• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 26.10.2020Meniny má Demeter
14°Bratislava

Herečka Divadla Andreja Bagara Eva Pavlíková oslavuje okrúhle narodeniny

  • 7:23 17.09.2020
  • Košice/Bratislava
Herečka Divadla Andreja Bagara Eva Pavlíková oslavuje okrúhle narodeniny

Členka nitrianskeho hereckého súboru Divadla Andreja Bagara (DAB) Eva Pavlíková sa vo štvrtok 17. septembra dožíva 60 rokov.

Patrí medzi všestranné slovenské herečky. Za základ svojho herectva považuje činohru. Svoje spevácke a tanečné schopnosti prezentuje v muzikáloch, účinkuje v televízii, v Nitre moderuje svoj vlastný program Divadelná kaviareň Evy Pavlíkovej. V aktuálnej divadelnej sezóne DAB ju diváci môžu uvidieť v inscenácii podľa predlohy Jane Austenovej Láska slečny Elliotovej. Eva Pavlíková sa narodila 17. septembra 1960 v Košiciach. Ako malá chodila na balet, hrala na klavíri, spievala v speváckych zboroch a tancovala latinskoamerické tance. Už ako desaťročná účinkovala v Opere Štátneho divadla v Košiciach v inscenácii Carmen.

Popri štúdiu na prírodovednom gymnáziu so zameraním na chémiu hrávala v amatérskom divadle. V Bratislave vyštudovala herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU). Jej profesormi boli Karol L. Zachar a Viliam Záborský.

Prvé divadelné skúsenosti získala ešte v košickom Malom divadelnom štúdiu, ktoré viedli režisér Jozef Pražmári, dramaturg Štefan Oľha a scénický výtvarník Štefan Hudák. Po absolvovaní VŠMU v roku 1983 nastúpila do hereckého súboru DAB v Nitre.

Presadila sa najmä v inscenáciách režiséra Jozefa Bednárika, ktorý jej hneď od začiatku ponúkal zaujímavé roly. Popri činohre spievala a tancovala v muzikáloch Pokrvní bratia, Fidlikant na streche, Kabaret, Mníšky, Bátorička, Grék Zorba, Donaha a i.

Popri divadelnom herectve sa úspešne venuje tvorbe v rozhlase, filme, televízii a dabingu. Hrala v televíznych filmoch Stretnutie pod starou píniou (1984), Noc pred Kračúnom (1987), Tábor padlých žien (1997), Ako divé husi (2000), Únos (2017), a tiež v televíznych seriáloch Alžbetin dvor (1986), Ordinácia v ružovej záhrade (2007), GYMPEL.TV (2011), Búrlivé víno (2012), Superhrdinovia, Ochrancovia (oba 2014), Kukučka (2015), Oteckovia (2018), Prázdniny (2020) a mnohé ďalšie.

V roku 1997 získala za svoje herecké majstrovstvo Cenu Literárneho fondu za titulnú postavu v hre F. G. Lorcu Plánka. V roku 2005 jej udelili Krištáľové krídlo v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie za postavu Vicky v muzikáli Do naha v réžii Jozefa Bednárika, postavu Kate v hre Bezkyslíkovce v réžii Svetozára Sprušanského a postavu MC Kabaretiéra v muzikáli Kabaret opäť v réžii Jozefa Bednárika. V kategórii umenie a kultúra bola nominovaná na titul Slovenka roka 2011.

Svoje herecké skúsenosti zúročila aj ako šéfka umeleckého súboru DAB a pedagogička na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V roku 2009 jej vyšla kniha rozhovorov s osobnosťami DAB Nitra Rozhovory spoza opony.

Umelecké nadanie má aj je dcéra Katarína „Katarzia“ Kubošiová, ktorá je pesničkárkou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zomrela herečka Margaret Nolanová, známa z bondovky Goldfinger

Zomrela herečka Margaret Nolanová, známa z bondovky Goldfinger

6:25 13.10.2020Kultúra

Britská herečka a výtvarníčka Margaret Nolanová, ktorá mala pamätnú úlohu v klasickej bondovke Goldfinger (1964), zomrela vo veku 76 rokov.

Ivana Gottová odložila distribúciu filmu Karel v Česku aj na Slovensku

Ivana Gottová odložila distribúciu filmu Karel v Česku aj na Slovensku

9:57 09.10.2020Kultúra

Na dlho očakávaný film Olgy Malířovej Špátovej Karel si budú musieť počkať fanúšikovia Karla Gotta v Česku i na Slovensku.

Herec a recitátor Viliam Záborský sa narodil pred 100 rokmi

Herec a recitátor Viliam Záborský sa narodil pred 100 rokmi

8:11 09.10.2020Kultúra

Významný slovenský herec a pedagóg Viliam Záborský si divákov a fanúšikov získal už v mladom veku ako skvelý recitátor.

Hudobný svet si pripomína nedožitých 80 rokov Johna Lennona

Hudobný svet si pripomína nedožitých 80 rokov Johna Lennona

7:02 09.10.2020Kultúra

John Lennon svetu chýba už takmer štyridsať rokov, jeho životnú púť tesne po dovŕšení štyridsiatky skončil 8. decembra 1980 v New Yorku vrah Mark David Chapman.

Čerstvý päťdesiatnik Matt Damon patrí k najúspešnejším americkým hercom

Čerstvý päťdesiatnik Matt Damon patrí k najúspešnejším americkým hercom

7:14 08.10.2020Kultúra

Vďaka svojej hereckej univerzálnosti patrí medzi najoceňovanejších hercov Hollywoodu. Vo štvrtok 8. októbra bude mať Matt Damon 50 rokov.