• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.10.2020Meniny má Aurel
12°Bratislava

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

  • 18:40 15.09.2020
  • Bratislava
Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

Hoci sa čisteniu zubov venujeme na pravidelnej báze, stále existuje niekoľko chýb, ktorým sa nevyhneme. Toto sú tie najčastejšie z nich.

Čistenie zubov patrí ku každodennej rutine, ktorú už vykonávame automaticky. Aj napriek rozšíreniu ponuky dentálnej hygieny na Slovensku sa ale stále nájde množstvo chýb, ktorým sa Slováci pri vykonávaní tejto činnosti nevyhýbajú. Toto sú tie najvýraznejšie z nich:

Prečo by fluorid nemal chýbať v zubnej paste

Dlhé roky sa vedú diskusie o účinkoch fluoridu na zdravie zubov. Prevažné množstvo štúdií ale potvrdzuje, že vďaka fluoridu je zubná sklovina chránená pred baktériami, ktoré spôsobujú zápal ďasien a zubný kaz. Odhaduje sa, že fluorid dokáže obmedziť pôsobenie týchto baktérií o 25 až 45 percent.

Prečo záleží na čase, ktorý venujeme čisteniu zubov

Prieskumy naznačujú, že väčšina ľudí si čistí zuby len po dobu 45 až 70 sekúnd, čo zďaleka nepostačuje. Škótsky dentálny klinický program efektivity (SDCEP) ako jeden z mnohých odporúča čistiť si zuby aspoň po dobu dvoch minút.

Prečo netreba preplachovať ústa po čistení zubov

Asi málokto si po umytí zubov chce nechať v ústach povlak zo zubnej pasty, a tak všetci podnikáme výplach čistou vodou. To by sme ale nemali – podľa zubárov je lepšie len vypľuť rezíduum zubnej pasty so slinami do umývadla a ústa nevyplachovať. Je totiž dôležité, aby nám časť fluoridu ostala na zuboch aj po umytí, vďaka čomu ochrana pred baktériami vydrží dlhšie.

Prečo je umývanie zubov pred spaním také dôležité

Aj keď vás pokúša spánok, vždy sa radšej premôžte a venujte dve minúty čisteniu chrupu. Počas spánku totiž ústa nevyprodukujú rovnaké množstvo slín ako cez deň, takže ďasná a zuby sa nevedia dostatočne efektívne chrániť pred vplyvom baktérií. Preto pomôže umyť si zuby pastou. Po ich umytí by sme už nemali nič jesť.

Prečo by sme mali obmedziť cukor

Okrem dôslednej ústnej hygieny posilníte zdravie zubov a ďasien aj tým, že obmedzíte príjem umelých sladidiel a cukru na 10 percent z prijatej potravy za deň. Spracované ovocné šťavy a limonády preto nahraďte surovým ovocím a vyhnite sa sladkostiam.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, karger.com, brightside.me, dentistryiq.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

DNES - 20:05Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

DNES - 19:37Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

DNES - 18:28Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

DNES - 8:26Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

VČERA - 8:10Zdravie

Ak nechodíte spať v pravidelnú dobu, môže to ovplyvniť srdcovú frekvenciu.