• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.9.2020Meniny má Ľuboslav(a)
11°Bratislava

Šéfka EK varovala Britániu, že jej snahy zmeniť dohodu o brexite sú nezákonné

  • 13:15 16.09.2020
  • Brusel
Šéfka EK varovala Britániu, že jej snahy zmeniť dohodu o brexite sú nezákonné

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v stredu v Bruseli vo svojom prvom prejave o stave EÚ varovala Britániu, že jej snahy o pozmenenie brexitovej dohody s EÚ sú nezákonné. Informovala o tom agentúra AFP.

S každým novým dňom šance na včasnú dohodu slabnú,“ vyjadrila šéfka EK obavy z uzavretia pobrexitovej obchodnej dohody. „Rokovania boli vždy náročné a zvykli sme si na to... Avšak rozhovory nepokročili tak, ako by sme si želali. A zostáva nám veľmi málo času.“

Von der Leyenová poukázala na to, že dohoda uzavretá medzi Londýnom a EÚ je „najlepším a jediným spôsobom“, ako zaistiť mier na írskom ostrove. „Nemôže byť jednostranne zmenená, ignorovaná či nesprávne aplikovaná,“ vyhlásila s tým, že ide o vec dodržiavania zákonov a vzájomnej dôvery.

Britská vláda minulý týždeň oznámila, že predloží návrh zákona, ktorý zámerne porušuje vlani podpísanú dohodu o tzv. brexite, teda vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Zmeny sa týkajú tzv. írskej poistky. Podľa EÚ však tieto plánované zmeny predstavujú porušenie medzinárodného práva. EÚ podľa britského premiéra Borisa Johnsona hrozí zavedením colnej hranice v Írskom mori, ktorá by oddelila Severné Írsko od zvyšku Británie.

Von der Leyenová v súvislosti so spormi Turecka s Gréckom a Cyprom vo východnom Stredomorí varovala Ankaru, aby „nezastrašovala“ susedné krajiny. Turecko je podľa nej kľúčovým partnerom v migračnej kríze, keďže má na svojom území milióny migrantov a od EÚ za to dostáva značnú finančnú podporu, ale „nič z toho ho neoprávňuje na to, aby zastrašovalo svojich susedov“. Hoci sú Turecko a EÚ na mape blízko, „zdá sa, že sa začíname vzďaľovať“, povedala šéfka EK. Dodala, že Grécko a Cyprus môžu počítať s „plnou podporou pri ochrane svojej legitímnej zvrchovanosti“.

Grécko a Turecko — členské krajiny Severoatlantickej aliancie — v spore o potenciálne zásoby ropy a zemného plynu vyslali vojenské lode do oblasti, kde turecké prieskumné plavidlo Oruc Reis vykonávalo seizmický výskum, a uskutočnili vojenské cvičenia demonštrujúce ich nároky.

V súvislosti s ničivým požiarom v utečeneckom tábore Moria na gréckom ostrove Lesbos vyzvala von der Leyenová EÚ na spoluprácu v otázkach migrácie: „Očakávam, že všetky členské štáty zintenzívnia svoje úsilie. Migrácia je európskou výzvou a celá Európa musí prispieť svojím dielom“.

Šéfka EK vo svojom prejave kritizovala i populizmus poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá vo viacerých obciach, okresoch a vojvodstvách zaviedla takzvané zóny bez LGBTI ideológie.

Čo sa týka budovania únie rovnosti, nikdy z toho nezľavím,“ vyhlásila. Vyzvala na vytvorenie „únie, v ktorej môžete byť tým, kým ste a môžete milovať toho, koho chcete — bez strachu z obviňovania a diskriminácie“.

Byť tým, kým ste, nie je vaša ideológia. Je to vaša identita. A nikto vám to nikdy nemôže vziať. Chcem sa preto vyjadriť absolútne jednoznačne — zóny bez LGBTQI sú zóny bez ľudskosti. A v našej Únii nemajú miesto,“ dodala.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Medzi 200 zadržanými v Minsku je aj symbol protestov Nina Bahinská

Medzi 200 zadržanými v Minsku je aj symbol protestov Nina Bahinská

VČERA - 17:07Zahraničné

Bieloruské bezpečnostné zložky zadržali v sobotu v Minsku viac ako 200 účastníkov úradmi nepovoleného pochodu žien.

Do nového tábora na Lesbose presunuli už približne 9000 migrantov

Do nového tábora na Lesbose presunuli už približne 9000 migrantov

VČERA - 15:51Zahraničné

Grécke úrady už do nového dočasného tábora na ostrove Lesbos premiestnili väčšinu z viac ako 12.000 migrantov, ktorí po požiari utečeneckého tábora Moria zostali bez strechy nad hlavou.

Minister vnútra ČR chce sprísniť opatrenia a obmedziť verejné akcie

Minister vnútra ČR chce sprísniť opatrenia a obmedziť verejné akcie

VČERA - 12:49Zahraničné

Český minister vnútra Jan Hamáček je v súvislosti s koronavírusovou epidémiou za zavedenie prísnejších opatrení.

Navaľnyj sa cíti lepšie a dokáže chodiť bez pomoci

Navaľnyj sa cíti lepšie a dokáže chodiť bez pomoci

VČERA - 12:47Zahraničné

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj sa cíti lepšie a dokáže bez pomoci chodiť.

Kontroly na česko-slovenských hraniciach zatiaľ bez vážnejších problémov

Kontroly na česko-slovenských hraniciach zatiaľ bez vážnejších problémov

VČERA - 8:33Zahraničné

Na hranice medzi Českom a Slovenskom sa v piatok vrátili policajné kontroly.