• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.10.2020Meniny má Aurel
12°Bratislava

V boji s novým koronavírusom môže pomôcť doplnok s prospešnými baktériami

  • 18:07 13.09.2020
  • Svet
V boji s novým koronavírusom môže pomôcť doplnok s prospešnými baktériami

Doplnok by mohol zvýšiť imunitu voči COVID-19 a iným vírusovým infekciám.

Ľudský gastrointestinálny trakt je osídlený biliónmi drobných živých organizmov nazývaných črevná mikroflóra alebo črevná mikrobiota. Črevná mikrobiota obsahuje množstvo dobrých baktérií, ktoré sú prospešné pre imunitný systém.

Medzi prospešnými a škodlivými baktériami existuje jemná rovnováha, ktorá je dôležitá pre imunitné funkcie. Dysbióza je stav, pri ktorom nastane nerovnováha v črevnej mikrobiote, čo má za následok náchylnosť voči infekciám.

Pacienti s COVID-19 majú nerovnováhu črevných baktérií

Štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Gastroenterology zistila, že ku dysbióze často dochádza aj u pacientov s COVID-19, pretože v ich črevách chýba veľa prospešných baktérií.

Mnoho probiotických doplnkov, ktoré sú určené na zlepšenie imunitného systému, má potenciálne nevýhody. Napríklad často strácajú účinnosť vplyvom žalúdočnej kyseliny, vysokej vlhkosti a teploty a majú krátku trvanlivosť.

Okrem toho nie všetky probiotiká môžu zvyšovať imunitu voči infekciám, ako je COVID-19. Profesor Francis Chan, spoluautor štúdie, uviedol:

"Zdravie čriev má kontrolu nad imunitným systémom nášho tela. Musíme určiť zloženie črevných baktérií, ktoré pomáha udržiavať našu obranu.

Následne môžeme upraviť črevnú mikroflóru, aby sa zvýšila naša imunita voči vírusovým a bakteriálnym infekciám. Bude to nový prístup v boji proti COVID-19.“

Vedci vytvorili vzorec probiotík, ktorý by mohol pomôcť v boji s koronavírusom

Výskumný tím identifikoval chýbajúce prospešné baktérie u pacientov s COVID-19 tak, že porovnal celý rad mikroorganizmov v ich črevách so zdravými ľuďmi. Potom vytvorili probiotický vzorec zameraný na dysbiózu čriev, aby sa zvýšila imunitná obrana proti vírusovým infekciám, ako je COVID-19.

Vedci očakávajú, že tento vzorec bude na trhu čoskoro dostupný ako doplnok stravy, ktorý má telu pomôcť v boji proti infekciám. Profesor Paul Kay Sheung Chan, spoluautor štúdie, povedal:

„Toto je prvá štúdia na svete, ktorá si uvedomila, že u pacientov s COVID-19 existuje závažná dysbióza čriev. Niektoré komenzálne symbionty, zvyčajne dobré baktérie, chýbali, zatiaľ čo iné patogény narastali v črevách pacientov. Tento stav pretrvával aj po prepustení pacientov. “

Vedecký tím navrhol metódu spracovania probiotického vzorca na zvýšenie množstva živých baktérií a tiež na zlepšenie ich stability.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, medicalxpress.com, gastrojournal.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

DNES - 20:05Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

DNES - 19:37Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

DNES - 18:28Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

DNES - 8:26Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

VČERA - 8:10Zdravie

Ak nechodíte spať v pravidelnú dobu, môže to ovplyvniť srdcovú frekvenciu.