Ako vplýva dojčenie na riziko koronavírusu

Podľa čínskej štúdie môže materské mlieko aj bez prítomnosti protilátok chrániť pred koronavírusom.
Materské mlieko môže pomôcť chrániť deti pred infekciou novým koronavírusom, tvrdí nová štúdia. Čínski vedci zistili, že materské mlieko môže zabrániť infekcii a replikácii patogénu v bunkách, aj keď dieťa nemá protilátky na COVID-19. Ukázalo sa, že materské mlieko je účinnejšie ako mlieko iných zvierat, ako sú kozy a kravy.
Podľa vedcov z Beijing University of Chemical Technology zistenia podporujú odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), aby matky ďalej dojčili, aj keď majú infekciu alebo podozrenie na COVID-19.
Matky s COVID-19 by nemali prestať dojčiť
V štúdii zverejnenej na medicínskom serveri bioRxiv.org vystavili vedci ľudské bunky pľúc a čriev vírusu SARS-CoV-2. Následne analyzovali, aký vplyv malo na bunky materské mlieko, ktorého vzorky boli uskladnené od roku 2017 - pred pandémiou.
Zdravé bunky sa zmiešali s ľudským materským mliekom. Potom mlieko separovali a bunky vystavili vírusu. Ukázalo sa, že na väčšinu buniek sa vírus neviazal ani do nich neprenikol. Okrem toho, ak sa dostal do buniek, nebol schopný sa replikovať.
To naznačuje, že materské mlieko môže inhibovať koronavírus rovnako ako iné vírusy, ako je norovírus a baktérie.
V predchádzajúcej štúdii rovnaký výskumný tím zistil, že materské mlieko zabránilo infekcii koronavírusmi v obličkových bunkách zvierat.
Vedci uviedli, že za inaktiváciu vírusu bol zodpovedný skôr srvátkový proteín, ktorý má protizápalové vlastnosti, ako iné proteíny, ako je napríklad laktoferín. Potvrdilo sa to aj pri testoch mlieka iných zvierat, vrátane kravského a kozieho mlieka.
Srvátka z mlieka zvieracieho pôvodu však potlačila vírusové kmene približne o 70 percent v porovnaní s takmer 100 percentami u srvátky z materského mlieka.
Dieťa sa nemusí nakaziť, aj keď je koronavírus prítomný v mlieku
Štátna univerzita vo Washingtone v súčasnosti plánuje štúdiu, ktorá má zistiť, či sa deti môžu nakaziť koronavírusmi počas dojčenia. Doteraz sa na túto tému uskutočňoval obmedzený výskum, ale jeho výsledky boli zmiešané.
Niektoré štúdie nezistili žiadny vírus v ľudskom mlieku, zatiaľ čo iné zistili vírusovú RNA iba v určitých vzorkách mlieka. Napríklad najmenej dve štúdie, jedna z Číny a druhá z USA, nenašli nijaké dôkazy o SARS-CoV-2 v ľudskom materskom mlieku.
Správa WHO však zistila, že zo 46 vzoriek materského mlieka od nakazených matiek bolo 43 negatívnych, zatiaľ čo tri boli pozitívne na prítomnosť vírusových častíc.
Výskumníci však tvrdia, že aj keď sa vírusový genetický materiál nachádza v materskom mlieku, neznamená to, že je infekčný a môže sa preniesť na deti.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.