• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.10.2020Meniny má Aurel
13°Bratislava

5 príznakov COVID-19, ktoré trvajú najdlhšie

  • 19:47 22.09.2020
  • Bratislava
5 príznakov COVID-19, ktoré trvajú najdlhšie

Tieto príznaky koronavírusu patria medzi najčastejšie, ktoré pretrvávajú aj niekoľko mesiacov.

COVID-19 je infekčné ochorenie, ktoré od vypuknutia pandémie v decembri 2019 diagnostikovali už vyše 30 miliónom ľuďom na svete. Medzi jeho najbežnejšie príznaky patrí vysoká telesná teplota, kašeľ a strata čuchu a chute.

V prípade, že nešťastne ochoriete na koronavírus, môžu sa u vás vyskytnúť aj príznaky, ktoré trvajú niekoľko mesiacov. Jednou z krajín, ktorá má s takýmito prípadmi najbohatšie skúsenosti, je Veľká Británia, v ktorej zaznamenali príznaky „dlhého COVID-u“ u 300-tisíc ľudí. 60-tisíc z nich pociťovalo príznaky ochorenia aj po troch mesiacoch od nakazenia.

Nezisková organizácia Mayo Clinic, zamestnávajúca viac ako 4.700 lekárov a vedcov, upozorňuje, že dlhodobými príznakmi koronavírusu sú ohrození najmä starší ľudia a ľudia trpiaci chronickými ochoreniami.

Docentka odboru verejného zdravia na Southamptonskej univerzite Nisreen Alwanová definuje takzvaný „dlhý COVID“ ako nákazu koronavírusom, ktorá „sa nevylieči v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov od počiatočných príznakov, ktoré naznačovali COVID bez závislosti od testovania.“

Jedným z najčastejších príznakov, ktoré sa pri dlhom COVID-e vyskytujú, je slabosť. Patrí k nej aj kašeľ, dýchavičnosť, bolesť svalov a končatín a tlak na hrudi. V niektorých prípadoch pretrváva vyrážka, búšenie srdca, horúčka, bolesť hlavy, hnačka a mravčenie.

„Veľmi často dochádza k recidíve príznakov, keď sa zdá, že ste sa už vyliečili, no príznaky sa opäť vrátia,“ uzavrela Alwanová na panelovej diskusii o príznakoch, prognóze a stratégiách pri boji proti dlhému COVID-u.

Podľa Mayo Clinic sa dlhý COVID môže dostaviť aj u pacientov, ktorí mali spočiatku mierny až ľahký priebeh ochorenia. „Väčšina ľudí nakazených COVID-19 sa celkom uzdraví v priebehu niekoľkých týždňov. Niektorí – aj v prípade, že mali len mierne príznaky ochorenia – ale pociťujú príznaky aj po počiatočnom uzdravení.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, mayoclinic.org, bmj.com, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

DNES - 20:05Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

DNES - 19:37Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

DNES - 18:28Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

DNES - 8:26Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

VČERA - 8:10Zdravie

Ak nechodíte spať v pravidelnú dobu, môže to ovplyvniť srdcovú frekvenciu.