• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.9.2020Meniny má Ľuboslav(a)
12°Bratislava

5 znakov, že nechudnete z tuku, ale zo svalov

  • 20:09 05.09.2020
  • Svet
5 znakov, že nechudnete z tuku, ale zo svalov

Dodržiavate všetky zásady zdravého chudnutia, ale aj tak sa po cvičení cítite unavene? Na vine môže byť strácanie svalovej hmoty.

Najzásadnejšími prvkami, ktoré rozhodujú o tom, či sa vám podarí schudnúť, je strava a pohyb. Obidva zároveň vplývajú na to, či sa vám podarí schudnúť z tuku, čo by mal byť váš cieľ, alebo či naopak ubudne svalová hmota.

Mnoho ľudí si neuvedomuje, ako zle pôsobí úbytok svalovej hmoty na zdravie celého organizmu. Svaly ovplyvňujú vašu silu a vytrvalosť, ale dokážu tiež spomaliť či zrýchliť trávenie. Pri chudnutí je preto dôležité upraviť si životný štýl tak, aby ste chudli z tuku, a nie svalov.

Úbytok svalovej hmoty sa zvyčajne týka ľudí, ktorí volia cestu drastických diét. Telo totiž potrebuje vydávať energiu, ktorú získava zo sacharidov (glukózy). Ak ich nenájde, zameria sa na glykogén, ktorý sa skladuje v pečeni a svaloch.

Aj tuk sa podieľa na tvorbe energie, no k tomu, aby ho telo využívalo ako primárny zdroj, je potrebná snaha z vašej strany. Prvým krokom k dosiahnutiu tohto cieľa je stravovať sa vyvážene. To znamená, že vaše jedlá by mali pozostávať z 45-65 percent sacharidov, 15-35 percent bielkovín a 20-35 percent tuku. Nie je dobré príliš obmedzovať alebo celkom vynechať niektorú z týchto zložiek.

Ako zistiť, či telo spaľuje svaly namiesto tuku?

1. Nevládzete cvičiť

Keďže vám ubúda svalová hmota, vo fitness centre sa môžete cítiť slabo a neodhodlane. Ak dochádza k úbytku svalovej hmoty, všimnete si, že vám chýba sila a vytrvalosť.

2. Aj bežné aktivity vám dávajú zabrať

Úbytok svalov o sebe nedáva vedieť len pri cvičení. Nevyvážená strava vám totiž nedodáva dostatok energie ani na vykonávanie bežných aktivít. Druhým problémom je nadmerné cvičenie, pri ktorom veľmi aktívny človek s primeranou stravou chudne, no zároveň prichádza o energiu a svaly.

3. Množstvo tuku v tele sa neznižuje

Ak máte inteligentnú váhu, ktorá vám deň čo deň ukazuje rovnaké množstvo tuku v tele, hoci ste schudli, je pravdepodobné, že vám ubudla svalová hmota. Všimnete si to aj na spôsobe, akým sa vám tvaruje postava – svaly budú mať menší obvod, hoci pri ich stlačení bude stále možné cítiť tuk pod kožou.

4. Chudnete rýchlo

Každý, kto zápasí s váhou, sa poteší pri pohľade na rýchlo klesajúce čísla – každý okrem svalov. Rapídne chudnutie okrem toho naznačuje, že ste zrejme prešli na výrazne obmedzujúci spôsob života, ktorý nie je udržateľný. Za týždeň by ste preto nemali schudnúť viac ako pol kila.

Jediným prípadom, keď rýchle chudnutie môže znamenať chudnutie tuku, je ten, ak vaše telo na začiatku skladuje obrovské množstvo tuku. Vtedy je aj rýchle chudnutie prospešné.

5. Cvičenie nikam nevedie

Chudnutie treba vnímať ako dlhodobý proces, a tak sa treba dívať aj na pohyb, ktorý ho sprevádza. To však neznamená, že máte byť každý týždeň na tom istom. Ak napríklad začínate s posilňovaním, no stále pracujete s rovnakou váhou, dajte si pozor na ubúdanie svalovej hmoty.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, menshealth.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

VČERA - 20:45Zdravie

Nosenie topánok so zdvihnutou špičkou sa môže pretaviť do dlhodobých problémov. Riziko netreba podceniť, varujú podológovia.

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

VČERA - 20:11Zdravie

K otrave jedlom dochádza pri skonzumovaní potravy nakazenej baktériami, vírusmi alebo parazitmi, ktoré v tráviacom trakte spôsobujú ťažkosti. Tieto jedlá ju najčastejšie spôsobujú.

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

VČERA - 19:38Zdravie

U ľudí s týmito povahovými vlastnosťami existuje štatisticky vyššie riziko úmrtia pri opakovanej zástave srdca.

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

18:40 15.09.2020Zdravie

Hoci sa čisteniu zubov venujeme na pravidelnej báze, stále existuje niekoľko chýb, ktorým sa nevyhneme. Toto sú tie najčastejšie z nich.

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

14:09 15.09.2020Zdravie

Tieto príznaky oznamujú, že nastal čas začať uvažovať nad psychoterapiou.