• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 20.4.2024Meniny má Marcel
10°Bratislava

Perzeidy sledujú pozorovatelia na celom svete

  • 13:10 10.08.2020
  • Bratislava
Perzeidy sledujú pozorovatelia na celom svete

Pozorovanie meteorov je atrakciou pre fanúšikov astronómie, no má aj vedecký prínos.

Už v noci z utorka 11. augusta na stredu 12. augusta bude vrcholiť aktivita známeho a obľúbeného meteorického roja s názvom Perzeidy. "Okolo polnoci stúpa nad oblohu radiant, teda miesto, z ktorého meteory zdanlivo vyletujú. Zároveň však ich pozorovanie neruší mesiac, ktorý okolo polnoci ešte len vychádza na oblohu. Tento čas teda možno uviesť ako malé odporúčanie pre pozorovateľov v našich zemepisných šírkach," uviedol pre TASR astronóm Juraj Tóth, prodekan Fakulty matematiky, fyziky a informatiky (FMFI) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Meteory zaznamenávajú pozorovatelia na celom svete. Údaje z rôznych miest a tiež ich porovnávanie v jednotlivých rokoch umožňujú mapovať charakteristiku celého meteorického roja.

Vizuálne pozorovania sa dajú umiestniť na medzinárodnej stránke imo.net (IMO – International Meteor Organization). Pozorovateľ tu môže jednoduchým spôsobom nahrať údaje spojené s pozorovaním meteorov, teda polohu, čas, množstvo a porovnať svoje dáta s inými pozorovateľmi. Takisto potom môže tieto dáta vyhodnotiť aj ktorýkoľvek vedecký pracovník,“ vysvetlil Juraj Tóth.

Vizuálne pozorovania sú však dôležité aj z iných dôvodov. „Pribudli síce prístroje, ktoré majú väčšiu citlivosť a viac toho zachytia, ale vizuálne pozorovanie prináša priamy kontakt s vesmírom,“ povedal pre TASR amatérsky astronóm Alexander Pravda. „Najmä mladí ľudia sa pri takomto pozorovaní zúčastňujú priamo na zbere dát a niektorých môže tento proces natoľko zaujať, že sa napokon rozhodnú pre štúdium astronómie. Mnohí vedeckí pracovníci začínali práve tak, že spoznali pozorovaciu astronómiu,“ doplnil Pravda.

Ako uviedol, niektoré Perzeidy sú naozaj silné a ich zdanlivá veľkosť sa dá prirovnať k jasnejším hviezdam respektíve planétam (cca – 1 mag). Pri troche šťastia môže pozorovateľ uvidieť aj mimoriadne jasné meteory, takzvané bolidy. Mnoho meteorov je však oveľa slabších, preto je dobré vybrať si na pozorovanie tmavé miesto s čo najmenším svetelným znečistením.

Na Perzeidoch je vďačné, že lietajú pomerne pomaly a niekedy za sebou nechávajú pomerne dlhú stopu, takže si astronóm či laický pozorovateľ stihne ich prelet uvedomiť,“ povedal Pravda.

Perzeidy sú prachové častice pochádzajúce z kométy 109P/Swift-Tuttle. Kométa má obežnú dobu cca 133 rokov. Keď v roku 1992 naposledy prelietavala oblasťou perihélia boli aj Perzeidy mimoriadne aktívne. V rokoch 1991, 1992 a 1993 vletelo počas maxima do atmosféry aj viac než 300 meteorov za hodinu. Výnimočná bola aktivita Perzeíd aj v roku 2016 – približne 200 meteorov za hodinu. Závisí to od toho, cez akú hustú oblasť častíc Zem v danom roku prelietava.

Štandardne majú Perzeidy konštantnú výdatnosť, asi 100 až 120 meteorov za hodinu, bežný pozorovateľ ich vidí približne polovicu, teda asi 50 až 60, čo znamená cca jeden meteor za minútu. Výhodou Perzeíd je tiež fakt, že Zem cez ich oblasť vo vesmíre prelietava pomerne dlho, preto sa ich zvýšená aktivita dá pozorovať už od konca júla až do konca augusta.

Podľa predpovede počasia by mali byť medzi 11. a 13. augustom jasné noci, teda predpoveď počasia je pre pozorovanie meteorov priaznivá.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

14:27 10.04.2024Veda

Štrkáče na kalifornskom ostrove Santa Catalina sú menšie, ale ostrejšie ako príslušníci rovnakého druhu obývajúce pevninu.

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

12:20 27.03.2024Veda

Cikády napriek svojej malej veľkosti nevylučujú moč vo forme kvapiek, ale prúdom, uvádza štúdia publikovaná v odbornom žurnále PNAS.

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

18:32 15.03.2024Veda

Tento úkaz môžete vidieť len raz za približne sedemdesiat rokov.

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

19:37 03.03.2024Veda

Vedci porovnali výkon umelej inteligencie v štandardizovaných testoch tvorivého potenciálu v porovnaní s ľuďmi.

Chromozóm Y postupne mizne. Čo sa stane s mužmi?

Chromozóm Y postupne mizne. Čo sa stane s mužmi?

21:14 29.02.2024Veda

Chromozóm Y je pre ľudskú rasu životne dôležitý. Vedci uviedli, ako sa môže vyvíjať ľudstvo bez tohto chromozómu.