• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 21.10.2020Meniny má Uršuľa
16°Bratislava

Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

  • 20:07 20.09.2020
  • Svet
Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

Pacienti s COVID-19, ktorí majú vysoké hladiny tohto hormónu, sú vystavení väčšiemu riziku.

Kortizol, ktorý je známy ako stresový hormón, zvyšuje riziko úmrtia u osôb, ktoré boli pozitívne testované na nový koronavírus.

Štúdia uverejnená vo vedeckom žurnále The Lancet Diabetes & Endocrinology zistila, že pacientom s COVID-19 s vysokou hladinou kortizolu hrozí zlý priebeh ochorenia a smrť.

Výskum tiež naznačuje, že hladiny kortizolu v krvi môžu signalizovať, aké závažné je ochorenie, a preto môže byť užitočným markerom na určenie pacientov, ktorí potrebujú kritickú starostlivosť.

Keď sme v strese, naše telo produkuje kortizol, steroidný hormón, ktorý nám pomáha vyrovnať sa s problémom. Hladiny kortizolu narastajú s problémami, ako sú zmeny metabolizmu, vysoký krvný tlak, srdcové ochorenia a iné imunitné reakcie.

Najvyššia hladina kortizolu u zdravých ľudí sa prirodzene vyskytuje ráno a najnižšia v noci počas spánku. V zdravých situáciách alebo pri odpočinku je koncentrácia kortizolu v sére od 100 do 200 nmol/l, a keď spíme, hladiny klesnú takmer na nulu.

Príliš nízke aj vysoké hladiny kortizolu sú rovnako nebezpečné a potenciálne smrteľné, pretože môžu vážne poškodiť imunitný systém a zvýšiť riziko všetkých druhov infekcií.

Pacienti s COVID-19 mali viac kortizolu ako pacienti po veľkých operáciách

Štúdia zistila, že hladiny kortizolu v skupine pacientov s COVID-19 boli podstatne vyššie v porovnaní so skupinou pacientov bez COVID-19.

Kortizolové stresové reakcie u pacientov s COVID-19 dosiahli až 3 241 nmol/l. Bolo to omnoho viac ako u pacientov, ktorí podstúpili veľký chirurgický zákrok, ktorých hladiny zvyčajne zostali pod 1 000 nmol/l.

Pacienti s COVID-19 a koncentráciou kortizolu 744 nmol/l alebo menej, podľahli ochoreniu za menej ako 36 dní. Pacienti s hodnotami kortizolu nad 744 nmol/l prežili v priemere iba 15 dní. Profesor Waljit Dhillo, hlavný autor štúdie, uviedol:

„Z pohľadu endokrinológa dáva zmysel, že pacienti s COVID-19, ktorí sú najviac chorí budú mať vyššiu hladinu kortizolu, ale tieto hladiny sú znepokojivo vysoké.

Pred tromi mesiacmi, keď sme tu v londýnskych nemocniciach začali vidieť túto vlnu pacientov s COVID-19, sme mali veľmi málo informácií o tom, ako najlepšie triediť ľudí.

Teraz, keď ľudia prídu do nemocnice, môžeme mať popri hladinách saturácie kyslíka k dispozícii ďalší jednoduchý marker, ktorý nám pomôže určiť, ktorých pacientov je potrebné prijať okamžite a ktorých nie.

Včasný ukazovateľ toho, ktorí pacienti sa môžu rýchlejšie zhoršovať, nám pomôže čo najrýchlejšie poskytnúť najlepšiu úroveň starostlivosti a pomôcť zvládnuť tlak na NHS.

Okrem toho môžeme brať do úvahy hladiny kortizolu, keď pracujeme na tom, ako najlepšie liečiť našich pacientov.“

Počas celého obdobia štúdie bola úmrtnosť u pacientov hospitalizovaných s COVID-19 27,8 percenta, zatiaľ v skupine bez COVID-u bola miera úmrtnosti 6,8 percenta.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, thelancet.com, todayspractitioner.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Sclerosis multiplex na Slovensku: Včasná diagnostika je dôležitá pre kvalitnejší život

Sclerosis multiplex na Slovensku: Včasná diagnostika je dôležitá pre kvalitnejší život

DNES - 15:03Zdravie

Slovenským pacientom so sklerózou multiplex chýbajú špecialisti a odborné centrá.

Nedostatočná hygiena rúk môže spôsobiť ochorenia tráviaceho traktu i kože

Nedostatočná hygiena rúk môže spôsobiť ochorenia tráviaceho traktu i kože

DNES - 9:16Zdravie

Úrad verejného zdravotníctva SR apeluje na správne umývanie či dezinfekciu rúk, a to po každom návrate domov alebo do práce z vonkajšieho prostredia.

Bolesť hlavy, nevoľnosť a zvracanie? Pozor! Môže ísť o nebezpečný glioblastóm!

Bolesť hlavy, nevoľnosť a zvracanie? Pozor! Môže ísť o nebezpečný glioblastóm!

20:05 18.10.2020Zdravie

Hoci sa nevyskytuje často, glioblastóm je jedným z najagresívnejších druhov rakoviny. Ako vyzerajú jeho príznaky a aké sú možnosti liečby?

2 bezbolestné príznaky, ktoré sa dostavia niekoľko týždňov pred infarktom

2 bezbolestné príznaky, ktoré sa dostavia niekoľko týždňov pred infarktom

17:33 18.10.2020Zdravie

Väčšinou si pri infarkte spomenieme na bolesť hrude a ľavej časti tela, no zástava srdca môže prebiehať aj bezbolestne. Dva konkrétne príznaky sa zvyknú dostaviť aj niekoľko týždňov dopredu.

Farbenie vlasov a rakovina: Rizikové sú len tieto druhy, záleží aj na odtieni

Farbenie vlasov a rakovina: Rizikové sú len tieto druhy, záleží aj na odtieni

19:40 17.10.2020Zdravie

Produkty na farbenie vlasov nespôsobujú rakovinu, no existujú výnimky.