju nových liekov na liečbu demencie spôsobenej Alzheimerovou chorobou."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, tus.ac.jp, studyfinds.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ďalší koronavírus, ktorý infikuje ošípané, môže byť pre človeka ešte nebezpečnejší

Ďalší koronavírus, ktorý infikuje ošípané, môže byť pre človeka ešte nebezpečnejší

19:38 24.10.2020Veda

Vedci varujú, že koronavírus syndrómu akútnej hnačky ošípaných (SADS-CoV) by mohol ochromiť pre ľudí rovnako problematický ako COVID-19.

Pomôže nám kolektívna imunita poraziť COVID-19? Vedci adresovali verejnosti otvorený list

Pomôže nám kolektívna imunita poraziť COVID-19? Vedci adresovali verejnosti otvorený list

20:19 16.10.2020Veda

Významní vedci podpísali otvorený list, v ktorom uvádzajú, že táto stratégia je „nepodložená dôkazmi“.

Na vypuknutie choroby COVID-19 v organizme je potrebných 500 exemplárov koronavírusu

Na vypuknutie choroby COVID-19 v organizme je potrebných 500 exemplárov koronavírusu

15:14 13.10.2020Veda

Podľa rakúskeho vedca sú najúčinnejšími prostriedkami boja proti pandémii tie najjednoduchšie opatrenia, ako nosenie rúška a dodržiavanie odstupu.

Nový koronavírus sa šíri aj počas rozprávania, vedci varujú pred týmito slovami

Nový koronavírus sa šíri aj počas rozprávania, vedci varujú pred týmito slovami

19:37 11.10.2020Veda

Konverzácie v interiéri tvoria množstvo kvapôčok, v ktorých sa môže nachádzať koronavírus.

Pitvy pacientov s COVID-19 prekvapili vedcov, túto látku našli v ich pľúcach

Pitvy pacientov s COVID-19 prekvapili vedcov, túto látku našli v ich pľúcach

20:14 09.10.2020Veda

Pitvy pacientov s COVID-19 odhalili, že nový koronavírus zaplnil ich pľúca zvláštnym tekutým „želé“.