• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.10.2020Meniny má Aurel
13°Bratislava

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

  • 19:38 19.09.2020
  • Knoxville
Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

U ľudí s týmito povahovými vlastnosťami existuje štatisticky vyššie riziko úmrtia pri opakovanej zástave srdca.

Sarkazmus sa vždy nevníma ako negatívna povahová črta, no rozhodne vám nepridáva na zdraví. Ako totiž dokázala štúdia z Univerzity v Tennessee, spolu s pesimizmom a cynizmom sa aj on podieľa na zhoršení vyhliadok pri zotavovaní z opakovaného infarktu.

Z analýzy 2300 pacientov, ktorí prekonali infarkt, vyplýva, že tí, ktorí navonok pôsobia negatívne, sú častejšie obeťou druhého infarktu v prípade, že nastane do dvoch rokov od prvého. Do kategórie „negatívnych emócií“ v tomto prípade môžeme zaradiť sarkazmus, cynizmus, hnevlivosť, netrpezlivosť a podráždenosť.

Podľa výskumníkov negatívne emócie kladú na srdce nepretržitý tlak. Okrem toho predpokladajú, že ľudia, ktorí sa k ostatným správajú nepriateľsky, sa o seba málokedy dôsledne starajú. Takisto ide častejšie o fajčiarov, konzumentov alkoholu a vo všeobecnosti ľudí s nezdravým spôsobom života.

Nepriateľskosť pacientov sa merala pomocou testu osobnosti. Po jeho vykonaní vedci sledovali účastníkov po dobu 2 rokov. Po 24 mesiacoch sa porovnali osobnostné typy zosnulých, z čoho vyplynulo, že pri nepriateľskom správaní existuje vysoká pravdepodobnosť úmrtia v dôsledku opakovaného infarktu.

Ako sa uvádza v publikácii European Journal of Cardiovascular Nursing, osobnosť človeka dokáže ovplyvniť zdravie jeho srdca a ciev prostredníctvom psychologických a behaviorálnych mechanizmov.

„U nepriateľských jedincov častejšie dochádza k zrážaniu krvi a majú zvýšenú hladinu adrenalínu, abnormálne hladiny cholesterolu a triglyceridov a zvýšenú reaktivitu srdca. Tieto známe zápalové faktory môžu vyvolať zástavu srdca a zhoršiť jej prognózu.“

Predošlé výskumy, ktoré sa zamerali na ľudskú povahu a jej vplyv na zdravie srdca, potvrdzujú aj opačnú súvislosť – optimizmus sa niekoľkokrát preukázal ako nástroj na upevnenie zdravia srdca a ciev. Dobrá nálada totiž znižuje množstvo stresových hormónov, pulz a krvný tlak.

Pozitívne naladení ľudia okrem toho štatisticky častejšie cvičia a pijú menej alkoholu. Rovnako sa neoddávajú iným návykovým látkam a zdravšie sa stravujú.

Podľa autorky štúdie z Tennessee Tracey Vitoriovej súbor negatívnych vlastností nemožno označiť za chvíľkovú zlú náladu. „Nejde len o momentálny stav, ale o spôsob, akým človek vo všeobecnosti komunikuje s inými ľuďmi,“ hovorí.

Vitoriová dodáva, že k zlepšeniu zdravia srdca a ciev pomáha zmena životného štýlu, ale aj postoja k životu a okoliu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, escardio.org, dailymail.co.uk, harvard.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

DNES - 19:37Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

DNES - 18:28Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

DNES - 8:26Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

VČERA - 8:10Zdravie

Ak nechodíte spať v pravidelnú dobu, môže to ovplyvniť srdcovú frekvenciu.

V tomto veku dosahujeme kognitívny vrchol – mozog je vtedy najrýchlejší

V tomto veku dosahujeme kognitívny vrchol – mozog je vtedy najrýchlejší

VČERA - 7:39Zdravie

Čím starší, tým múdrejší – je táto večne spomínaná rovnica pravdivá? Analýza mozgu šachistov odhalila pravdu.