• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.9.2020Meniny má Konštantín
Bratislava

V okolí Košíc vyhlásili mimoriadnu situáciu

  • 21:43 12.08.2020
  • Košice
V okolí Košíc vyhlásili mimoriadnu situáciu

Okresný úrad Košice - okolie vyhlásil v stredu mimoriadnu situáciu v súvislosti s havarijným stavom mosta nad riekou Hornád medzi obcami Kysak a Veľká Lodina.

Mimoriadnu situáciu v súvislosti s havarijným stavom mosta nad riekou Hornád medzi obcami Kysak a Veľká Lodina vyhlásil v stredu o 18.00 h Okresný úrad Košice - okolie. Zároveň platí zákaz splavu a kúpania v blízkosti poškodeného mosta v úseku riečneho kilometra 58,750 – 58,150. Informoval o tom Úrad Košického samosprávneho kraja (KSK).

Na základe vyjadrení Správy ciest Košického samosprávneho kraja a záchranných zložiek integrovaného záchranného systému, kedy vzniknutou situáciou došlo k ohrozeniu dostupnosti záchranných zložiek, si urýchlené riešenie situácie vyžiadalo vykonať potrebné opatrenia. Pre okres Košice - okolie sme vzhľadom na tieto skutočnosti vyhlásili mimoriadnu situáciu,“ uviedla prednostka Okresného úradu Košice - okolie Zuzana Vozár Kakaščíková.

Foto: TASR/Milan Kapusta

Po tom, čo Správa ciest KSK vykonala mimoriadnu prehliadku a boli zistené viaceré deformácie, statik odporučil most bezodkladne uzavrieť pre všetky druhy dopravy vrátane peších. K uzávierke došlo v utorok (11. 8.) o 13.00 h.

Na moste osadili betónové zábrany a vodičov na uzavretie mosta upozorňuje dočasné dopravné značenie. V súčasnosti obyvatelia obce Veľká a Malá Lodina nemajú zabezpečený prístup po ceste zaradenej do cestnej siete Slovenskej republiky. „Obyvatelia aktuálne využívajú núdzovú obchádzkovú trasu vedúcu od obce Malá Lodina okolo vodného diela Ružín smerom na Jahodnú. Ako obchádzková trasa počas uzatvorenia mosta bude slúžiť účelová komunikácia od osady Sopotnica za Kysakom do obce Veľká Lodina. Ide však o účelovú cestu, ktorú nemôže využívať verejná doprava a vyžaduje si nevyhnutné úpravy. Hľadáme preto vhodné riešenie na zabezpečenie základnej dopravnej obslužnosti,“ informoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Foto: TASR/Milan Kapusta

Tým, že okresný úrad vyhlásil mimoriadnu situáciu, ako obchádzková trasa môže slúžiť aj cesta z osady Sopotnica, ktorá nie je zaradená do cestnej siete. Správa ciest KSK preto v najbližších dňoch bude môcť upraviť účelovú komunikáciu tak, aby bol prejazd cez tento takmer trojkilometrový obchádzkový úsek možný aj pre záchranné zložky, verejnú dopravu, zásobovanie aj obyvateľov či chatárov. „Problémové úseky tejto účelovej komunikácie, na ktorej sú väčšie nerovnosti, stavebne upravíme, odvedieme pritekajúcu vodu a vykonáme pokládku technológiou penetračného makadamu tak, aby sme zabezpečili bezpečnejší prejazd z Kysaku do Veľkej Lodiny. Nakoľko pozemky pod touto cestou patria viacerým správcom, o jej využívaní na tento účel budú informovaní cez obecné úrady,“ povedal generálny riaditeľ Správy ciest KSK Anton Trišč. Po nevyhnutných stavebných úpravách by mal úsek medzi Kysakom, Sopotnicou a Veľkou Lodinou popri rieke Hornád slúžiť ako obchádzková trasa až do ukončenia rekonštrukcie mosta.

Foto: TASR/Milan Kapusta

Most na ceste III/3454 medzi Kysakom a Veľkou Lodinou bol na základe hlavnej prehliadky z roku 2017 a bežnej prehliadky z tohto roka zaradený do kategórie 4, čo znamená uspokojivý stavebno-technický stav. Do prevádzky bol uvedený v roku 1967 a od vtedy neprešiel väčšou rekonštrukciou. Tvorí ho predpätá konštrukcia, ktorá vykazuje, rovnako ako mosty typu Vloššák, systémové poruchy. Spôsobené je to aj tým, že pri výstavbe týchto mostov nebol dodržaný technologický postup. Pri bežných prehliadkach nie je podľa KSK možné zistiť stav oceľových lán, ktoré sú pod betónovou časťou nosníkov.

Nakoľko podľa prehliadok most nevykazoval vážnejšie poruchy, nebol zaradený do plánu opráv na najbližšie obdobie. Aktuálne hľadáme finančné zdroje tak, aby sme s jeho opravou začali čo najskôr. O konkrétnych riešeniach budeme obyvateľov priebežne informovať. Mrzí nás vzniknutá situácia, no na druhej strane sme radi, že sa nikomu nič nestalo a most sme uzavreli pred tým, než došlo k jeho úplnému kolapsu,“ konštatoval Trnka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Budaja po stretnutí s nakazeným testovali na koronavírus, dnes sa dozvedel výsledky

Budaja po stretnutí s nakazeným testovali na koronavírus, dnes sa dozvedel výsledky

VČERA - 18:24Domáce

Budaj sa dal testovať po tom, ako ochorenie potvrdili u zamestnanca envirorezortu.

V prameni v Demänovskej doline sa nachádza fekálny odpad, tvrdí OZ Za našu vodu

V prameni v Demänovskej doline sa nachádza fekálny odpad, tvrdí OZ Za našu vodu

VČERA - 18:04Domáce

V prameni v Demänovskej doline sa nachádza fekálny odpad. Z prameňa sa čerpá pitná voda aj pre veľkú časť Liptova. Potvrdila to analýza vody, ktorú si nechalo urobiť občianske združenie (OZ) Za našu vodu.

Početnejšie prípady COVID-19 zaznamenalo najmä päť regionálnych úradov

Početnejšie prípady COVID-19 zaznamenalo najmä päť regionálnych úradov

VČERA - 18:00Domáce

Úrady zaznamenali 235 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 z celkovo 5542 vykonaných laboratórnych vyšetrení.

Dvaja Slováci čelia obvineniu pre zločin obchodovania s ľuďmi

Dvaja Slováci čelia obvineniu pre zločin obchodovania s ľuďmi

VČERA - 17:31Domáce

Dvaja občania SR čelia obvineniu pre zločin obchodovania s ľuďmi. Obvinenie vzniesol vyšetrovateľ národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii počas akcie s krycím názvom Victims.

Prezidentka udelila milosť mužovi odsúdenému za konzumáciu marihuany

Prezidentka udelila milosť mužovi odsúdenému za konzumáciu marihuany

VČERA - 17:22Domáce

Prezidentka pri posudzovaní žiadosti o milosť zohľadnila mimoriadne okolnosti prípadu.