• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.9.2020Meniny má Konštantín
Bratislava

V boji s novým koronavírusom môže pomôcť doplnok s prospešnými baktériami

  • 18:07 13.09.2020
  • Svet
V boji s novým koronavírusom môže pomôcť doplnok s prospešnými baktériami

Doplnok by mohol zvýšiť imunitu voči COVID-19 a iným vírusovým infekciám.

Ľudský gastrointestinálny trakt je osídlený biliónmi drobných živých organizmov nazývaných črevná mikroflóra alebo črevná mikrobiota. Črevná mikrobiota obsahuje množstvo dobrých baktérií, ktoré sú prospešné pre imunitný systém.

Medzi prospešnými a škodlivými baktériami existuje jemná rovnováha, ktorá je dôležitá pre imunitné funkcie. Dysbióza je stav, pri ktorom nastane nerovnováha v črevnej mikrobiote, čo má za následok náchylnosť voči infekciám.

Pacienti s COVID-19 majú nerovnováhu črevných baktérií

Štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Gastroenterology zistila, že ku dysbióze často dochádza aj u pacientov s COVID-19, pretože v ich črevách chýba veľa prospešných baktérií.

Mnoho probiotických doplnkov, ktoré sú určené na zlepšenie imunitného systému, má potenciálne nevýhody. Napríklad často strácajú účinnosť vplyvom žalúdočnej kyseliny, vysokej vlhkosti a teploty a majú krátku trvanlivosť.

Okrem toho nie všetky probiotiká môžu zvyšovať imunitu voči infekciám, ako je COVID-19. Profesor Francis Chan, spoluautor štúdie, uviedol:

"Zdravie čriev má kontrolu nad imunitným systémom nášho tela. Musíme určiť zloženie črevných baktérií, ktoré pomáha udržiavať našu obranu.

Následne môžeme upraviť črevnú mikroflóru, aby sa zvýšila naša imunita voči vírusovým a bakteriálnym infekciám. Bude to nový prístup v boji proti COVID-19.“

Vedci vytvorili vzorec probiotík, ktorý by mohol pomôcť v boji s koronavírusom

Výskumný tím identifikoval chýbajúce prospešné baktérie u pacientov s COVID-19 tak, že porovnal celý rad mikroorganizmov v ich črevách so zdravými ľuďmi. Potom vytvorili probiotický vzorec zameraný na dysbiózu čriev, aby sa zvýšila imunitná obrana proti vírusovým infekciám, ako je COVID-19.

Vedci očakávajú, že tento vzorec bude na trhu čoskoro dostupný ako doplnok stravy, ktorý má telu pomôcť v boji proti infekciám. Profesor Paul Kay Sheung Chan, spoluautor štúdie, povedal:

„Toto je prvá štúdia na svete, ktorá si uvedomila, že u pacientov s COVID-19 existuje závažná dysbióza čriev. Niektoré komenzálne symbionty, zvyčajne dobré baktérie, chýbali, zatiaľ čo iné patogény narastali v črevách pacientov. Tento stav pretrvával aj po prepustení pacientov. “

Vedecký tím navrhol metódu spracovania probiotického vzorca na zvýšenie množstva živých baktérií a tiež na zlepšenie ich stability.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, medicalxpress.com, gastrojournal.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

18:40 15.09.2020Zdravie

Hoci sa čisteniu zubov venujeme na pravidelnej báze, stále existuje niekoľko chýb, ktorým sa nevyhneme. Toto sú tie najčastejšie z nich.

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

14:09 15.09.2020Zdravie

Tieto príznaky oznamujú, že nastal čas začať uvažovať nad psychoterapiou.

COVID-19 spôsobuje diabetes u zdravých ľudí, môže vyvolať nový typ cukrovky

COVID-19 spôsobuje diabetes u zdravých ľudí, môže vyvolať nový typ cukrovky

20:09 13.09.2020Zdravie

Existuje spojenie medzi cukrovkou a infekciou novým koronavírusom.

Toto je najlepší doplnok stravy na chudnutie. Účinne vás zbaví brušného tuku

Toto je najlepší doplnok stravy na chudnutie. Účinne vás zbaví brušného tuku

19:35 13.09.2020Zdravie

Tento doplnok účinne pomáha zmenšovať obvod pásu.