• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.9.2020Meniny má Konštantín
Bratislava

COVID-19 spôsobuje diabetes u zdravých ľudí, môže vyvolať nový typ cukrovky

  • 20:09 13.09.2020
  • Svet
COVID-19 spôsobuje diabetes u zdravých ľudí, môže vyvolať nový typ cukrovky

Existuje spojenie medzi cukrovkou a infekciou novým koronavírusom.

Nový koronavírus môže spôsobiť cukrovku u predtým zdravých pacientov. Podľa štúdie uverejnenej v časopise New England Journal of Medicine môže tiež koronavírus viesť k vážnym komplikáciám u diabetikov, ako je hyperosmolárny hyperglykemický syndróm.

Hyperosmolárny syndróm je vyvolaný infekciou alebo ochorením u diabetikov, ktorí majú extrémne vysokú hladinu cukru v krvi.

Vedci u klinických prípadov odhalili vzťah medzi cukrovkou a COVID-19. Vieme, že cukrovka zvyšuje pravdepodobnosť závažného priebehu a úmrtia na COVID-19. Asi u 30 percent pacientov v štúdii, ktorí zomreli COVID-19, sa zistilo, že sú diabetici.

Na druhej strane odborníci z projektu CoviDiab Registry tvrdia, že u osôb infikovaných vírusom SARS‐CoV‐2 sa môže vyvinúť cukrovka a s ňou spojené život ohrozujúce komplikácie.

Nový koronavírus môže spôsobiť cukrovku

Aj keď zatiaľ nie je úplne jasné, ako vírus ovplyvňuje cukrovku, štúdia odhalila, že vírus SARS-Cov-2 sa do ľudských buniek dostane naviazaním na ACE2.

ACE2, génom kódujúci bielkoviny, sa nachádza v ľudských tkanivách, pľúcach, srdci, tepnách a ďalších orgánoch, ako sú obličky, pečeň a pankreas, a podieľa sa na procese, ktorý štiepi glukózu (krvný cukor) na energiu.

Keď sa vírus dostane do týchto orgánov, môže spôsobiť vážne abnormality a narušenie tohto procesu, pretože už roky sa verí, že vírusové infekcie môžu spôsobiť cukrovku 1. typu.

Profesor Francesco Rubino, vedúci výskumník projektu CoviDiab Registry, uviedol:

„Cukrovka je jedným z najbežnejších chronických ochorení a teraz si uvedomujeme dôsledky nevyhnutného stretu dvoch pandémií. Vzhľadom na krátke obdobie kontaktu človeka s týmto novým koronavírusom je presný mechanizmus, ktorým vírus ovplyvňuje metabolizmus glukózy, stále nejasný a nevieme, či akútny prejav cukrovky u týchto pacientov predstavuje klasický typ 1, typ 2 alebo prípadne novú formu cukrovky.”

Ďalší výskumník projektu CoviDiab Registry Paul Zimmet uviedol:

"Zatiaľ nepoznáme rozsah nástupu cukrovky u COVID-19 a či bude pretrvávať alebo sa upraví po infekcii a ak áno, či COVID-19 zvyšuje riziko budúcej cukrovky. Vytvorením tohto globálneho registra vyzývame medzinárodnú lekársku komunitu, aby rýchlo zdieľala príslušné klinické pozorovania, ktoré môžu pomôcť odpovedať na tieto otázky.”

Profesorka Stephanie Amiel o projekte CoviDiab Registry uviedla:

„Register sa zameriava na rutinne zhromaždené klinické údaje, ktoré nám pomôžu preskúmať sekrečnú kapacitu inzulínu, inzulínovú rezistenciu a stav autoimunitných protilátok, aby sme pochopili, ako sa vyvíja cukrovka súvisiaca s COVID-19, jej prirodzenú históriu a najlepšie zvládanie. Štúdium cukrovky súvisiacej s COVID-19 môže odhaliť nové mechanizmy ochorenia.”

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nejm.org, endocrineweb.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

18:40 15.09.2020Zdravie

Hoci sa čisteniu zubov venujeme na pravidelnej báze, stále existuje niekoľko chýb, ktorým sa nevyhneme. Toto sú tie najčastejšie z nich.

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

14:09 15.09.2020Zdravie

Tieto príznaky oznamujú, že nastal čas začať uvažovať nad psychoterapiou.

Toto je najlepší doplnok stravy na chudnutie. Účinne vás zbaví brušného tuku

Toto je najlepší doplnok stravy na chudnutie. Účinne vás zbaví brušného tuku

19:35 13.09.2020Zdravie

Tento doplnok účinne pomáha zmenšovať obvod pásu.

V boji s novým koronavírusom môže pomôcť doplnok s prospešnými baktériami

V boji s novým koronavírusom môže pomôcť doplnok s prospešnými baktériami

18:07 13.09.2020Zdravie

Doplnok by mohol zvýšiť imunitu voči COVID-19 a iným vírusovým infekciám.