• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.9.2020Meniny má Ľuboslav(a)
11°Bratislava

10 každodenných chýb, ktorými si ničíme domácnosť

  • 19:36 08.08.2020
  • Bratislava
10 každodenných chýb, ktorými si ničíme domácnosť

Niektorým chybám sa nevyhnú ani skúsené gazdinky. Neničte si domácnosť a vyhnite sa im čím skôr.

Asi každý vie, že vyprané oblečenie treba vybrať z práčky čím skôr, a že s umývaním riadov sa otáľať neoplatí. V niektorých prípadoch sa ale aj najskúsenejšie gazdinky dopúšťajú chýb, o ktorých neraz ani nevedia.

Týmto 10 častým chybám sa pri starostlivosti o domácnosť radšej vyhnite:

1. Zametanie dlážky

Foto: Impact Photography/Shutterstock.com

Ak ste zvyknutí na každodenné zametanie prachu a špiny na dlážke, svoj zvyk radšej prehodnoťte. Zametanie metlou či zmetákom odstraňuje asi len desatinu špiny na dlážke. Tým, že prejdete suchou metlou po povrchu, rozvírite naukladané prachové častice, ktoré následne padajú späť na zem. Pri každodennej starostlivosti o dlážku preto radšej vytiahnite vysávač alebo mokrú handru.

2. Plastová doska na krájanie

Niektorí ľudia dodnes veria nie celkom pravdivému mýtu o tom, že plastové dosky na krájanie sú hygienickejšie ako drevené. Napriek tomu, že v dreve možno nájsť póry, do ktorých ľahko preniknú baktérie, tieto v nich dlho nevydržia a pri dôkladnom preschnutí dosky hynú.

Bezpečnosť plastových dosiek sa na druhej strane nedá celkom vylúčiť. Ak ich používate na krájanie všetkých druhov potravín, platí, že sú bezpečné, kým sa na nich nezjavia prvé škrabance. Ak už doma máte kúpenú plastovú dosku a nechcete ju vyhodiť, krájajte na nej radšej len zeleninu.

3. Umývanie dosiek saponátom

Foto: Pixel-Shot/Shutterstock.com

Len saponát nestačí. Dokáže síce vyčistiť povrch krájacích dosiek, no do zárezov prenikne len čiastočne. Zvyšky potravín, ktoré sa do nich dostanú, ho tak nasajú a prenesú na ďalšie jedlo, ktoré na doske budete krájať. Aspoň raz za čas by ste preto mali dosky čistiť peroxidom.

4. Vlievanie vody z cestovín do drezu

Medzi veci, ktoré rozhodne nepatria do výlevky, možno okrem iných zaradiť aj kávovú usadeninu a vodu z cestovín. Usadenina po čase spôsobuje upchatie potrubia tým, že sa jej objem v potrubí zväčšuje. To isté platí aj o lepkavej vode, ktorú ste scedili z cestovín – tá sa rýchlo lepí na vnútorné steny rúrok v potrubí a rozpúšťa sa len veľmi pomaly.

5. Ustielanie postele hneď po prebudení

Ak vás tento ranný krok po prebudení stále otravuje, pokojne ho odložte na neskôr. Poďakovať sa za to môžete roztočom, ktoré žijú v každom matraci a živia sa bunkami ľudskej pokožky.

Roztoče priťahuje teplo a vlhko, ktoré môžu nájsť aj v ustlanej posteli. Pokiaľ problém neriešite, neskôr na to môžete doplatiť vznikom alergií, astmy alebo zápalov pokožky či očí. Najmenej, čo môžete urobiť, je nechať matrac chvíľu dýchať.

6. Nezaťahovanie závesov

Ak chcete, aby si nábytok a podlahy zachovali šmrnc, nezabudnite počas najhorúcejších hodín dňa zatiahnuť žalúzie či závesy. To platí najmä pre izby orientované na juh. Ultrafialové lúče zo slnka môžu z dreva vytiahnuť farbu, takže zbledne.

7. Mokré uteráky v kúpeľni

Foto: NDQ/Shutterstock.com

Vlhké uteráky by ste po utretí mali odložiť na miesto, kde im dožičíte dostatok tepla a sucha – kúpeľňa to nie je. Ak v nej necháte použitý uterák, riskujete, že sa stane domovom tisícov choroboplodných zárodkov, ktoré obľubujú vlhké a tmavé miesta. Uteráky, ktoré používate na tvár, by ste pritom mali meniť aspoň každý druhý deň.

8. Použitá kefa do stojana nepatrí

Ak kefu po použití na očistenie toalety hneď vrátite do stojana, začnú sa v ňom množiť mikróby a baktérie. Namiesto toho sa na chvíľu odporúča zachytiť kefu medzi toaletnú misu a sedlo, aby z nej odkvapkala všetka voda.

9. Splachovanie zvyškov čaju

Niektorí milovníci čaju splachujú vylúhované lístky do záchoda, čo však nie je šťastné riešenie. V čaji sa totiž nachádzajú taníny, ktoré môžu keramiku sfarbiť dotmava, a tejto farby sa tak ľahko nezbavíte. Radšej preto vyhoďte lístky do koša.

10. Čistiace prostriedky priamo na povrch

Tým, že aplikujete čistiaci prostriedok priamo na nábytok alebo sklo, sa na povrchu utvorí tenká okom neviditeľná vrstva, ktorá bude aktívne lapať prach z okolia. Preto sa vždy viac oplatí aplikovať prostriedok na handričku alebo špongiu a potom rozotrieť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, brightside.me
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mama vymyslela čokoládový koláč pre lenivých: Stačia vám 3 prísady a 10 minút

Mama vymyslela čokoládový koláč pre lenivých: Stačia vám 3 prísady a 10 minút

VČERA - 18:26Zaujímavosti

Žena sa podelila o rýchly a jednoduchý recept na čokoládový dezert.

Ako pripraviť stratené vajce: Takto to zvládnete aj bez miešania a octu

Ako pripraviť stratené vajce: Takto to zvládnete aj bez miešania a octu

VČERA - 8:16Zaujímavosti

Jamie Oliver sa podelil o triky pri príprave pošírovaných vajec s tekutým žĺtkom. Dokáže to aj bez miešania vody a pridania octu.

Video: Domáca vôňa do skrine bez použitia chémie – vydrží vám aj niekoľko mesiacov

Video: Domáca vôňa do skrine bez použitia chémie – vydrží vám aj niekoľko mesiacov

VČERA - 7:27Zaujímavosti

Vyrobte si doma vlastný osviežovač vzduchu do skrine. Jeho príprava vám zaberie len chvíľu a trvácnosť účinkov je neporovnateľná s vôňami z obchodu!

Video: Zabuchli ste si kľúče v aute? Zachránia vás šnúrky z topánok

Video: Zabuchli ste si kľúče v aute? Zachránia vás šnúrky z topánok

22:08 18.09.2020Zaujímavosti

Ak ste majiteľ staršieho auta a podarilo sa vám zabuchnúť si v ňom kľúče, spoľahnite sa na pomoc šnúrok od topánok.