• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 24.10.2020Meniny má Kvetoslava
10°Bratislava

Bežné príznaky menopauzy, o ktorých nevie väčšina žien

  • 20:12 03.10.2020
  • Bratislava
Bežné príznaky menopauzy, o ktorých nevie väčšina žien

Medzi často spomínané príznaky prechodu patria návaly tepla a potenie, s čím ráta každá dospelá žena. Existuje však aj niekoľko ďalších prejavov, o ktorých sa často nehovorí.

Menopauza je obdobie, počas ktorého žena prestáva menštruovať a nie je viac schopná prirodzene otehotnieť. V priebehu niekoľkých mesiacov až rokov dochádza k postupnému zastaveniu pravidelného krvácania, čo môže byť sprevádzané niekoľkými príznakmi.

Medzi najčastejšie zmieňované príznaky menopauzy patrí nadmerná tvorba potu, únava či návaly tepla. Už menej sa však hovorí o vaginálnej suchosti, bolestivom pohlavnom styku a bolestiach pri močení, ktoré sa však vyskytujú rovnako často ako napríklad potenie. Tieto príznaky možno spoločne označiť ako takzvaný genitourinárny syndróm menopauzy, a trpí ním väčšina žien v prechode.

Ženy, ktoré sa stretnú s genitourinárnym syndrómom menopauzy, ani nemusia vedieť, že niečo také vôbec existuje. Až v posledných rokoch sa o ňom rozšírilo povedomie a pribudlo niekoľko spôsobov liečby.

Severoamerická spoločnosť menopauzy (NAMS) odporúča niekoľko dostupných spôsobov liečby. Ako prvé sa odporúča vyskúšať pomoc voľne dostupných zvlhčovačov a lubrikačných gélov. Ak nezaberú, môžete sa obrátiť lekára, ktorý vie predpísať čípky či iné pomôcky, ktoré po aplikovaní privodia estrogén priamo do oblasti pohlavných orgánov, čo pomôže so zvlhčením.

V prípade, že sa počas menopauzy stretávate s nespavosťou, návalmi tepla a inými otupujúcimi problémami, môžete zvážiť aj orálne podávané estrogénové lieky. Pri takejto hormonálnej terapii ale treba dať pozor na vedľajšie účinky.

Genitourinárny syndróm menopauzy sa v minulosti zvykol označovať ako vulvovaginálna atrofia. Tento termín reflektoval stenčovanie tkanív na vonkajšej a vnútornej strane vagíny a ich vysychanie. Novší výraz má však na pamäti to, že príznaky sa netýkajú len pohlavného ústrojenstva, ale aj močového traktu.

Pokiaľ ide o bolesť pri pohlavnom styku, ktorá v súvislosti s menopauzou často býva zmieňovaná, nemusí k nej dochádzať len počas samotného styku. „Hovoríme o nej nielen v kontexte súlože, ale aj v kontexte pohodlia ženy,“ vysvetľuje doktorka Stephanie Faubionová, ktorá v NAMS pôsobí na vedúcej pozícii. Príkladom môže byť bolesť pri utieraní toaletným papierom alebo nosení tesných džínsov.

Lekári ako prvú možnosť liečby ponúkajú voľne dostupné zvlhčovače, ktoré pomôžu pri bežne pociťovanej bolesti. Lubrikanty zas vyriešia bolesť pri pohlavnom styku. Hormonálna terapia sa zvykne predpisovať až pri prítomnosti viacerých nepríjemných príznakov, ako je potenie a návaly tepla.

V budúcnosti by pri liečbe mohli asistovať aj laserové zariadenia, ktoré podporujú produkciu kolagénu, ktorý zabraňuje stenčovaniu pokožky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nhs.uk, medicinenet.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V strede ľudskej lebky objavili nový orgán. Pred lekármi sa skrýval niekoľko storočí

V strede ľudskej lebky objavili nový orgán. Pred lekármi sa skrýval niekoľko storočí

20:58 21.10.2020Zdravie

Prevratný anatomický nález sa uskutočnil niekoľko storočí po vzniku lekárstva, ako ho poznáme.

Sladké nápoje počas dojčenia: Takýto majú vplyv na dieťa

Sladké nápoje počas dojčenia: Takýto majú vplyv na dieťa

18:33 21.10.2020Zdravie

Pitie sladkých nápojov počas dojčenia môže ovplyvniť vývoj dieťaťa.

Sclerosis multiplex na Slovensku: Včasná diagnostika je dôležitá pre kvalitnejší život

Sclerosis multiplex na Slovensku: Včasná diagnostika je dôležitá pre kvalitnejší život

15:03 21.10.2020Zdravie

Slovenským pacientom so sklerózou multiplex chýbajú špecialisti a odborné centrá.

Nedostatočná hygiena rúk môže spôsobiť ochorenia tráviaceho traktu i kože

Nedostatočná hygiena rúk môže spôsobiť ochorenia tráviaceho traktu i kože

9:16 21.10.2020Zdravie

Úrad verejného zdravotníctva SR apeluje na správne umývanie či dezinfekciu rúk, a to po každom návrate domov alebo do práce z vonkajšieho prostredia.

Bolesť hlavy, nevoľnosť a zvracanie? Pozor! Môže ísť o nebezpečný glioblastóm!

Bolesť hlavy, nevoľnosť a zvracanie? Pozor! Môže ísť o nebezpečný glioblastóm!

20:05 18.10.2020Zdravie

Hoci sa nevyskytuje často, glioblastóm je jedným z najagresívnejších druhov rakoviny. Ako vyzerajú jeho príznaky a aké sú možnosti liečby?