• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
12°Bratislava

V Centre sociálnych služieb sa potvrdilo ochorenie COVID-19, majú ho zamestnankyne

  • 12:27 07.08.2020
  • Prešov
V Centre sociálnych služieb sa potvrdilo ochorenie COVID-19, majú ho zamestnankyne

V CSS Vita Vitalis sa u dvoch zamestnankýň vyskytlo ochorenie COVID-19.

V Centre sociálnych služieb (CSS) Vita Vitalis na Volgogradskej ulici v Prešove sa opäť vyskytlo ochorenie COVID-19. Zistili ho u dvoch zamestnankýň. Zariadenie sa ocitlo v mimoriadnej situácii 8. júla z dôvodu ohlásenia pozitívneho nálezu na COVID-19 u ošetrujúceho lekára a jeho zdravotnej sestry z Chminianskej Novej Vsi, ktorí v zariadení začiatkom júla ordinovali. V polovici júla karanténu ukončili.

Dve zamestnankyne z úseku rehabilitácie a ekonomického sú pozitívne testované na COVID-19. Jedna z nich prišla do kontaktu s piatimi klientmi, tá ďalšia zamestnankyňa iba s kolegyňami. Jedna má ľahký priebeh, ďalšia nemá žiadne príznaky COVID-19,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský.

Celkovo je v karanténe šesť klientov zariadenia a 13 zamestnancov vrátane dvoch, u ktorých sa ochorenie potvrdilo. „Museli sme zastaviť ambulantnú činnosť v tomto centre sociálnych služieb. Nechceme, aby tam prichádzali ľudia zvonku, aby nedošlo k nejakému prípadnému ďalšiemu šíreniu. Aj keď sa zdá, že časť už je za nami, stále čakáme na druhú vlnu,“ povedal Majerský s tým, že CSS Vita Vitalis je jedno z najväčších zariadení svojho druhu v kraji.

Čo sa týka hygienických opatrení, každé sociálne zariadenie má krízový plán, podľa ktorého postupuje. Musíme sa naučiť žiť v prítomnosti tohto vírusu a robiť všetko pre to, aby sme čo najviac zabránili jeho vstupu do sociálnych zariadení,“ povedal vedúci odboru sociálnych vecí a rodiny PSK Pavel Slaninka.

Zamestnanci, ktorí prišli do styku s chorými, sú v domácej karanténe a šiesti klienti sú izolovaní vo svojich izbách. „Zároveň sa uskutočnilo aj testovanie klientov PCR testmi, ktoré boli negatívne. To isté aj zamestnanci, ktorí s kolegyňou prišli do kontaktu, tam sa odhalil jeden prípad, tá kolegyňa, keďže dochádzajú z okresu Vranov nad Topľou,“ vysvetlil Slaninka.

V rámci Úradu PSK dali podľa Majerského doteraz otestovať 155 zamestnancov. Všetci mali negatívny výsledok. „Prešli sérologickým testovaním. Je to špeciálne testovanie, kde z krvi sa dá zistiť aj to, či sú pozitívni, ale aj to, či boli už predtým nakazení. Jeden test, ktorý nám zabezpečuje Ľubovnianska nemocnica, stojí 15 eur, čiže sme hlboko pod cenami, ktoré sú priemerne na Slovensku, čo je tiež dobrá správa,“ dodal Majerský.

Podľa jeho slov chcú dať otestovať aj zvyšných zamestnancov, ktorí sú momentálne na dovolenkách, ako aj vodičov všetkých SAD.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na viacerých vysokých školách sa začína akademický rok

Na viacerých vysokých školách sa začína akademický rok

DNES - 7:53Domáce

Na viacerých fakultách univerzít sa bude výučba na začiatku realizovať dištančnou formou.

Poľský turista uviazol pod Ovčím sedlom, pomáhali mu aj leteckí záchranári

Poľský turista uviazol pod Ovčím sedlom, pomáhali mu aj leteckí záchranári

DNES - 7:34Domáce

V nedeľu bola VZZS Horskej záchrannej službe (HZS) nápomocná ešte dvakrát.

Polícia vyšetruje nález poškodeného ľahkého lietadla bez posádky

Polícia vyšetruje nález poškodeného ľahkého lietadla bez posádky

VČERA - 18:12Domáce

Nálezu ľahkého lietadla neznámeho pôvodu vykazujúceho známky havárie alebo núdzového pristátia na poli medzi obcami Sačurov a Dlhé Klčovo v okrese Vranov nad Topľou.

FOTO: Pri vážnej zrážke troch áut utrpeli zranenia piati ľudia

FOTO: Pri vážnej zrážke troch áut utrpeli zranenia piati ľudia

VČERA - 15:16Domáce

Zrážka troch osobných áut v katastri mesta Rajecké Teplice si vyžiadala piatich zranených ľudí.

Nicholsonová si vie predstaviť, že by po odchode Sulíka viedla SaS

Nicholsonová si vie predstaviť, že by po odchode Sulíka viedla SaS

VČERA - 14:51Domáce

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová si vie samu seba predstaviť na poste predsedníčky SaS. Povedala to v nedeľnej diskusii TV Markíza Na telo.