• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 29.11.2020Meniny má Vratko
Bratislava

Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

  • 20:07 20.09.2020
  • Svet
Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

Pacienti s COVID-19, ktorí majú vysoké hladiny tohto hormónu, sú vystavení väčšiemu riziku.

Kortizol, ktorý je známy ako stresový hormón, zvyšuje riziko úmrtia u osôb, ktoré boli pozitívne testované na nový koronavírus.

Štúdia uverejnená vo vedeckom žurnále The Lancet Diabetes & Endocrinology zistila, že pacientom s COVID-19 s vysokou hladinou kortizolu hrozí zlý priebeh ochorenia a smrť.

Výskum tiež naznačuje, že hladiny kortizolu v krvi môžu signalizovať, aké závažné je ochorenie, a preto môže byť užitočným markerom na určenie pacientov, ktorí potrebujú kritickú starostlivosť.

Keď sme v strese, naše telo produkuje kortizol, steroidný hormón, ktorý nám pomáha vyrovnať sa s problémom. Hladiny kortizolu narastajú s problémami, ako sú zmeny metabolizmu, vysoký krvný tlak, srdcové ochorenia a iné imunitné reakcie.

Najvyššia hladina kortizolu u zdravých ľudí sa prirodzene vyskytuje ráno a najnižšia v noci počas spánku. V zdravých situáciách alebo pri odpočinku je koncentrácia kortizolu v sére od 100 do 200 nmol/l, a keď spíme, hladiny klesnú takmer na nulu.

Príliš nízke aj vysoké hladiny kortizolu sú rovnako nebezpečné a potenciálne smrteľné, pretože môžu vážne poškodiť imunitný systém a zvýšiť riziko všetkých druhov infekcií.

Pacienti s COVID-19 mali viac kortizolu ako pacienti po veľkých operáciách

Štúdia zistila, že hladiny kortizolu v skupine pacientov s COVID-19 boli podstatne vyššie v porovnaní so skupinou pacientov bez COVID-19.

Kortizolové stresové reakcie u pacientov s COVID-19 dosiahli až 3 241 nmol/l. Bolo to omnoho viac ako u pacientov, ktorí podstúpili veľký chirurgický zákrok, ktorých hladiny zvyčajne zostali pod 1 000 nmol/l.

Pacienti s COVID-19 a koncentráciou kortizolu 744 nmol/l alebo menej, podľahli ochoreniu za menej ako 36 dní. Pacienti s hodnotami kortizolu nad 744 nmol/l prežili v priemere iba 15 dní. Profesor Waljit Dhillo, hlavný autor štúdie, uviedol:

„Z pohľadu endokrinológa dáva zmysel, že pacienti s COVID-19, ktorí sú najviac chorí budú mať vyššiu hladinu kortizolu, ale tieto hladiny sú znepokojivo vysoké.

Pred tromi mesiacmi, keď sme tu v londýnskych nemocniciach začali vidieť túto vlnu pacientov s COVID-19, sme mali veľmi málo informácií o tom, ako najlepšie triediť ľudí.

Teraz, keď ľudia prídu do nemocnice, môžeme mať popri hladinách saturácie kyslíka k dispozícii ďalší jednoduchý marker, ktorý nám pomôže určiť, ktorých pacientov je potrebné prijať okamžite a ktorých nie.

Včasný ukazovateľ toho, ktorí pacienti sa môžu rýchlejšie zhoršovať, nám pomôže čo najrýchlejšie poskytnúť najlepšiu úroveň starostlivosti a pomôcť zvládnuť tlak na NHS.

Okrem toho môžeme brať do úvahy hladiny kortizolu, keď pracujeme na tom, ako najlepšie liečiť našich pacientov.“

Počas celého obdobia štúdie bola úmrtnosť u pacientov hospitalizovaných s COVID-19 27,8 percenta, zatiaľ v skupine bez COVID-u bola miera úmrtnosti 6,8 percenta.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, thelancet.com, todayspractitioner.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mnohí z nás ho milujú: Tento horúci nápoj podporuje intelekt. Nie je to však čaj ani káva!

Mnohí z nás ho milujú: Tento horúci nápoj podporuje intelekt. Nie je to však čaj ani káva!

DNES - 7:44Zdravie

Ani káva, ani čaj – múdrosť sa podľa vedcov ukrýva v inom horúcom nápoji, ktorý je srdcovou záležitosťou tisícok Slovákov.

4 zdravotné dôvody, prečo vám je stále zima

4 zdravotné dôvody, prečo vám je stále zima

VČERA - 19:38Zdravie

Môže ísť o hormonálnu poruchu alebo iné vážne zdravotné problémy. Pre toto trpíte chronickým pocitom zimy.

Tento druh športu najviac škodí kolenám, prispieva k artritíde a degenerácii kĺbov

Tento druh športu najviac škodí kolenám, prispieva k artritíde a degenerácii kĺbov

VČERA - 16:15Zdravie

Mimoriadne nebezpečný je pre ľudí s nadváhou.

Tento populárny nápoj dokáže bojovať proti cukrovke 2. typu

Tento populárny nápoj dokáže bojovať proti cukrovke 2. typu

VČERA - 8:09Zdravie

Nápoj môže predchádzať vzniku cukrovky vďaka kontrole glukózy v krvi.

5 spôsobov, ako sa zbaviť tuku na chrbte

5 spôsobov, ako sa zbaviť tuku na chrbte

VČERA - 7:12Zdravie

Chrbát patrí k partiám, z ktorých sa najťažšie chudne. Dodržujte týchto 5 zásad, a uvidíte, že chudnutie pre vás bude hračka.