• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.10.2020Meniny má Aurel
13°Bratislava

Nahradenie gastrolístkov peniazmi prinesie problémy, upozorňuje AMOBE

  • 15:59 18.09.2020
  • Bratislava
Nahradenie gastrolístkov peniazmi prinesie problémy, upozorňuje AMOBE

Okrem zamestnávateľov utrpia aj reštaurácie, hovorí o novele Ministerstva práce SR asociácia, ktorá združuje spoločnosti Edenred Slovakia, UP Slovensko a Doxx-Stravné lístky.

Návrh na zavedenie hotovostnej formy príspevku na stravovanie, ktorý posunulo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v novele Zákonníka práce do medzirezortného pripomienkového konania, prinesie okrem negatívnych ekonomických dosahov aj zhoršenie finančnej situácie pre desaťtisíce Slovákov. V reakcii na zverejnenie novely to v piatok uviedla Asociácia moderných benefitov (AMOBE), ktorá združuje spoločnosti Edenred Slovakia, UP Slovensko a Doxx-Stravné lístky.

V návrhu zmien chýba asociácii napríklad ochrana hotovostného príspevku na stravovanie pred exekúciami. „Príspevok sa tak absolútne minie svojmu účinku. Miesto kvalitného teplého obeda pôjde na splácanie dlžôb,“ upozornil prezident AMOBE Štefan Petrík. Pracovníci sa obávajú aj splynutia hotovostného príspevku so mzdou. Až 53 % opýtaných v prieskume agentúry 2muse z februára tohto roka si myslí, že by im zamestnávateľ nezvýšil mzdu, ak by im zároveň vyplácal príspevok v hotovosti. Až 74 % súhlasilo s tým, že nezvýšenie mzdy by zamestnávateľ odôvodňoval práve, a najmä, vyplácaním príspevku v hotovosti.

Hotovostným príspevkom na stravu podľa asociácie utrpia aj reštaurácie. Prieskum 2muse potvrdil aj zmenu správania stravníkov v prípade, ak dostanú stravné v hotovosti. To by viedlo k zníženiu tržieb reštaurácií a maloobchodu až o 420 miliónov eur. Ďalšiu stratu tržieb môžu obchody očakávať pre cezhraničné nákupy. Tie sa prejavia aj na príjmoch štátu, keď okrem odpustených daní a odvodov z príspevku príde štát aj o daň z pridanej hodnoty z nákupov v zahraničí.

Firmám sťaží hotovostný príspevok podnikanie a pridá administratívnu záťaž. „Namiesto digitalizácie, ktorou tento problém vyriešili aj v Belgicku, pribudne možnosť voľby každého zamestnanca. Vo firme tak budú štyri formy príspevku,“ upozornil Petrík. Nárast administratívy spojenej so zavedením ďalšej formy príspevku na stravu, bol podľa neho jedným z dôvodov, prečo nešlo Belgicko v roku 2016 cestou hotovostného príspevku. Slovensko sa navrhovanou novelou podľa AMOBE rozhodlo ísť opačnou cestou ako krajiny západnej Európy

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Veľká časť zamestnancov OFZ neprišla v noci do práce

Veľká časť zamestnancov OFZ neprišla v noci do práce

DNES - 15:20Ekonomické

Oravský producent ferozliatin na výrobu ocele, spoločnosť OFZ, má v súvislosti s pilotným testovaním na ochorenie COVID-19 značný výpadok zamestnancov.

Krajniak: Na vláde navrhnem predĺženie rodičovskej dovolenky

Krajniak: Na vláde navrhnem predĺženie rodičovskej dovolenky

DNES - 14:54Ekonomické

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) navrhne na najbližšom rokovaní vlády v stredu (28. 10.) predĺženie rodičovskej dovolenky.

V Nemecku opäť prudko stúpa dopyt po toaletnom papieri a dezinfekcii

V Nemecku opäť prudko stúpa dopyt po toaletnom papieri a dezinfekcii

VČERA - 12:35Ekonomické

Aj Nemecko v týchto dňoch zápasí s druhou vlnou pandémie nového koronavírusu a počet infikovaných láme rekordy.

Pekári vyzývajú vládu, aby počas lockdownu zaistila zásobovanie potravinami

Pekári vyzývajú vládu, aby počas lockdownu zaistila zásobovanie potravinami

18:51 23.10.2020Ekonomické

Pekári vyzývajú vládu, aby počas lockdownu zaistila plynulé zásobovanie všetkých okresov Slovenska potravinami.

Automobilka Kia obnovila výrobu v dvojzmennej prevádzke

Automobilka Kia obnovila výrobu v dvojzmennej prevádzke

17:37 23.10.2020Ekonomické

Spoločnosť Kia Motors Slovakia obnovila v piatok ráno výrobu v Tepličke nad Váhom v dvojzmennej prevádzke.