• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 22.9.2020Meniny má Móric
17°Bratislava

Slováci, ktorí cestujú na Ukrajinu, potrebujú mať so sebou test na COVID-19

  • 15:14 05.08.2020
  • Bratislava
Slováci, ktorí cestujú na Ukrajinu, potrebujú mať so sebou test na COVID-19

Slováci, ktorí prichádzajú na Ukrajinu, musia mať so sebou negatívny výsledok testu na COVID-19. Nesmie byť starší ako 48 hodín.

V prípade, že cestujúci príde bez testu, bude musieť podstúpiť štátnu alebo domácu karanténu. Ukrajina totiž od 1. augusta zaradila Slovensko do tzv. červenej zóny. TASR to potvrdili z Veľvyslanectva Ukrajiny v SR.

Ukrajina delí krajiny podľa počtu aktívnych prípadov COVID-19 na zelené a červené zóny. V červenej zóne sú krajiny, kde je počet aktívnych prípadov COVID-19 viac ako 40 osôb na 100.000 obyvateľov, v zelenej zóne krajiny s menším počtom ako 40 osôb na 100.000 obyvateľov.

Karanténa v štátom určených zariadeniach sa vzťahuje iba na prichádzajúcich z krajín s vysokou mierou nákazy COVID-19, ktorí sa na území týchto krajinách nachádzali 14 dní a viac. Umiestneniu do zariadenia určeného štátom nepodliehajú osoby, ktoré súhlasili so samoizoláciou pomocou elektronickej služby Zostaň doma,“ vysvetlilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Podľa ukrajinskej agentúry Ukrinform možno domácu karanténu prerušiť, pokiaľ človek podstúpi test na COVID-19 a dostane negatívny výsledok.

Opatrenie o štátnej alebo domácej karanténe sa nevzťahuje na zamestnancov zahraničných zastupiteľských úradov, konzulárnych úradov a zastúpení medzinárodných organizácií akreditovaných na Ukrajine, ako aj ich rodinných príslušníkov, rušňovodičov a členov posádok nákladných vozidiel, vodičov nákladnej dopravy, pilotov, členov posádky lietadla alebo iných členov leteckého personálu, posádku v lodnej nákladnej doprave, rušňovodičov, vozmajstrov, vlakové čaty a obslužných pracovníkov v železničnej nákladnej doprave, ozrejmil slovenský rezort diplomacie.

Pri vstupe do krajiny sa všetci cudzinci musia tiež v súčasnosti preukázať poistnou zmluvou alebo potvrdením o poistení liečebných nákladov spojených s liečbou COVID-19. Poistenie musí byť platné počas celého pobytu na území Ukrajiny.

Hranicu Slovensko-Ukrajina možno prekročiť cez hraničné priechody: Vyšné Nemecké – Užhorod (otvorený pre osobnú a nákladnú automobilovú dopravu), Ubľa – Malyj Bereznyj (otvorený v plnom rozsahu), Veľké Slemence – Mali Selmenci (obnovený v plnom rozsahu v prevádzkovej dobe od 8.00 do 20.00 h).

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pátranie po turistovi vo Vysokých Tatrách malo tragický koniec

Pátranie po turistovi vo Vysokých Tatrách malo tragický koniec

DNES - 20:17Domáce

Vo Vysokých Tatrách zahynul poľský turista.

Lekári kritizujú povinnosť zabezpečiť ochranné prostriedky na jeden mesiac za takmer 4000

Lekári kritizujú povinnosť zabezpečiť ochranné prostriedky na jeden mesiac za takmer 4000

DNES - 19:16Domáce

Ambulantní lekári kritizujú povinnosť zabezpečiť ochranné prostriedky na jeden mesiac za takmer 4000 eur.

Stovky ľudí pochodovali na podporu zamestnancov nemocnice v Poprade

Stovky ľudí pochodovali na podporu zamestnancov nemocnice v Poprade

DNES - 17:59Domáce

Niekoľko stoviek ľudí v utorok popoludní vyjadrilo pochodom cez mesto podporu zamestnancom nemocnice v Poprade.

Poslanci okolo Pellegriniho nebudú mať svoj klub, plénum to odmietlo

Poslanci okolo Pellegriniho nebudú mať svoj klub, plénum to odmietlo

DNES - 17:51Domáce

Poslanci Národnej rady (NR) SR okolo Petra Pellegriniho nebudú mať vlastný poslanecký klub. Plénum odmietlo návrh na jeho zriadenie v utorkovom hlasovaní.