• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.10.2020Meniny má Aurel
11°Bratislava

Koronavírus môže zasiahnuť aj štítnu žľazu, toto si musíte všímať na krku

  • 20:48 04.08.2020
  • Pisa
Koronavírus môže zasiahnuť aj štítnu žľazu, toto si musíte všímať na krku

Podľa lekárov by sme si pri ochorení COVID-19 mali všímať okrem hrdla aj krk.

Infekcia novým koronavírusom spôsobuje celý rad nepríjemných symptómov od vysokej horúčky po suchý kašeľ a často ovplyvňuje čuch a chuť, pričom tieto zmysly sa nemusia vrátiť.

Nová prípadová štúdia však odhalila, že nový koronavírus môže tiež spôsobiť subakútnu tyreoiditídu. Tento stav bol pozorovaný u talianskej pacientky, u ktorej sa potvrdilo ochorenie COVID-19.

Subakútna tyreoiditída je bolestivý opuch štítnej žľazy, o ktorom sa predpokladá, že je vyvolaný vírusovou infekciou.

Koronavírus u pacientky spustil problémy so štítnou žľazou

18-ročná pacientka bola predtým otestovaná na COVID-19 s pozitívnym výsledkom, pričom sa jej podarilo z ochorenia úplne zotaviť. Po zotavení však začala cítiť bolesť krku a štítnej žľazy, nastúpila u nej horúčka a tachykardia.

Lekári u nej následne diagnostikovali subakútnu tyreoiditídu. Lekár, ktorý ju ošetroval Francesco Latrofa, uviedol: „Z dôvodu chronologickej asociácie možno SARS-CoV-2 považovať za spúšťač subakútnej tyreoiditídy.“

Subakútna tyreoiditída sa najčastejšie vyskytuje u žien vo veku 20 až 50 rokov a zvyčajne spôsobuje horúčku a bolesť v krku, čeľusti alebo uchu.

Tieto príznaky ustúpia po niekoľkých dňoch. Následne sa však často objavujú príznaky hypoaktívnej štítnej žľazy, ktoré trvajú týždne alebo mesiace, než sa štítna žľaza vráti do normálu.

Ak sú však príznaky naďalej závažné, opuch štítnej žľazy je jednostranný (unilaterálny) a naďalej máte horúčku a necítite sa dobre, môžete mať infekčnú tyroiditídu.

Tento stav sa zvyčajne lieči betablokátormi, ako aj voľne predajnými liekmi proti bolesti, ako je ibuprofén. Občas sa stav môže vracať, alebo nízka hladina hormónov štítnej žľazy môže byť trvalá, čo znamená, že je nutné dlhodobo užívať lieky na upravenie hladiny hormónov štítnej žľazy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, academic.oup.com, endocrinologyadvisor.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

DNES - 20:05Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

DNES - 19:37Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

DNES - 18:28Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

DNES - 8:26Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

VČERA - 8:10Zdravie

Ak nechodíte spať v pravidelnú dobu, môže to ovplyvniť srdcovú frekvenciu.