• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.10.2020Meniny má Aurel
12°Bratislava

Bieloruská opozícia si počká na oficiálne výsledky, na protesty zatiaľ nevyzýva

  • 21:12 09.08.2020
  • Minsk
Bieloruská opozícia si počká na oficiálne výsledky, na protesty zatiaľ nevyzýva

Bieloruská opozícia bude čakať na oficiálne výsledky sčítania hlasov odovzdaných v prezidentských voľbách a zatiaľ nebude ľudí vyzývať na protesty.

Vo vysielaní rozhlasovej stanice Echo Moskvy to uviedla Marija Kolesnikovová, členka štábu neúspešnej prezidentskej kandidátky Svitlany Cichanovskej.

Kolesnikovová predtým pôsobila vo volebnom tíme bývalého bankára Viktara Babaryku, ktorého Ústredná volebná komisia (ÚVK) ani nezaregistrovala ako kandidáta prezidentských volieb.

Budeme čakať na výsledky ÚVK a výsledky alternatívneho hlasovania na platforme Golos, kde sa zaregistrovalo viac ako milión ľudí. Nikoho nevyzývame na protesty. Toto je naša pozícia,“ uviedla členka Cichanovskej tímu.

Dodala však súčasne, že „každý občan Bieloruska má právo obhajovať svoj hlas, a to vrátane spôsobu predpísaného v ústave.“

Kolesnikovová upozornila, že zatiaľ neexistujú žiadne oficiálne výsledky hlasovania a konečné protokoly sú ešte nepodpísané a poukázala na to, že „hlasovanie sa, navyše, predĺžilo“. Podľa nej to znamená, že hlasovací „systém padol a úrady na to neboli pripravené“.

Hlasovanie vo viacerých volebných miestnostiach v Minsku bolo predĺžené aj po 20.00 h miestneho času pre veľký záujem voličov. Dlhé rady čakajúcich sa pred volebnými okrskami vytvárali počas celého dňa.

Predsedníčka ÚVK Lidija Jermošinová na to podľa agentúry Interfax v nedeľu podvečer reagovala vyhlásením, že ide o „organizovanú provokáciu“ zo strany„ niektorých voličov.

Podľa Jermošinovej boli takíto voliči „vyškolení“, aby na „pol hodiny obsadili“ priestor určený na tajné hlasovanie, takže „priepustnosť“ volebných miestností „je (potom) pomerne nízka“.

Po uzavretí väčšiny volebných miestností a zverejnení tzv. exit polls Jermošinová následne vyzvala neúspešných kandidátov prezidentských volieb, aby „neburcovali“ svojich podporovateľov, ktorí sú pripravení ísť na protestné zhromaždenia, ale naopak, aby zablahoželali víťazovi.

Podľa tzv. exit polls zverejnených predtým agentúrou TASS prezidentské voľby v Bielorusku opäť vyhral úradujúci prezident Alexandr Lukašenko. Jeho najvýraznejšia súperka, Svitlana Cichanovská, dostala vo voľbách podporu od 6,8 percenta voličov.

Najdôležitejšie je byť schopný prijať porážku,“ uviedla Jermošinová, pričom zdôraznila, že aj „v príručke OBSE pre monitorovanie volieb sa výslovne uvádza, že je povinnosťou kandidáta akceptovať“ prehru, „zmieriť sa s ňou“ a „neburcovať dav, ktorý ho podporoval a ktorý je pripravený vyjsť na námestia“.

Toto je demokratický prístup,“ pripomenula Jermošinová vo vysielaní televízie Belarus 1.

Prezidentské voľby v Bielorusku mali pokojný priebeh, ale „situácia vo všeobecnosti pripomína stav obliehania,“ uviedol pre Echo Moskvy bieloruský politológ Valeryj Karbalevič.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Bielorusku protestovalo proti Lukašenkovi vyše 100.000 ľudí

V Bielorusku protestovalo proti Lukašenkovi vyše 100.000 ľudí

DNES - 18:51Zahraničné

Viac ako 100.000 ľudí protestovalo v nedeľu v Bielorusku proti Alexandrovi Lukašenkovi napriek masívnej prítomnosti vojakov a policajtov, informovala agentúra DPA.

Taliansko opäť sprísňuje opatrenia proti šíreniu koronavírusu

Taliansko opäť sprísňuje opatrenia proti šíreniu koronavírusu

DNES - 14:36Zahraničné

Taliansky premiér Giuseppe Conte v nedeľu oznámil ďalšie opatrenia zamerané na zastavenie šírenia nového koronavírusu v dôsledku rastúceho počtu nakazených.

Prymula uvažuje, že v pondelok odíde z funkcie sám

Prymula uvažuje, že v pondelok odíde z funkcie sám

DNES - 11:20Zahraničné

Český minister zdravotníctva Roman Prymula nevylučuje, že v pondelok sám rezignuje.

Zomrel riaditeľ spoločnosti Samsung I Kon-hui

Zomrel riaditeľ spoločnosti Samsung I Kon-hui

DNES - 7:47Zahraničné

Vo veku 78 zomrel v nedeľu prezident najväčšieho juhokórejského konglomerátu Samsung Group I Kon-hui.

Za sobotu pribudlo v Českej republike 12.472 nových prípadov nákazy koronavírusom

Za sobotu pribudlo v Českej republike 12.472 nových prípadov nákazy koronavírusom

DNES - 6:29Zahraničné

V Českej republike potvrdili za sobotu 12.472 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.