• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.9.2020Meniny má Konštantín
Bratislava

Babiš sa nakoniec nemusí ospravedlňovať za výroky o platených demonštrantoch

  • 18:01 16.09.2020
  • Praha
Babiš sa nakoniec nemusí ospravedlňovať za výroky o platených demonštrantoch

Český premiér Andrej Babiš sa podľa právoplatného rozsudku nemusí ospravedlňovať Jane Filipovej za slová o zaplatených demonštrantoch.

Filipová, ktorá sa zúčastnila na demonštráciách proti vláde usporiadaných spolkom Milión chvíľok pre demokraciu, podala na Babiša žalobu na ochranu osobnosti. Okresný súd dal Filipovej za pravdu, odvolací súd však jeho verdikt zvrátil. V stredu o tom informoval portál Novinky.cz.

Absentuje tu aktívna vecná legitimácia žalobkyne,“ konštatovala sudkyňa Hana Lojkásková. Fialová podľa súdu nemohla byť Babišovými výrokmi dotknutá na cti a dôstojnosti. „Žalovaný nikdy netvrdil, že všetci demonštranti sú podplatení,“ dodala sudkyňa, čím poukázala na Babišovo spresnenie tvrdenia v televízii.

Filipová po skončení súdneho pojednávania vyhlásila, že bude bojovať ďalej a je potrebné, aby premiér priznal, že klame. „Nenechám zvíťaziť lož. Demonštranti demonštrujúci proti tejto vláde za to neberú žiadne peniaze,“ povedala Filipová novinárom.

V žalobe sa Filipová domáhala písomného ospravedlnenia za Babišove výroky v televízii na adresu demonštrujúcich. Babiš totiž vlani v júli v televízii Nova okrem iného povedal: „Neviem si predstaviť, že by niekto demonštroval 16 hodín v kuse a 16 hodín v kuse reval. Len tak, lebo sa nudí. Takže asi nejaká motivácia tam bude.“ A dodal: „Nehovorím, že všetkých, ale niektorých tých ľudí poznám. Chodia s nami rok a pol a sú proti nám.“

O niekoľko týždňov, po akcii k 21. augustu pred Českým rozhlasom, kde proti Babišovi demonštrovalo niekoľko desiatok ľudí, premiér v televízii Barrandov vyhlásil, že „tí ľudia sú zaplatení. Sú to politickí odporcovia na objednávku“. Ľudia na to reagovali slovami, že je to lož a „niekto si nevie predstaviť, že by niekto robil niečo zadarmo“.

Podľa Babiša (hnutie ANO), respektíve jeho právneho zástupcu Jiřího Urbánka, išlo z premiérovej strany o hodnotiace úsudky a vyjadrenie názoru.

Babiš následne poukazoval na výrok poslanca Pavla Růžičku (ANO). Ten tvrdí, že keď sa prechádzal pomedzi demonštrantov pred Poslaneckou snemovňou predvlani 11. júla, započul slová: „Transparenty dajte do auta a do druhého si bežte k Hanke po peniaze.“ Podľa Růžičku demonštrantov zaplatil niekto z opozičných strán, ale nemá dôkazy, len „svoju intuíciu“. Tento status na Facebooku nakoniec vymazal s tým, že išlo o zveličenie.

Právny zástupca Filipovej Aleš Rozehnal v stredu povedal, že Babiš „na akúkoľvek kritiku svojej osoby reaguje urážkami, ktoré majú za cieľ jeho oponentov zastrašiť alebo zosmiešniť“. Babiš podľa neho šíril neoverené informácie aj napriek tomu, že vo finále vedel, že nie sú pravdivé. Rozehnal tiež pripomenul, že Babiš patril k prominentom bývalého režimu, ktorý slobodu prejavu potláčal.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zeman udelil milosť onkologicky chorému zlodejovi

Zeman udelil milosť onkologicky chorému zlodejovi

DNES - 6:11Zahraničné

Český prezident Miloš Zeman odpustil dva tresty väzenia mladému mužovi, ktorý sa lieči z onkologického ochorenia.

Trump ponúkol Assangeovi milosť výmenou za zdroje úniknutých emailov

Trump ponúkol Assangeovi milosť výmenou za zdroje úniknutých emailov

DNES - 6:08Zahraničné

Advokátka zakladateľa webovej stránky WikiLeaks v piatok na londýnskym súde uviedla, že jej klient Julian Assange dostal od USA ponuku.

Podľa Johnsona do Británie prichádza druhá vlna pandémie; nových prípadov je 4322

Podľa Johnsona do Británie prichádza druhá vlna pandémie; nových prípadov je 4322

VČERA - 21:56Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson v piatok vyhlásil, že prichádza druhá vlna pandémie koronavírusu. Povedal to v deň, keď vláda hlásila 4322 nových potvrdených prípadov nákazy, teda najvyšší počet od začiatku mája.

Taliansko hlási vyše 1900 nových prípadov

Taliansko hlási vyše 1900 nových prípadov

VČERA - 21:54Zahraničné

Od začiatku epidémie sa v Taliansku vyliečilo 216.807 infikovaných.

Francúzsko zaznamenalo nový denný rekord nakazených - 13.215

Francúzsko zaznamenalo nový denný rekord nakazených - 13.215

VČERA - 21:22Zahraničné

Francúzsko v piatok oznámilo, že za posledných 24 hodín zaznamenalo 13.215 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Vo štvrtok počet prípadov infekcie už druhýkrát za týždeň presiahol 10.000.