• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 21.10.2020Meniny má Uršuľa
16°Bratislava

Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

  • 20:45 19.09.2020
  • Chemnitz
Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

Nosenie topánok so zdvihnutou špičkou sa môže pretaviť do dlhodobých problémov. Riziko netreba podceniť, varujú podológovia.

Nosenie topánok so zahnutou špičkou môže na zdraví zanechať dlhodobý dopad. Zdvihnuté špice vidno predovšetkým na atletickej obuvi, ktorá je navrhnutá tak, aby pri pohybe pomáhala prednej časti chodidla postupne doľahnúť na povrch.

Na nebezpečenstvo dlhodobého nosenia takýchto topánok upozornili vedci zo Spojených štátov a z Nemecka, ktorí sa pozreli na pôsobenie atletickej obuvi na chodidlo prostredníctvom infračervených kamier a 3D snímania pohybu.

Základným zistením je to, že čím je špica topánky vyššie, tým menej sily chodidlo potrebuje na to, aby sa zdvihlo pri chôdzi alebo behu. Tým ale z dlhodobého hľadiska dochádza k oslabeniu svalov v časti chodidla a presunu zaťaženia na takzvanú plantárnu fasciu, čo je šľacha na spodku chodidla spájajúca členok s prstami.

Výsledkom tohto pôsobenia je plantárna fascitída – ochorenie, ktoré spôsobuje intenzívnu bolesť členka aj pri miernom pohybe.

Jedna z najväčších hrozieb pre chodidlá

„Je samozrejmé, že ak svaly na chodidle nemusia pracovať, nemusia mať ani takú výdrž, ak vezmeme do úvahy tisíce prípadov, keď sa počas dňa odrážame od zeme prstami,“ hovorí paleoantropológ Daniel Lieberman z Harvardu, ktorý označil plantárnu fascitídu za jeden z najpálčivejších problémov ľudských chodidiel v súčasnosti.

„Myslíme si, že ľudia sa spoliehajú na to, že všetku prácu svalov za ne vykoná plantárna fascia,“ pokračuje Lieberman. „Plantárna fascia nie je vyvinutá na to, aby odpracovala všetko, čo majú robiť svaly, a preto vzniká zápal,“ dodáva vedec.

Napriek tomu, že tenisky so zdvihnutou špičkou sa podieľajú na vzniku tejto nepríjemnosti, bežci si ich pochvaľujú. „Máme radi komfort – preto tiež sedíme na stoličkách a vozíme sa výťahmi,“ dodáva Lieberman.

V evolúcii ide o novinku

Vplyv obuvi so zdvihnutou špicou sa skúmal u 13 dobrovoľníkov, ktorí najprv bosí kráčali po bežeckom páse. Pás bol vybavený špeciálnymi diskami na meranie sily a infračerveným kamerovým systémom, takže bolo možné zmerať silu vloženú do každého kroku.

Účastníci tento proces zopakovali ešte štyrikrát v obuvi s rôznym uhlom vyvýšenia špice. Vedci mali k dispozícii aj 3D dáta z pohybu každého z nich. Čím vyššie boli položené prsty v porovnaní so zvyškom chodidla, tým menej práce odvádzali svaly obopínajúce kĺby.

Vedci v štúdii pripúšťajú, že zdvihnutú špičku topánok nekladú do priamej súvislosti so vznikom plantárnej fascitídy, a že na vyvodenie konečných záverov je potrebný ďalší výskum. Avizované štúdie sa okrem iného plánujú pozrieť aj na to, ako zdvihnutá špica ovplyvňuje chodidlo aj v závislosti od ďalších faktorov, ako je pevnosť podrážky a výstuž.

„Z evolučného hľadiska je nosenie obuvi s klenbou, výstužou a inými podpornými mechanizmami novodobý fenomén,“ uvádza jeden z autorov výskumu Freddy Sichting z Chemnitzkej univerzity technológie v Nemecku. „Niekoľko výskumov tvrdí, že dôsledkom týchto moderných výdobytkov môže byť aj oslabenie svalov.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nature.com, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Sclerosis multiplex na Slovensku: Včasná diagnostika je dôležitá pre kvalitnejší život

Sclerosis multiplex na Slovensku: Včasná diagnostika je dôležitá pre kvalitnejší život

DNES - 15:03Zdravie

Slovenským pacientom so sklerózou multiplex chýbajú špecialisti a odborné centrá.

Nedostatočná hygiena rúk môže spôsobiť ochorenia tráviaceho traktu i kože

Nedostatočná hygiena rúk môže spôsobiť ochorenia tráviaceho traktu i kože

DNES - 9:16Zdravie

Úrad verejného zdravotníctva SR apeluje na správne umývanie či dezinfekciu rúk, a to po každom návrate domov alebo do práce z vonkajšieho prostredia.

Bolesť hlavy, nevoľnosť a zvracanie? Pozor! Môže ísť o nebezpečný glioblastóm!

Bolesť hlavy, nevoľnosť a zvracanie? Pozor! Môže ísť o nebezpečný glioblastóm!

20:05 18.10.2020Zdravie

Hoci sa nevyskytuje často, glioblastóm je jedným z najagresívnejších druhov rakoviny. Ako vyzerajú jeho príznaky a aké sú možnosti liečby?

2 bezbolestné príznaky, ktoré sa dostavia niekoľko týždňov pred infarktom

2 bezbolestné príznaky, ktoré sa dostavia niekoľko týždňov pred infarktom

17:33 18.10.2020Zdravie

Väčšinou si pri infarkte spomenieme na bolesť hrude a ľavej časti tela, no zástava srdca môže prebiehať aj bezbolestne. Dva konkrétne príznaky sa zvyknú dostaviť aj niekoľko týždňov dopredu.

Farbenie vlasov a rakovina: Rizikové sú len tieto druhy, záleží aj na odtieni

Farbenie vlasov a rakovina: Rizikové sú len tieto druhy, záleží aj na odtieni

19:40 17.10.2020Zdravie

Produkty na farbenie vlasov nespôsobujú rakovinu, no existujú výnimky.