• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.10.2020Meniny má Aurel
13°Bratislava

Káva verzus rakovina: S týmto druhom zhubného ochorenia si poradí najlepšie

  • 9:02 27.09.2020
  • Bratislava
Káva verzus rakovina: S týmto druhom zhubného ochorenia si poradí najlepšie

Len niekoľko šálok kávy za deň dokáže zvýšiť šance onkologických pacientov na vyliečenie.

Na Slovensku každoročne pribudne 4-tisíc pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka, kvôli čomu patríme medzi krajiny s najvyšším výskytom tohto ochorenia. Zvlášť nebezpečná je metastatická rakovina hrubého čreva a konečníka, ktorá je vo väčšine prípadov neliečiteľná.

Sľubné výsledky pri liečbe rakoviny ale okrem tradičnej chemoterapie, rádioterapie a imunoterapie podporuje aj obyčajná káva. Vedci totiž prišli s prevratnou štúdiou, v ktorej tvrdia, že pitie tohto nápoja dokáže predĺžiť život onkologických pacientov až o 39 mesiacov.

Z 1200 účastníkov rozsiahlejšej štúdie tí, ktorí denne vypili štyri šálky kávy a viac, sa mohli tešiť z o 36 percent vyššej šance na záchranu života. Toto percento pritom záleží od počtu vypitých šálok kávy:

  • pri vypití jednej šálky kávy denne sa účastníci dožívali 30 mesiacov od diagnózy
  • pri vypití dvoch až troch šálok kávy denne sa konzumenti dožívali 32 mesiacov od stanovenia diagnózy
  • pri vypití štyroch šálok kávy denne a viac sa účastníci dožívali približne 39 mesiacov od diagnózy

Viac kávy tiež znamená pomalší progres ochorenia. U tých, ktorí denne vypili dve až tri šálky kávy, sa priebeh rakoviny zhoršoval pomalšie ako u tých, ktorí vypili len jednu šálku alebo menej. Tento účinok bol ešte väčší u pacientov, ktorí denne vypili štyri a viac šálok kávy.

Účinky kávy na spomalenie rakoviny sú rovnaké pri káve s obsahom aj bez obsahu kofeínu. O káve sa pritom už v minulosti hovorilo ako o možnom prostriedku na prevenciu rakoviny. Štúdia študenta medicíny na Mayo Clinic School of Medicine vo Phoenixe Christophera Mackintosha je ale prvá, ktorá skúmala jej vplyv na metastatickú formu rakoviny hrubého čreva.

Vedci pripomínajú, že ich štúdia neposkytuje jasný dôkaz o tom, že káva lieči rakovinu hrubého čreva a konečníka. Mackintosh okrem toho prízvukuje, že pacienti s týmto ochorením by nemali zvyšovať konzumáciu kávy len kvôli jednej štúdii.

„Ak niekto trpí kolorektálnou rakovinou a má rád kávu, pokojne ju môže ďalej piť bez strachu zo zhoršenia prognózy ochorenia. Podobné rozhodnutia by, samozrejme, mali prichádzať až po diskusii so zodpovedajúcim lekárom.“

Káva obsahuje viac ako tisíc chemických zlúčenín, z ktorých mnohým sa pripisuje bioaktívny potenciál. Polyfenoly napríklad nesú antioxidačné a protizápalové účinky, zatiaľ čo kofeín podporuje pohyb čriev.

Mackintosh s kolegami polemizuje aj o možnej schopnosti kofeínu bojovať proti ochoreniu vďaka vplyvu na vylučovanie inzulínu. Túto teóriu podporuje aj harvardský profesor medicíny Andrew Chan. „Káva má protizápalové účinky a znásobuje citlivosť tkaniva na účinky inzulínu, čo pomáha pri regulácii cukru,“ vysvetlil. „Obidva tieto mechanizmy môže redukovať riziko rakoviny.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, jamanetwork.com, medicinenet.com, health.gov.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

DNES - 19:37Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

DNES - 18:28Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

DNES - 8:26Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

VČERA - 8:10Zdravie

Ak nechodíte spať v pravidelnú dobu, môže to ovplyvniť srdcovú frekvenciu.

V tomto veku dosahujeme kognitívny vrchol – mozog je vtedy najrýchlejší

V tomto veku dosahujeme kognitívny vrchol – mozog je vtedy najrýchlejší

VČERA - 7:39Zdravie

Čím starší, tým múdrejší – je táto večne spomínaná rovnica pravdivá? Analýza mozgu šachistov odhalila pravdu.