• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Omský lekár: V Navaľného tele sa nenašli stopy po otrave

  • 10:39 21.08.2020
  • Omsk
Omský lekár: V Navaľného tele sa nenašli stopy po otrave

Lekári v nemocnici v Omsku uviedli, že prevoz Navaľného do inej nemocnice nie je v súčasnosti možný z dôvodu jeho nestabilného zdravotného stavu.

Klinické testy vzoriek odobratých ruskému opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému nepreukázali žiadne stopy po otrave. Oznámil to v piatok Anatolij Kaliničenko, zástupca primára jednotky intenzívnej starostlivosti nemocnice v meste Omsk, kde je Navaľnyj hospitalizovaný. Citovali ho agentúry Reuters a TASS.

Podľa Kaliničenka sa lekári momentálne nedomnievajú, že bol Navaľnyj otrávený. „Nijaká otrava či stopy po otrave sa v jeho tele nenašli. Pripúšťam, že diagnózu otravy sme ešte celkom nevylúčili. Nemyslíme si však, že pacient bol otrávený,“ povedal Kaliničenko.

Dodal, že lekári už „v podstate“ dospeli k diagnóze, ktorú však pre médiá nezverejnia, no už o nej upovedomili manželku a brata Navaľného.

Navaľnyj (44) pocítil vo štvrtok počas letu zo sibírskeho mesta Tomsk do Moskvy nevoľnosť a neskôr stratil vedomie. Lietadlo núdzovo pristálo v Omsku a politika následne previezli do miestnej nemocnice.

Podľa svojej hovorkyne Kiry Jarmyšovej bol Navaľnyj pravdepodobne otrávený neznámou toxickou látkou, ktorá bola pridaná do šálky čaju. Navaľnyj pil čaj na letisku pred odletom a podľa Jarmyšovej to bolo jediné, čo v to ráno vypil.

Nemecko vyslalo v piatok do ruského mesta Omsk záchranárske lietadlo, ktoré malo Navaľného vyzdvihnúť. Predstaviteľ jednej z nemeckých mimovládnych organizácií ešte predtým povedal, že Navaľného je pripravená prijať renomovaná berlínska nemocnica Charité.

Lekári v nemocnici v Omsku však uviedli, že prevoz Navaľného do inej nemocnice nie je v súčasnosti možný z dôvodu jeho nestabilného zdravotného stavu. Jarmyšová na Twitteri reagovala slovami, že zákaz prevozu je priamym ohrozením života Navaľného.

Jeho zotrvanie v omskej nemocnici bez potrebného vybavenia a stanovenia diagnózy je životu nebezpečné,“ napísala.

Politikova manželka Julia tvrdí, že lekári držia Navaľného na klinike preto, aby chemikálie, ktoré sa nachádzajú v tele, „zmizli“.

Navaľnyj je ostrým kritikom súčasného ruského prezidenta Vladimira Putina a v minulosti bol viackrát zadržaný. Takisto bol terčom opakovaných vyhrážok.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Nemecku štrajkujú rušňovodiči, veľká časť vlakových spojov je zrušená

V Nemecku štrajkujú rušňovodiči, veľká časť vlakových spojov je zrušená

DNES - 15:37Zahraničné

Štvrtý tohtoročný štrajk nemeckých rušňovodičov v piatok výrazne narušil vlakovú dopravu v krajine.

Nemecko poskytlo Ukrajine nový balík vojenskej pomoci

Nemecko poskytlo Ukrajine nový balík vojenskej pomoci

DNES - 15:35Zahraničné

Nemecko poskytlo Ukrajine nový balík vojenskej pomoci. Vyplýva to z aktualizovaného zoznamu zverejneného na stránke spolkovej vlády bundesregierung.de.

Macron navštívil chrám Notre-Dame, do jeho otvorenia zostáva presne rok

Macron navštívil chrám Notre-Dame, do jeho otvorenia zostáva presne rok

DNES - 14:17Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok zavítal do parížskej katedrály Notre-Dame, aby sa oboznámil s postupom renovačných prác po jej ničivom požiari z apríla 2019.

Erdogan podmienil vstup Švédska do NATO predajom amerických stíhačiek F-16

Erdogan podmienil vstup Švédska do NATO predajom amerických stíhačiek F-16

DNES - 13:45Zahraničné

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok opäť podmienil ratifikáciu žiadosti Švédska o vstup do NATO súčasným schválením predaja amerických stíhačiek F-16 Turecku.

Putin oznámil, že bude opäť kandidovať

Putin oznámil, že bude opäť kandidovať

DNES - 12:46Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok oznámil, že v roku 2024 má v pláne opäť kandidovať v prezidentských voľbách.