• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Nedeľa, 20.9.2020Meniny má Ľuboslav(a)
12°Bratislava

14 jedál, ktoré najviac pomáhajú a škodia pečeni

 • 8:02 12.09.2020
 • Bratislava
14 jedál, ktoré najviac pomáhajú a škodia pečeni

Zistite, aká potrava vašej pečeni najviac vyhovuje, a čo jej naopak škodí.

Pečeň je veľký a ťažký orgán, ktorý sa nachádza na pravej strane brušnej dutiny. Jej hlavnou úlohou je filtrovať krv z tráviaceho traktu predtým, ako obehne zvyšok tela. Má tiež schopnosť zneškodniť chemikálie a metabolizovať lieky, alkohol, drogy a iné syntetické látky, vďaka čomu je pre život nevyhnutná.

Jedným z najčastejších ochorení pečene je zápal, známy pod názvom hepatitída, a cirhóza, ktorá spôsobuje zjazvenie orgánu. Tieto aj ďalšie ochorenia často súvisia so životným štýlom, pričom hlavnú rolu pri ich vzniku zohráva jedlo a nápoje, ktoré konzumujeme.

Aby ste predišli týmto a ďalším ochoreniam pečene, zvoľte si správnu stravu a vyhnite sa jedlám, ktoré pečeni preukázateľne škodia.

Jedlá, ktoré pomáhajú udržať zdravie pečene

 • Ovsené vločky

Foto: Vladislav Noseek/Shutterstock.com

Pečeň je najzdravšia, keď telu dožičíme dostatok vlákniny. Kde inde ju hľadať, ak nie v obľúbenom raňajkovom jedle, ovsených vločkách? Tie pomáhajú zrýchliť trávenie a neraz podporujú chudnutie. To je dôležité aj pre pečeň, ktorá je pri obezite náchylnejšia na viac ochorení.

 • Brokolica

Nič neprospeje zdraviu pečene a ďalších orgánov tak, ako ovocie a zelenina. Brokolica je ideálny príklad, ktorý pečeň chráni pred nealkoholickou steatózou. Brokolicu môžete podávať dusenú, opečenú alebo ako súčasť šalátu – kreativite sa medze nekladú.

 • Káva

Ak bez kávy neprežijete ani deň, asi vás poteší, že tento nápoj sa stará aj o zdravie vašej pečene. Dve až tri šálky kávy denne podľa niektorých výskumov vedia ochrániť tento orgán pred poškodením z alkoholu alebo nezdravej stravy. Káva dokonca znižuje riziko rakoviny pečene.

 • Zelený čaj

Foto: Nishihama/Shutterstock.com

Máločo má v sebe toľko katechínov ako zelený čaj. Ide o druh antioxidantov, ktoré chránia pred viacerými druhmi rakoviny, vrátane rakoviny pečene. Najviac katechínov z neho vyťažíte, ak si ho sami vylúhujete z čerstvých alebo usušených lístkov. Čaj treba piť teplý až horúci.

 • Voda

Pečeni pomôžete aj vtedy, keď si udržíte optimálnu hmotnosť. Pri dosiahnutí tohto cieľa vám pomôže aj nahradenie sladených nápojov čistou vodou.

 • Mandle

V orechoch možno nájsť množstvo vitamínu E, ktorým prekypujú najmä mandle. Vitamín E je kľúčovou zložkou pri ochrane pred steatózou. Mandle okrem toho prospievajú aj srdcu. Hodia sa buď samotné alebo aj do šalátu.

 • Špenát

V listovej zelenine sa nachádza mocný antioxidant glutatión, ktorý podporuje funkciu pečene. Nájdete ho aj v špenáte, ktorý sa hodí napríklad do šalátu alebo ako príloha k hlavnému jedlu.

 • Čučoriedky

Foto: Sunny Forest/Shutterstock.com

Čučoriedky obsahujú polyfenoly, ktoré vás ochránia pred vznikom nealkoholickej steatózy pečene. Ak vám čučoriedky nechutia, vymeňte ich za horkú čokoládu, olivy alebo slivky – všetky rovnako obsahujú polyfenoly.

 • Bylinky a korenie

Zabite dve muchy jednou ranou, a ochráňte naraz pečeň aj srdce. Pomôže vám s tým oregano, šalvia alebo rozmarín. Podobne ako čučoriedky, aj tieto prísady sú bohatým zdrojom polyfenolov. Môžete staviť aj na škoricu, kari korenie a kurkumu.

Jedlá, ktoré škodia pečeni

 • Mastné jedlá

Pre udržanie zdravia pečene sa vyhnite častej konzumácii hranolčekov a burgerov. Pečeň totiž nefunguje správne, ak musí neustále filtrovať nasýtené tuky z tohto druhu jedál. Práve mastné jedlá sú častou príčinou vzniku cirhózy pečene, ktorú sme spomínali na začiatku.

 • Cukor

Foto: Pixel-Shot/Shutterstock.com

Jednou z úloh pečene je aj transformovať cukor na tuk. Ak to s cukrom preženiete, pečeň vyprodukuje nadmerné množstvo tuku, ktorý sa začne ukladať na miesta, kde nepatrí. Z dlhodobého hľadiska tak riskujete stukovatenie pečene.

 • Soľ

Soľ je nevyhnutná pre správne fungovanie tela, no väčšina z nás jej denne prijme nadbytok. Strava bohatá na soľ zvyšuje riziko fibrózy, ktorá neraz vedie k zjazveniu pečene. Našťastie stačí spraviť niekoľko jednoduchých krokov, aby ste si pomohli – vyhýbajte sa spracovanému mäsu, ako je slanina a klobása. Namiesto plechoviek si kupujte vždy čerstvú zeleninu a pri varení soľte menej.

 • Alkohol

Azda najväčším nepriateľom pečene je alkohol. Jeho nadmerná konzumácia spôsobuje poškodenie, a to aj vtedy, ak sa jej dopúšťate len príležitostne. Vo všeobecnosti platí, že ženy by na jedno posedenie nemali vypiť viac ako 4 alkoholické nápoje, muži 5.

 • Balené pochúťky

Baví vás popri práci chrúmať čipsy, cukríky alebo iné produkty z kategórie nezdravých jedál? Vymeňte ich za oriešky alebo jablko. Takéto výrobky obsahujú množstvo soli, cukru a tuku a okrem toho, že vás nezasýtia, vám ešte aj ohrozia zdravie pečene.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, webmd.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

VČERA - 20:45Zdravie

Nosenie topánok so zdvihnutou špičkou sa môže pretaviť do dlhodobých problémov. Riziko netreba podceniť, varujú podológovia.

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

VČERA - 20:11Zdravie

K otrave jedlom dochádza pri skonzumovaní potravy nakazenej baktériami, vírusmi alebo parazitmi, ktoré v tráviacom trakte spôsobujú ťažkosti. Tieto jedlá ju najčastejšie spôsobujú.

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

VČERA - 19:38Zdravie

U ľudí s týmito povahovými vlastnosťami existuje štatisticky vyššie riziko úmrtia pri opakovanej zástave srdca.

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

18:40 15.09.2020Zdravie

Hoci sa čisteniu zubov venujeme na pravidelnej báze, stále existuje niekoľko chýb, ktorým sa nevyhneme. Toto sú tie najčastejšie z nich.

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

14:09 15.09.2020Zdravie

Tieto príznaky oznamujú, že nastal čas začať uvažovať nad psychoterapiou.