• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.9.2020Meniny má Ľuboslav(a)
10°Bratislava

Bieloruská opozícia si počká na oficiálne výsledky, na protesty zatiaľ nevyzýva

  • 21:12 09.08.2020
  • Minsk
Bieloruská opozícia si počká na oficiálne výsledky, na protesty zatiaľ nevyzýva

Bieloruská opozícia bude čakať na oficiálne výsledky sčítania hlasov odovzdaných v prezidentských voľbách a zatiaľ nebude ľudí vyzývať na protesty.

Vo vysielaní rozhlasovej stanice Echo Moskvy to uviedla Marija Kolesnikovová, členka štábu neúspešnej prezidentskej kandidátky Svitlany Cichanovskej.

Kolesnikovová predtým pôsobila vo volebnom tíme bývalého bankára Viktara Babaryku, ktorého Ústredná volebná komisia (ÚVK) ani nezaregistrovala ako kandidáta prezidentských volieb.

Budeme čakať na výsledky ÚVK a výsledky alternatívneho hlasovania na platforme Golos, kde sa zaregistrovalo viac ako milión ľudí. Nikoho nevyzývame na protesty. Toto je naša pozícia,“ uviedla členka Cichanovskej tímu.

Dodala však súčasne, že „každý občan Bieloruska má právo obhajovať svoj hlas, a to vrátane spôsobu predpísaného v ústave.“

Kolesnikovová upozornila, že zatiaľ neexistujú žiadne oficiálne výsledky hlasovania a konečné protokoly sú ešte nepodpísané a poukázala na to, že „hlasovanie sa, navyše, predĺžilo“. Podľa nej to znamená, že hlasovací „systém padol a úrady na to neboli pripravené“.

Hlasovanie vo viacerých volebných miestnostiach v Minsku bolo predĺžené aj po 20.00 h miestneho času pre veľký záujem voličov. Dlhé rady čakajúcich sa pred volebnými okrskami vytvárali počas celého dňa.

Predsedníčka ÚVK Lidija Jermošinová na to podľa agentúry Interfax v nedeľu podvečer reagovala vyhlásením, že ide o „organizovanú provokáciu“ zo strany„ niektorých voličov.

Podľa Jermošinovej boli takíto voliči „vyškolení“, aby na „pol hodiny obsadili“ priestor určený na tajné hlasovanie, takže „priepustnosť“ volebných miestností „je (potom) pomerne nízka“.

Po uzavretí väčšiny volebných miestností a zverejnení tzv. exit polls Jermošinová následne vyzvala neúspešných kandidátov prezidentských volieb, aby „neburcovali“ svojich podporovateľov, ktorí sú pripravení ísť na protestné zhromaždenia, ale naopak, aby zablahoželali víťazovi.

Podľa tzv. exit polls zverejnených predtým agentúrou TASS prezidentské voľby v Bielorusku opäť vyhral úradujúci prezident Alexandr Lukašenko. Jeho najvýraznejšia súperka, Svitlana Cichanovská, dostala vo voľbách podporu od 6,8 percenta voličov.

Najdôležitejšie je byť schopný prijať porážku,“ uviedla Jermošinová, pričom zdôraznila, že aj „v príručke OBSE pre monitorovanie volieb sa výslovne uvádza, že je povinnosťou kandidáta akceptovať“ prehru, „zmieriť sa s ňou“ a „neburcovať dav, ktorý ho podporoval a ktorý je pripravený vyjsť na námestia“.

Toto je demokratický prístup,“ pripomenula Jermošinová vo vysielaní televízie Belarus 1.

Prezidentské voľby v Bielorusku mali pokojný priebeh, ale „situácia vo všeobecnosti pripomína stav obliehania,“ uviedol pre Echo Moskvy bieloruský politológ Valeryj Karbalevič.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Medzi 200 zadržanými v Minsku je aj symbol protestov Nina Bahinská

Medzi 200 zadržanými v Minsku je aj symbol protestov Nina Bahinská

VČERA - 17:07Zahraničné

Bieloruské bezpečnostné zložky zadržali v sobotu v Minsku viac ako 200 účastníkov úradmi nepovoleného pochodu žien.

Do nového tábora na Lesbose presunuli už približne 9000 migrantov

Do nového tábora na Lesbose presunuli už približne 9000 migrantov

VČERA - 15:51Zahraničné

Grécke úrady už do nového dočasného tábora na ostrove Lesbos premiestnili väčšinu z viac ako 12.000 migrantov, ktorí po požiari utečeneckého tábora Moria zostali bez strechy nad hlavou.

Minister vnútra ČR chce sprísniť opatrenia a obmedziť verejné akcie

Minister vnútra ČR chce sprísniť opatrenia a obmedziť verejné akcie

VČERA - 12:49Zahraničné

Český minister vnútra Jan Hamáček je v súvislosti s koronavírusovou epidémiou za zavedenie prísnejších opatrení.

Navaľnyj sa cíti lepšie a dokáže chodiť bez pomoci

Navaľnyj sa cíti lepšie a dokáže chodiť bez pomoci

VČERA - 12:47Zahraničné

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj sa cíti lepšie a dokáže bez pomoci chodiť.

Kontroly na česko-slovenských hraniciach zatiaľ bez vážnejších problémov

Kontroly na česko-slovenských hraniciach zatiaľ bez vážnejších problémov

VČERA - 8:33Zahraničné

Na hranice medzi Českom a Slovenskom sa v piatok vrátili policajné kontroly.