• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.9.2020Meniny má Ľuboslav(a)
12°Bratislava

Koronavírus vie prežiť na mrazených potravinách až 8 dní, tvrdí Čína

  • 19:42 11.09.2020
  • Peking
Koronavírus vie prežiť na mrazených potravinách až 8 dní, tvrdí Čína

Medzi odborníkmi sa stále diskutuje o tom, či vírus SARS-CoV-2 dokáže prežiť na povrchu potravín alebo nie. Polemiku by mohla uzavrieť najnovšia publikácia čínskych vedcov.

Keď sa koronavírus po niekoľkých týždňoch od poslednej evidovanej infekcie opäť vrátil do Pekingu, vládne orgány mali za to, že nákaza sa preniesla z lososov. Stopy vírusu sa našli aj na pekinských trhoviskách, a tak sa dočasne pozastavil dovoz týchto rýb.

Po vlne paniky sa dodatočne dokázalo, že pôvodcom ochorenia nie sú ryby ani žiadne iné jedlo. Vírus však dokáže prežiť na rôznych povrchoch, čo o niekoľko ďalších týždňov potvrdil aj výskum z Nového Zélandu a Číny, ktorý podporil tézu, že SARS-CoV-2 sa prenáša na obaloch potravín. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na to reagovala tvrdením, že prenosu prostredníctvom samotného jedla sa netreba báť.

K nejasnostiam prispel aj najnovší výskum Juhočínskej poľnohospodárskej univerzity a Kuang-tungskej akadémie poľnohospodárskych vied, podľa ktorého nový koronavírus vie pri teplote 4 stupne Celzia, čo je teplota, pri akej sa prepravuje losos, prežiť až 8 dní.

Podľa vedcov je ohrozený nielen domáci, ale aj zahraničný trh. „Ryby z jednej krajiny nakazené SARS-CoV-2 sa do ďalších krajín bežne prepravujú v priebehu týždňa, vďaka čomu môžu slúžiť ako zdroj medzinárodnej nákazy,“ uvádza výskum, podľa ktorého je nízka teplota pri prevoze a skladovaní rýb dôvod, prečo častice vírusu na nich vydržia tak dlho.

Vráťme sa k tomu, čo zdôrazňuje aj WHO – ryby samotné nie sú nakazené vírusom, a z ich konzumácie neplynie žiadne riziko. Ak sa na nich ale nachádza stále aktívny koronavírus a vy ich skonzumujete, je možné, že dôjde k nákaze.

WHO ďalej tvrdí, že vírus sa šíri prevažne aerosólom a kvapôčkami. V súvislosti so zamedzením jeho šírenia odporúča dodržiavať nariadenia epidemiológov a takzvané R-O-R (rúško, odstup, ruky).

Štúdia z Číny zatiaľ nie je overená ďalšími laboratóriami, no v prípade, že by sa jej teória potvrdila, zdravotníci by zrejme museli prijať ďalšie opatrenia. V krajine kontrolujú dodávky s mäsom už od júna, pričom 6 z viac ako 500.000 testovaných vzoriek preukázalo prítomnosť koronavírusu. Čína už zastavila dodávanie mrazených potravín z 56 spoločností z 19 krajín sveta po tom, ako sa jej zamestnanci nakazili.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, biorxiv.org, bloomberg.com, nypost.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

VČERA - 20:45Zdravie

Nosenie topánok so zdvihnutou špičkou sa môže pretaviť do dlhodobých problémov. Riziko netreba podceniť, varujú podológovia.

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

VČERA - 20:11Zdravie

K otrave jedlom dochádza pri skonzumovaní potravy nakazenej baktériami, vírusmi alebo parazitmi, ktoré v tráviacom trakte spôsobujú ťažkosti. Tieto jedlá ju najčastejšie spôsobujú.

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

VČERA - 19:38Zdravie

U ľudí s týmito povahovými vlastnosťami existuje štatisticky vyššie riziko úmrtia pri opakovanej zástave srdca.

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

18:40 15.09.2020Zdravie

Hoci sa čisteniu zubov venujeme na pravidelnej báze, stále existuje niekoľko chýb, ktorým sa nevyhneme. Toto sú tie najčastejšie z nich.

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

14:09 15.09.2020Zdravie

Tieto príznaky oznamujú, že nastal čas začať uvažovať nad psychoterapiou.