• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.10.2020Meniny má Aurel
13°Bratislava

Je váš vzťah naozaj zdravý? Odpovedzte si na týchto 10 otázok

  • 7:29 22.09.2020
  • Bratislava
Je váš vzťah naozaj zdravý? Odpovedzte si na týchto 10 otázok

Každý rok by sme nemali preventívne kontrolovať len vlastné zdravie, ale aj zdravie nášho vzťahu. O tom, či je naozaj pevné, rozhodnú vaše odpovede na týchto 10 otázok.

Manželskí poradcovia pristupujú ku klientom jednotlivo a ich vzťah hodnotia na základe povahových čŕt obidvoch partnerov. Môže sa preto zdať, že neexistuje univerzálny recept na zdravý vzťah, no nie je to celkom tak.

Psychológovia vyčlenili 10 otázok, pomocou ktorých sa vo väčšine prípadov dá určiť prosperita vzťahov. Skúste nad nimi pouvažovať:

1. Ako sa v bežný deň cítite vo vzťahu – šťastne, nervózne, depresívne, alebo inak? Ak by ste do konca života mali prežívať tento bežný deň, páčil by sa vám taký vzťah?

Nie každý deň vo vzťahu nám prináša nirvánu – emócie totiž dokážu zamiešať vonkajšie faktory, ako práca, povinnosti alebo rodina. Keď si odmyslíte tieto premenné, je váš bežný deň dobrý?

2. Nebojíte sa prehovoriť?

Z mnohých hľadísk je bezpečnosť vo vzťahu prvoradá, a nehovoríme len o fyzickom bezpečí. Cítite sa bezpečne, keď sa svojmu partnerovi chystáte zveriť s niečím, na čo ste si po dlhej dobe spomenuli a nie ste na to hrdí?

Rovnako by sme sa mali pýtať aj na emócie – nebojíte sa ich pred partnerom prejaviť? A nebojí sa ich on/ona prejaviť pred vami?

3. Dokážete viesť hádku tak, aby vás psychicky alebo fyzicky nezruinovala? Dokážete určiť, kto má posledné slovo, kto má pravdu a kedy konverzácia nikam nevedie?

Občasným hádkam sa nevyhne žiaden príslušník romantického vzťahu. Možno ich dokonca považovať aj za nástroj určenia zdravia vzťahu. Ak pri hádke partneri dokážu regulovať svoje silné emócie a uvedomiť si bod, z ktorého niet východiska, respektíve dospieť ku kompromisu, potom možno označiť vzťah za zdravý.

Ak sú vaše hádky vždy o tom, že treba jedného upokojovať, alebo ak súperíte len o to, kto hádku vyhrá, máte problém.

4. Dokážete sa vrátiť k sporu a vyriešiť problém?

Hádky nie sú len o plamennej diskusii, hneve alebo tichej domácnosti. Rovnako ich pointou nie je ospravedlňujúce objatie a pokračovanie v bežnom živote, akoby sa nič nestalo. Ich cieľ je produktívna konverzácia zo strany oboch partnerov, ktorá by mala viesť k plánu, ako sa vysporiadať s problémom. Dokážete to?

5. Dokážete dosiahnuť kompromis?

Nie je náhodou jeden z vás vždy ten, kto sa na konci hádky podvolí a nechá všetko na toho druhého? Toto nie je kompromis ani riešenie problémov. Zvyčajne to znamená, že človek sa bojí argumentovať alebo má pocit, že nedokáže vyhrať.

Po hádke by sa obaja partneri mali cítiť vypočutí a pochopení. Dokážete toto dosiahnuť?

6. Prežili ste spolu viac pekných ako škaredých chvíľ?

Pri prvej otázke ste premýšľali o svojich emóciách počas bežného dňa, v tejto sa skôr sústredíte na spoločné spomienky. Keď premýšľate o svojom vzťahu, vynára sa vám viac pekných chvíľ alebo tých zlých?

Kľúčom pri odpovedaní na túto otázku je sústrediť sa len na seba a na svoj vzťah. Spomienky totiž vieme racionalizovať napríklad tak, že aj z tej zlej si vytvoríme príjemnú, pretože pri tom boli deti. Neraz podmieňujeme zážitky vetami typu – áno, bolo to pekné, lebo som sa naučil/a mlčať, alebo áno, páčilo sa mi to, lebo môj/moja ex bol/a aj tak horší/horšia. Takéto postoje skrývajú vaše skutočné pocity, čo nie je známkou zdravého vzťahu.

8. Pracujete spoločne ako tím? Kryjete si navzájom chrbát? Staráte sa o šťastie toho druhého?

Ak vzťah stratí rovnováhu a každý začne bojovať sám za seba, ostane v ňom len samota a rezignácia.

9. Veľká otázka len pre vás: Máte pocit, že dokážete byť sami sebou? Cítite lásku a podporu vo všetkom, čo robíte? Máte pocit, že vám vzťah ponúka odmenu, ktorú by ste inde nezískali?

Trojitá kladná odpoveď značí zdravý vzťah.

10. Posledná otázka: Chce sa vám ostať vo vzťahu a brať ho taký, aký je, a so všetkým, čo s ním príde? Ak áno, gratulujeme k zdravému zväzku!

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, psychologytoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nikdy nerobte túto chybu pri odstraňovaní chĺpkov!

Nikdy nerobte túto chybu pri odstraňovaní chĺpkov!

DNES - 10:41Zaujímavosti

Kozmetička sa podelila o niekoľko tipov, ktoré by ste mali dodržiavať pri holení. Prezradila tiež jednu chybu, ktorú jej zákazníčky neustále opakujú.

Video: Takto prebieha zavedenie pľúcnej ventilácie

Video: Takto prebieha zavedenie pľúcnej ventilácie

VČERA - 20:41Zaujímavosti

Anesteziológ popísal presný postup aplikovania orotracheálnej intubácie. Podľa jeho slov ide o náročný a bolestivý zákrok.

Nikdy nepridávajte cesnak do rozpáleného oleja!

Nikdy nepridávajte cesnak do rozpáleného oleja!

VČERA - 20:13Zaujímavosti

Túto chybu pri príprave cesnaku opakuje väčšina domácich kuchárov. Ako ho správne pripraviť?

Ako vyčistiť práčku: Toto musíte urobiť každý mesiac

Ako vyčistiť práčku: Toto musíte urobiť každý mesiac

VČERA - 16:02Zaujímavosti

Mama sa podelila o návod, ako vyčistiť práčku od nečistôt.

Ako ušetriť vyše 5.000 eur za menej ako pol roka: Pomôže vám obálková výzva

Ako ušetriť vyše 5.000 eur za menej ako pol roka: Pomôže vám obálková výzva

VČERA - 9:30Zaujímavosti

Nedarí sa vám ušetriť toľko, koľko by ste chceli alebo potrebovali? Tento trik s obálkami sa o to postará za vás.