• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.9.2020Meniny má Konštantín
Bratislava

Francúzska vedecká rada varuje pred rizikom straty kontroly nad koronavírusom

  • 20:49 04.08.2020
  • Paríž
Francúzska vedecká rada varuje pred rizikom straty kontroly nad koronavírusom

Vo Francúzsku prvýkrát od apríla zaznamenali nárast počtu pacientov nakazených koronavírusom a vyžadujúcich intenzívnu starostlivosť. Vedci varujú pred benevolentným prístupom verejnosti k ochranným opatreniam.

Francúzsko by mohlo "v ktoromkoľvek okamihu" stratiť kontrolu nad šírením koronavírusu. S týmto varovaním prišla v utorok vládna vedecká rada pre šírenie choroby COVID-19 v súvislosti s informáciami, že vo Francúzsku prvýkrát od apríla zaznamenali nárast počtu pacientov nakazených koronavírusom a vyžadujúcich intenzívnu starostlivosť.

Súčasný nárast podľa rady korešponduje s pohybom obyvateľstva počas dovoleniek, ale aj s postupným čoraz benevolentnejším prístupom k rešpektovaniu odporúčaní týkajúcich sa zachovávania fyzického odstupu či nosenia rúšok. Vedecká rada poukázala najmä na to, že tieto odporúčanie nerešpektujú najmä mladí ľudia, preto odporučila práve na nich zamerať informačnú kampaň.

Vedecká rada uviedla, že pokiaľ ide o epidémiu, „súčasná rovnováha je krehká“. Varovala, že súčasný stabilizovaný stav, keď sú v krajine identifikované ohniská nákazy, sa môže kedykoľvek zmeniť na menej kontrolovaný scenár, aký teraz zažíva napríklad Španielsko.

Rada upozornila na riziko vysokej aktivácie koronavírusu SARS-CoV-2 na jeseň tohto roku, pričom pripomenula, že z krátkodobého hľadiska je udržanie kontroly na epidemiologickou situáciou do veľkej miery v rukách občanov.

Tento aspekt v utorok zdôraznil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý verejnosť vyzval, aby zostala „ostražitá“ a naďalej rešpektovala opatrenia zavedené v snahe spomaliť alebo obmedziť šírenie koronavírusu. V tomto zmysle sa v pondelok vyjadril aj francúzsky premiér Jean Castex.

Vedecká rada sa vo svojich odporúčaniach zasadzuje za zintenzívnenie informačných kampaní pre verejnosť, ale „zameraných najmä na mladých“.

Tieto kampane musia zahŕňať aj používanie mobilovej aplikácie StopCovid, ktorá podľa vedeckej rady môže „zohrávať dôležitú úlohu pri kontrole epidémie v prípade jej obnovenia - za predpokladu, že ju ľudia budú mať stiahnutú“.

Rada tiež apelovala na príslušné úrady, aby v súvislosti s šírením koronavírusu pripravili plány prevencie pre najväčšie a najhustejšie osídlené aglomerácie či na domácu karanténu.

Vedecká rada pripustila, že nosenie rúšok vo vnútri uzavretých verejných priestorov by sa mohlo rozšíriť na všetky verejné priestory.

Agentúra AFP pritom pripomenula, že takéto opatrenie v uplynulých dňoch z vlastnej iniciatívy prijalo už viacero francúzskych miest. V utorok o vydanie takého nariadenia požiadala parížsku prefektúru aj primátorka francúzskej metropoly Anne Hidalgová.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Podľa Johnsona do Británie prichádza druhá vlna pandémie; nových prípadov je 4322

Podľa Johnsona do Británie prichádza druhá vlna pandémie; nových prípadov je 4322

VČERA - 21:56Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson v piatok vyhlásil, že prichádza druhá vlna pandémie koronavírusu. Povedal to v deň, keď vláda hlásila 4322 nových potvrdených prípadov nákazy, teda najvyšší počet od začiatku mája.

Taliansko hlási vyše 1900 nových prípadov

Taliansko hlási vyše 1900 nových prípadov

VČERA - 21:54Zahraničné

Od začiatku epidémie sa v Taliansku vyliečilo 216.807 infikovaných.

Francúzsko zaznamenalo nový denný rekord nakazených - 13.215

Francúzsko zaznamenalo nový denný rekord nakazených - 13.215

VČERA - 21:22Zahraničné

Francúzsko v piatok oznámilo, že za posledných 24 hodín zaznamenalo 13.215 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Vo štvrtok počet prípadov infekcie už druhýkrát za týždeň presiahol 10.000.

Kosovo udelilo Trumpovi vyznamenanie za úsilie o dosiahnutie mieru so Srbskom

Kosovo udelilo Trumpovi vyznamenanie za úsilie o dosiahnutie mieru so Srbskom

VČERA - 20:11Zahraničné

Kosovo v piatok udelilo americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi jedno z najvyšších vyznamenaní v krajine za sprostredkovanie mierových rozhovorov medzi Kosovom a Srbskom. Informovala o tom agentúra AP.

Madrid oznámil opätovné zavedenie lockdownu

Madrid oznámil opätovné zavedenie lockdownu

VČERA - 19:58Zahraničné

Madridská regionálna vláda sa v piatok opätovne rozhodla zaviesť v regióne hlavného mesta Španielska plošné karanténne opatrenia s cieľom zastaviť šírenie koronavírusu. Obmedzenie pohybu sa dotkne takmer milióna ľudí.