• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.9.2020Meniny má Konštantín
Bratislava

5 jednoduchých trikov, ktoré vám pomôžu ušetriť

  • 8:38 15.09.2020
  • Bratislava
5 jednoduchých trikov, ktoré vám pomôžu ušetriť

Prevzali vysoké výdavky kontrolu nad vaším bankovým účtom? Naučte sa rozumnejšie hospodáriť aj pomocou týchto piatich krokov.

Stovky, ak nie aj tisíce Slovákov sa pri finančných transakciách boja kontrolovať stav svojho účtu. V mnohých prípadoch za to môžu príliš vysoké výdavky, ktoré sú nepomerné vo vzťahu ku mzde. Našťastie sa s tým dá hneď niečo robiť.

Prvým krokom k zlepšeniu stavu vášho bankového konta je zmeniť prístup k financiám. Nestane sa to za deň, no postupne by ste mali smerovať k lepšiemu akceptovaniu a spoznávaniu čísel, ktoré v ňom svietia. K účtu sa správajte ako k manželstvu – prežije len vtedy, keď ho nezanedbáte a kultivujete.

Finanční experti sa zhodujú na tom, že neexistuje „zlý prístup k peniazom“, no na druhej strane vymenovali niekoľko spôsobov, ako zlepšiť svoj vzťah k bankovému účtu a ako sa nebáť každej jeho návštevy.

1. „Otvorený“ vzťah

Otvorenosť je kľúč k zdravému vzťahu s financiami. Čím úprimnejší budete sami k sebe ohľadom stavu vášho účtu a výdavkov, tým ľahšie sa zbavíte pocitu viny a hanby pri míňaní peňazí.

Otvorenosť sa netýka len vašich vlastných myšlienok, ale tiež spôsobu, akým sa rozprávate o peniazoch s ostatnými. Nebojte sa zveriť svojim blízkym, ak máte finančné ťažkosti.

2. Pozitívny vzťah k peniazom

Prestaňte svoje nároky či výdavky značkovať slovom „zlé“. Netreba byť k sebe taký prísny, všetci sa predsa neustále učíme niečo nové. Medzi míňaním peňazí a postojom k životu, či samotnou psychikou, je úzky vzťah, ktorý netreba hneď zatracovať.

Súčasťou zlepšenia vzťahu k peniazom je uvedomenie, že každý z nás má iný prístup k financiám, a podľa toho sa ľudia aj správajú. To, čo je norma pre jedného, nemusí byť norma pre druhého. Každý má svoje hranice inde, a vás by mali zaujímať predovšetkým tie vaše.

3. Vzdajte sa vopred plánovaných rozpočtov

Termín „rozpočet“ môže pre niekoho, koho už teraz trápia finančné ťažkosti, znieť príliš obmedzujúco. Úplné vylučovanie vecí, ktoré si nemôžete dovoliť, rýchlo povedie k zhoršenej nálade, čo sa odrazí aj na vzťahu k peniazom.

Vo vašich výdavkoch by sa vždy malo nájsť dosť miesta pre veci, ktoré vás tešia. Môžete to napríklad realizovať aj pomocou pokladničky, ktorú si vyčleníte na večery s priateľmi, cestovanie či návštevy kaderníčky.

Je tiež dôležité uvedomiť si, že porovnávanie vlastných návykov s ostatnými nikam nevedie. Neexistuje univerzálny rozpočet, ktorý by vystihol potreby každého z nás. Všetko záleží od toho, ako chcete tráviť čas a aké ciele si vytýčite v rámci konkrétneho časového obdobia.

4. Šetrite pomocou aplikácií

Užitočnou pomôckou, ktorá vám môže pomôcť ušetriť, sú bankové mobilné aplikácie, kde si môžete nastaviť pripomienky pri prekročení limitu stanoveného na aktuálny mesiac. Poskytujú vám tiež rýchly prehľad v minulých výdavkoch.

Okrem toho rôzne platformy ponúkajú množstvo aplikácií s online kupónmi, ktoré môžete využiť pri nákupe u konkrétneho predajcu.

5. Pred platením si dajte pauzu

Jeden z najlepších spôsobov, ako sa vyhnúť prílišnému míňaniu peňazí, je všímať si vlastnú náladu. K nakupovaniu nás často vedú emócie a to, čo sa práve deje v našom živote. Niektorí sa nakupovaním vyrovnávajú so smútkom, iní si ho zas doprajú za odmenu.

Pri nakupovaní by sme si preto mali vyhradiť trochu času na premýšľanie, a to neplatí len pre drahšie produkty, ale pre akúkoľvek sumu, ktorá by sa za iných podmienok dala ušetriť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, huffingtonpost.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Zabuchli ste si kľúče v aute? Zachránia vás šnúrky z topánok

Video: Zabuchli ste si kľúče v aute? Zachránia vás šnúrky z topánok

VČERA - 22:08Zaujímavosti

Ak ste majiteľ staršieho auta a podarilo sa vám zabuchnúť si v ňom kľúče, spoľahnite sa na pomoc šnúrok od topánok.

Video: Miliardár Musk počas rozhovoru zabudol meno svojho dieťaťa

Video: Miliardár Musk počas rozhovoru zabudol meno svojho dieťaťa

VČERA - 21:11Zaujímavosti

„Znie to ako heslo,“ komentoval technický guru meno vlastného syna.

Tento typ otcov vychováva deti, ktoré dokážu kontrolovať svoje správanie a emócie

Tento typ otcov vychováva deti, ktoré dokážu kontrolovať svoje správanie a emócie

VČERA - 7:48Zaujímavosti

Správanie otca dokáže ovplyvniť schopnosť sebakontroly u detí.

Slovenský textár a básnik Kamil Peteraj má 75 rokov

Slovenský textár a básnik Kamil Peteraj má 75 rokov

VČERA - 7:39Zaujímavosti

Známy slovenský básnik a textár Kamil Peteraj sa v piatok 18. septembra 2020 dožíva 75 rokov.