• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.9.2020Meniny má Ľuboslav(a)
12°Bratislava

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Prospieva viac planéte alebo telu?

  • 8:56 06.09.2020
  • Bratislava
Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Prospieva viac planéte alebo telu?

Ľudia sa môžu vzdať mäsa a živočíšnych produktov z etických či environmentálnych dôvodov. Skutočne to však prospieva telu?

Za ostatné roky sa rozšíril trend stravovania, ktoré obmedzuje príjem mäsa a živočíšnych produktov. Mnoho ľudí to robí z etických dôvodov, ale aj preto, že produkcia mäsa má výrazný vplyv na životné prostredie a klimatické zmeny. Je však tento typ stravovania prospešný aj pre zdravie?

Vegetariáni nejedia mäso ani ryby, zatiaľ čo vegáni nejedia ani vajcia, mliečne výrobky a iné živočíšne produkty. Ako vegán môžete z jedla stále získavať všetky vitamíny, minerály a mikroživiny, ktoré potrebujete, vrátane vápnika pre silné kosti, ale možno by ste mali zvážiť užívanie doplnkov výživy. Treba však mať na pamäti, že úplné vylúčenie mäsa zo stravy automaticky neznamená, že budete zdravší, najmä ak mäso nahradíte spracovanými potravinami.

Vegáni nežijú v priemere dlhšie

Preukázal to výskum zverejnený v časopise BMC Medicine v roku 2013. V štúdii vedci sledovali viac ako 12 rokov takmer 450 000 ľudí v 10 krajinách. Vedci prekvapivo zistili, že konzumácia mierneho množstva červeného mäsa nemala žiadny vplyv na úmrtnosť. V skutočnosti mala mierna spotreba mäsa ochranný účinok.

Najnižšia celková úmrtnosť bola u tých, ktorí konzumovali maximálne 80 g mäsa denne. Vedci dospeli k záveru, že „nízka - ale nie nulová - spotreba mäsa môže byť prospešná pre zdravie. Je to pochopiteľné, pretože mäso je dôležitým zdrojom výživných látok, ako sú bielkoviny, železo, zinok, niekoľko vitamínov skupiny B, ako aj vitamín A a esenciálne mastné kyseliny.“

Jedným z dôvodov, prečo vegetariáni a vegáni v tejto štúdii nežili v priemere dlhšie, mohol byť nedostatok mikroživín, ako je vitamín B12. Nedostatok vitamínu B12 môže viesť k anémii, únave, strate pamäti a súvisí aj s depresiou.

Chýbajúce živiny je potrebné doplniť

Predtým, ako sa mäsožravci začnú tešiť, je potrebné zdôrazniť, že najvyššia úmrtnosť bola u tých, ktorí jedli veľké množstvo spracovaného mäsa, ako je slanina, klobásy a saláma.

V inej štúdii vedci z Oxfordskej univerzity merali hladinu B12 v krvi 689 mužov (z nich bolo 231 vegetariánov a 232 vegánov). Zistili, že 52% vegánov a 7% vegetariánov malo nedostatok vitamínu B12. No z tých, ktorí konzumali aj mäso, trpel nedostatkom B12 len jeden.

Ak teda chcete prejsť na vegetariánsku alebo vegánsku stravu, je dôležité zabezpečiť, aby ste dostávali všetky mikroživiny. Rastlinné zdroje nemusia poskytovať dostatočnú dávku, preto je vhodné ich doplniť tabletkami.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, bmcmedicine.biomedcentral.com, nature.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

VČERA - 20:45Zdravie

Nosenie topánok so zdvihnutou špičkou sa môže pretaviť do dlhodobých problémov. Riziko netreba podceniť, varujú podológovia.

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

VČERA - 20:11Zdravie

K otrave jedlom dochádza pri skonzumovaní potravy nakazenej baktériami, vírusmi alebo parazitmi, ktoré v tráviacom trakte spôsobujú ťažkosti. Tieto jedlá ju najčastejšie spôsobujú.

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

VČERA - 19:38Zdravie

U ľudí s týmito povahovými vlastnosťami existuje štatisticky vyššie riziko úmrtia pri opakovanej zástave srdca.

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

18:40 15.09.2020Zdravie

Hoci sa čisteniu zubov venujeme na pravidelnej báze, stále existuje niekoľko chýb, ktorým sa nevyhneme. Toto sú tie najčastejšie z nich.

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

14:09 15.09.2020Zdravie

Tieto príznaky oznamujú, že nastal čas začať uvažovať nad psychoterapiou.