Koronavírus vie prežiť na mrazených potravinách až 8 dní, tvrdí Čína

Medzi odborníkmi sa stále diskutuje o tom, či vírus SARS-CoV-2 dokáže prežiť na povrchu potravín alebo nie. Polemiku by mohla uzavrieť najnovšia publikácia čínskych vedcov.
Keď sa koronavírus po niekoľkých týždňoch od poslednej evidovanej infekcie opäť vrátil do Pekingu, vládne orgány mali za to, že nákaza sa preniesla z lososov. Stopy vírusu sa našli aj na pekinských trhoviskách, a tak sa dočasne pozastavil dovoz týchto rýb.
Po vlne paniky sa dodatočne dokázalo, že pôvodcom ochorenia nie sú ryby ani žiadne iné jedlo. Vírus však dokáže prežiť na rôznych povrchoch, čo o niekoľko ďalších týždňov potvrdil aj výskum z Nového Zélandu a Číny, ktorý podporil tézu, že SARS-CoV-2 sa prenáša na obaloch potravín. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na to reagovala tvrdením, že prenosu prostredníctvom samotného jedla sa netreba báť.
K nejasnostiam prispel aj najnovší výskum Juhočínskej poľnohospodárskej univerzity a Kuang-tungskej akadémie poľnohospodárskych vied, podľa ktorého nový koronavírus vie pri teplote 4 stupne Celzia, čo je teplota, pri akej sa prepravuje losos, prežiť až 8 dní.
Podľa vedcov je ohrozený nielen domáci, ale aj zahraničný trh. „Ryby z jednej krajiny nakazené SARS-CoV-2 sa do ďalších krajín bežne prepravujú v priebehu týždňa, vďaka čomu môžu slúžiť ako zdroj medzinárodnej nákazy,“ uvádza výskum, podľa ktorého je nízka teplota pri prevoze a skladovaní rýb dôvod, prečo častice vírusu na nich vydržia tak dlho.
Vráťme sa k tomu, čo zdôrazňuje aj WHO – ryby samotné nie sú nakazené vírusom, a z ich konzumácie neplynie žiadne riziko. Ak sa na nich ale nachádza stále aktívny koronavírus a vy ich skonzumujete, je možné, že dôjde k nákaze.
WHO ďalej tvrdí, že vírus sa šíri prevažne aerosólom a kvapôčkami. V súvislosti so zamedzením jeho šírenia odporúča dodržiavať nariadenia epidemiológov a takzvané R-O-R (rúško, odstup, ruky).
Štúdia z Číny zatiaľ nie je overená ďalšími laboratóriami, no v prípade, že by sa jej teória potvrdila, zdravotníci by zrejme museli prijať ďalšie opatrenia. V krajine kontrolujú dodávky s mäsom už od júna, pričom 6 z viac ako 500.000 testovaných vzoriek preukázalo prítomnosť koronavírusu. Čína už zastavila dodávanie mrazených potravín z 56 spoločností z 19 krajín sveta po tom, ako sa jej zamestnanci nakazili.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.