• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Sobota, 19.9.2020Meniny má Konštantín
Bratislava

Varovné signály prichádzajúceho pôrodu, o ktorých ste ešte nepočuli

 • 18:33 11.08.2020
 • Svet
Varovné signály prichádzajúceho pôrodu, o ktorých ste ešte nepočuli

Pôrod sa nedostaví vždy až po uvoľnení plodovej vody či kontrakciách. Týchto 10 neštandardných príznakov ho takisto vie včas odhaliť.

Pôrod je zvyčajne najdôležitejšia vec, ktorá okupuje myseľ mamičiek v treťom trimestri. U niektorých sa dieťatko na svet ohlási za sprievodu výrazných príznakov, inde sa zas ozýva miernejšie.

Za najčastejšie prvotné signály pôrodu možno považovať bolesť chrbta, kontrakcie, hnačku aj vracanie, no zďaleka nie sú jediné. Spoliehať sa netreba ani na prasknutie plodovej vody, ktoré sa podľa štatistík dostavuje len u asi 15 percent rodičiek.

Týchto 10 menej častých príznakov vám pomôže odhaliť prichádzajúci pôrod:

 • 1. Bolesť spodnej časti chrbta

V prvotných štádiách pôrodu sa ženy bežne stretávajú s bolesťou chrbta. Tá začína mierne, no postupne prechádza až do neznesiteľnej intenzity.

Poloha bábätka v maternici rozhoduje o tom, aký veľký tlak bude vyvíjať na kostrč – od toho aj závisí sila bolesti chrbta pred pôrodom.

 • 2. Časté chodenie na záchod

Ženy pred pôrodom sa môžu stretnúť aj s nutkavou potrebou močiť, ktorá útočí každých pár minút. Pravdepodobne je to spôsobené tlačením hlavičky dieťatka na steny panvy, a teda aj stlačenie močového mechúra.

 • 3. Náhla potreba upratovania

Ak sa v jeden deň prebudíte s náhlou potrebou doma upratať, začnite chystať veci do nemocnice! Nerobíme si srandu, ide o skutočné nutkanie, ktoré je známe aj v ríši zvierat ako „hniezdenie“. Žena krátko pred pôrodom jednoducho chce, aby dieťatko prišlo na svet v čistom a upratanom prostredí, hoci si to vôbec nemusí uvedomovať.

 • 4. Pocit ťažkosti v oblasti panvy

U niektorých rodiacich žien dochádza k opuchnutiu vulvy, u iných dokonca k opuchnutiu žíl v oblasti konečníka a pošvy. Tieto javy vznikajú pri zvýšení hmotnosti dieťaťa a množstva tekutín a pri vplyve rôznych hormónov a zvýšeného objemu krvi.

 • 5. Alebo naopak – ľahkosť

Ženy pred pôrodom najčastejšie pociťujú ťažkosť v oblasti panvy, no stretnúť sa môžete aj s opačným javom.

Keď je dieťa pripravené prísť na svet, všímajte si zmeny na brušku. Napriek očakávaniam môže vyzerať menšie ako bolo doteraz.

 • 6. Pocit, že sa niečo stane

Pôrod často nie je len o fyzických signáloch, ale aj o ženskej intuícii. Niektorým ženám sa o pôrode pred jeho začiatkom sníva, iné sa v ten deň boja vyjsť z domu, lebo cítia, že nastane zmena.

Ak sa vám krátko pred termínom nechce vychádzať z domácnosti, nenúťte sa, a preventívne sa pripravte na odchod do nemocnice.

 • 7. Bolesť krčka maternice

Je ťažké opísať bolesť krčka maternice pred pôrodom, ale prirovnať by sme ju mohli k pocitu pri gynekologickom vyšetrení. Poznať ju môžete, aj ak ste si niekedy zatlačili tampón príliš ďaleko do pošvy.

V momente, keď zacítite zmeny v oblasti krčka, telo sa pravdepodobne pripravuje na prichádzajúci pôrod. Krčok vtedy zjemnie a rozšíri sa.

 • 8. „Falošné“ pôrodné bolesti

Braxton-Hicksove kontrakcie, alebo „falošné“ či „nepravé“ kontrakcie, sa prejavujú striedaním kontrakcií a uvoľnenia panvových svalov. Na rozdiel od normálnych kontrakcií vždy neznamenajú, že pôrod už začal, no rozhodne netreba dlho čakať.

 • 9. Časté prebúdzanie

Pár dní pred pôrodom sa vám môže horšie spávať a pravdepodobne sa budete častejšie budiť. Častá je aj nadmerná fyzická citlivosť a pozornejšie vnímanie signálov, ktoré vydáva telo.

 • 10. Hlien

Pred pôrodom si na vnútornej strane nohavičiek môžete nájsť hlienovitú tekutinu. Tá vytiekla z krčka maternice, kde doteraz chránila dieťatko pred infekciami. Ak tento hlien vytečie, znamená to, že krčok sa pomaly otvára a dieťa sa pýta na svet. K úniku hlienu môže dôjsť aj 2 týždne pred samotným pôrodom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, mirror.co.uk, kidspot.com.au, webmd.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

18:40 15.09.2020Zdravie

Hoci sa čisteniu zubov venujeme na pravidelnej báze, stále existuje niekoľko chýb, ktorým sa nevyhneme. Toto sú tie najčastejšie z nich.

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

14:09 15.09.2020Zdravie

Tieto príznaky oznamujú, že nastal čas začať uvažovať nad psychoterapiou.

COVID-19 spôsobuje diabetes u zdravých ľudí, môže vyvolať nový typ cukrovky

COVID-19 spôsobuje diabetes u zdravých ľudí, môže vyvolať nový typ cukrovky

20:09 13.09.2020Zdravie

Existuje spojenie medzi cukrovkou a infekciou novým koronavírusom.

Toto je najlepší doplnok stravy na chudnutie. Účinne vás zbaví brušného tuku

Toto je najlepší doplnok stravy na chudnutie. Účinne vás zbaví brušného tuku

19:35 13.09.2020Zdravie

Tento doplnok účinne pomáha zmenšovať obvod pásu.

V boji s novým koronavírusom môže pomôcť doplnok s prospešnými baktériami

V boji s novým koronavírusom môže pomôcť doplnok s prospešnými baktériami

18:07 13.09.2020Zdravie

Doplnok by mohol zvýšiť imunitu voči COVID-19 a iným vírusovým infekciám.