• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.9.2020Meniny má Ľuboslav(a)
11°Bratislava

Lekárov prekvapili nálezy v mozgoch pacientov, ktorí zomreli na COVID-19

  • 20:10 15.09.2020
  • Svet
Lekárov prekvapili nálezy v mozgoch pacientov, ktorí zomreli na COVID-19

Nový koronavírus dokáže infikovať aj mozgové bunky a dokáže ich ovládnuť vo svoj prospech.

Vedci z Yale University našli dôkazy o tom, že vírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, môže priamo infikovať mozgové bunky nazývané neuróny. Nové zistenia publikovali 8. septembra na vedeckom portáli bioRxiv.

Vedci sa predtým obávali, že vírus môže byť príčinou rôznych foriem poškodenia mozgu, vrátane zápalu mozgu a encefalopatie, ktorá zahŕňa príznaky ako zmätenosť a delírium.

Doteraz však bolo len málo dôkazov o tom, že by vírus mohol byť priamo zodpovedný za tieto stavy, ale teraz vedci tvrdia, že objavili dôkazy o súvislosti medzi koronavírusom a poškodením mozgu.

Koronavírus rastie v neurónoch a replikuje sa

Akiko Iwasaki, imunológ z Yale University, pre Live Science uviedol: „Aktívne sa zameriavame na viac tkanív pacientov, aby sme zistili, ako často sa takéto infekcie mozgu vyskytujú ... a aké príznaky korelujú s infekciou rôznych oblastí mozgu.“

Vedci v USA pitvali mozgy pacientov, ktorí zomreli na COVID-19 a zároveň porovnávali dôkazy zhromaždené z tkaniva získaného z testov na myšiach.

Pri pohľade na infikované mozgové bunky pod mikroskopom boli vedci svedkami toho, ako častice koronavírusu rastú v neurónoch a využívajú to na svoju replikáciu.

Vedci potom zistili, že tieto infikované bunky spôsobujú „metabolické zmeny“ v ďalších neurónoch v okolí, ktoré neboli infikované. Veľká časť z nich však následne odumrela, čo naznačuje, že infikované bunky môžu susedným kradnúť kyslík, aby mohli produkovať nový vírus.

Vírus môže napadnúť mozog cez nos

Je pozoruhodné, že infikované mozgové tkanivo nebolo zaplavené imunitnými bunkami. Autori štúdie poznamenali, že keď vírus Zika alebo vírus besnoty napadne mozog, zvyčajne nasleduje veľké množstvo imunitných buniek. Je teda možné, že keď sa SARS-CoV-2 podarí infiltrovať do mozgu, môže nejako uniknúť typickej obrane tela pred takýmito inváziami.

Zatiaľ nie je známe, ako môže táto neobvyklá imunitná odpoveď ovplyvniť priebeh infekcie, ale môže spôsobiť, že vírus sa z mozgu ťažko odstráni. A hoci sa na mieste infekcie nahromadí len málo imunitných buniek, umierajúce neuróny v okolí môžu spustiť reťazovú reakciu v nervovom systéme, ktorá vedie k škodlivému zápalu, uviedli autori.

Vedci ešte musia presne určiť, ako sa vírus dostane do mozgu a či proti nemu existuje účinná ochrana. Keď sa vedci dozvedeli, že COVID-19 môže narušiť čuch a chuť, domnievali sa, že vírus môže priamo infikovať mozog cez nervy v nose.

Iwasaki potvrdil, že vírus môže napadnúť mozog cez nos, alebo krvou cez narušené oblasti hematoencefalickej bariéry - tkaniva, ktoré bežne oddeľuje mozgové tkanivo od krvi a prepúšťa iba určité látky. Autori poznamenali, že zistenie, ako sa vírus dostane do mozgu, bude kľúčom k prevencii a liečbe infekcie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, biorxiv.org, livescience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako sa vyhnúť ďalším vlnám pandémie koronavírusu

Ako sa vyhnúť ďalším vlnám pandémie koronavírusu

20:15 16.09.2020Veda

Vedci navrhli niekoľko intervencií, ktoré pomôžu zabrzdiť ďalšie vlny pandémie.

Na Venuši objavili plyn, ktorý na Zemi existuje len vďaka životu

Na Venuši objavili plyn, ktorý na Zemi existuje len vďaka životu

9:03 15.09.2020Veda

Tím vedcov z univerzity vo waleskom Cardiffe objavil v atmosfére Venuše fosfán - plyn, za ktorého prítomnosť na Zemi môžu výhradne živé organizmy.

Koľko ľudí šíri COVID-19 a nemá príznaky? Odhalili čísla

Koľko ľudí šíri COVID-19 a nemá príznaky? Odhalili čísla

10:37 13.09.2020Veda

Prekvapujúce množstvo ľudí s COVID-19 nevykazuje žiadne príznaky.

Lekárov šokovali zistenia o vplyve koronavírusu na srdce, toto nerobí žiadne iné ochorenie

Lekárov šokovali zistenia o vplyve koronavírusu na srdce, toto nerobí žiadne iné ochorenie

8:53 13.09.2020Veda

Koronavírus má devastujúce účinky na vlákna srdcového svalu.