• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.10.2020Meniny má Aurel
13°Bratislava

Telesná hmotnosť nie je všetko: Táto šírka bokov a stehien má prekvapivo pozitívne účinky

  • 20:07 26.09.2020
  • Svet
Telesná hmotnosť nie je všetko: Táto šírka bokov a stehien má prekvapivo pozitívne účinky

Hoci väčšie brucho zvyšuje riziko predčasnej smrti, široké boky alebo stehná môžu podľa novej štúdie naznačovať dlhší život.

Štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále British Medical Journal zistila, že širšie stehná alebo veľké boky môžu naznačovať dlhší život. Vedci analyzovali viac ako 70 štúdií, ktoré sledovali viac ako 2,5 milióna ľudí od troch do 24 rokov.

Zistilo sa však, že každých 10 cm v páse navyše bolo spojených s vyššou pravdepodobnosťou predčasného úmrtia o 11%. Mnohí sa však domnievajú, že obvod pása je indikátorom obezity a rizika chorôb, ako je cukrovka typu 2 a srdcové choroby.

Namiesto váhy a BMI je potrebné sledovať brušný tuk

Spoluautor štúdie Tauseef Ahmad Khan z fakulty nutričných vied na University of Toronto v Kanade uviedol:

„Ľudia by sa mali viac sústrediť na pás, ako na váhu alebo BMI. Pás je lepším indikátorom brušného tuku a zatiaľ čo človek nemôže zacieliť, odkiaľ stratí tuk, chudnutie pomocou diéty a cvičenia tiež zmenší pás a teda brušný tuk.”

Podľa Khana je nebezpečný najmä tuk, ktorý sa ukladá okolo orgánov v bruchu a jeho prebytok súvisí s vysokým cholesterolom, vysokým krvným tlakom, srdcovými chorobami, cukrovkou a mozgovou príhodou. „Preto mať viac brušného tuku môže zvýšiť riziko úmrtia na tieto choroby,“ dodal Khan.

Vedci zistili, že väčšina meraní brušného tuku bola „významne a pozitívne spojená s vyšším rizikom mortality zo všetkých príčin“ aj po zohľadnení BMI. Ako uviedli autori štúdie:

„Zistili sme, že asociácie zostali významné aj po zohľadnení indexu telesnej hmotnosti, čo naznačovalo, že ukladanie tuku v brušnej dutine, nezávislé od celkovej obezity, je spojené s vyšším rizikom.“

Tuk v stehnách a bokoch znižuje riziko úmrtia

Ich zistenia naznačujú, že obvod stehna a bedier bol „inverzne spojený s rizikom mortality zo všetkých príčin“.

Každých 10 cm v obvode bedier navyše bolo spojených s nižším rizikom úmrtia zo všetkých príčin o 10%. Khan tvrdí, že bedrový tuk sa považuje za prospešný a veľkosť stehien je ukazovateľom množstva svalov.

Riziká brušného tuku boli rovnaké, aj keď počítali s BMI, čo naznačuje, že brušný tuk zvyšuje pravdepodobnosť úmrtia človeka bez ohľadu na jeho váhu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, bmj.com, insider.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

DNES - 20:05Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

DNES - 19:37Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

DNES - 18:28Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

DNES - 8:26Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

VČERA - 8:10Zdravie

Ak nechodíte spať v pravidelnú dobu, môže to ovplyvniť srdcovú frekvenciu.