• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.9.2020Meniny má Konštantín
Bratislava

Do Belgicka sa vracajú tisíce dovolenkárov z červených zón

  • 7:33 04.08.2020
  • Brusel
Do Belgicka sa vracajú tisíce dovolenkárov z červených zón

V posledných troch dňoch sa do Belgicka vrátili tisíce ľudí z krajín, v ktorých existujú takzvané červené zóny, čiže oblasti s vysokým výskytom nových prípadov ochorenia COVID-19. V pondelok večer na to upozornil internetový denník The Brussels Times.

Denník pripomenul, že ide o údaje zozbierané prostredníctvom osobitného formulára pre vyhľadávanie cestujúcich, ktorý je dostupný na internete, a ktorý musí od soboty (1. augusta) povinne vyplniť každá osoba, ktorá vstupuje do Belgicka po pobyte v zahraničí dlhšom ako 48 hodín.

Uvedený formulár zhromažďuje informácie o pobyte ľudí v iných krajinách a tiež o spôsobe ich dopravy pri návrate do Belgicka. Hovorkyňa federálneho ministerstva zdravotníctva Vinciane Charlierová pre médiá uviedla, že v pondelok ráno úrady už mali k dispozícii viac ako 200.000 formulárov. Tie naznačili, že z červených zón prišlo denne do krajiny 1500 až 2000 ľudí. Vycestovanie do zón úradne označených na červeno nie je dovolené a preto ľudia, ktorí sa z týchto oblastí vracajú, či už z európskych krajín alebo zo sveta, musia vykonať test na COVID-19 a nastúpiť na povinnú 14-dňovú karanténu.

V čase, keď v Belgicku počet novoinfikovaných osôb začal opäť rapídne stúpať, pre úrady sú „podozriví“ aj navrátilci z „oranžových zón“, čiže z regiónov, kde rovnako pribúdajú pozitívne nálezy na COVID-19. Z týchto oblastí sa v priemere denne vracia 7000 až 9000 ľudí. Úrady cestovateľov z oranžových zón vyzývajú, aby sa obrátili na svojho obvodného lekára kvôli otestovaniu a boli v domácej karanténe, ktorá však nie je povinná.

The Brussels Times upozornil, že kontrola dodržiavania karantény ľudí z červených zón ešte nie je zavedená. Ministerstvo zdravotníctva zároveň upozornilo, že čísla o počte ľudí vracajúcich sa z rizikových oblastí sú zrejme podcenené. Naznačili to aj náhodné kontroly na hraničných priechodoch či na vnútrozemských cestách, ktoré odhalili, že mnoho navrátilcov povinné formuláre vôbec nevyplnilo a nepriznalo krajinu a oblasť, odkiaľ sa vracajú. Polícia v tejto súvislosti už upozornila, že každému, kto bude pri návrate do Belgicka prichytený bez vyplneného formulára, hrozí finančná pokuta.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Podľa Johnsona do Británie prichádza druhá vlna pandémie; nových prípadov je 4322

Podľa Johnsona do Británie prichádza druhá vlna pandémie; nových prípadov je 4322

VČERA - 21:56Zahraničné

Britský premiér Boris Johnson v piatok vyhlásil, že prichádza druhá vlna pandémie koronavírusu. Povedal to v deň, keď vláda hlásila 4322 nových potvrdených prípadov nákazy, teda najvyšší počet od začiatku mája.

Taliansko hlási vyše 1900 nových prípadov

Taliansko hlási vyše 1900 nových prípadov

VČERA - 21:54Zahraničné

Od začiatku epidémie sa v Taliansku vyliečilo 216.807 infikovaných.

Francúzsko zaznamenalo nový denný rekord nakazených - 13.215

Francúzsko zaznamenalo nový denný rekord nakazených - 13.215

VČERA - 21:22Zahraničné

Francúzsko v piatok oznámilo, že za posledných 24 hodín zaznamenalo 13.215 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Vo štvrtok počet prípadov infekcie už druhýkrát za týždeň presiahol 10.000.

Kosovo udelilo Trumpovi vyznamenanie za úsilie o dosiahnutie mieru so Srbskom

Kosovo udelilo Trumpovi vyznamenanie za úsilie o dosiahnutie mieru so Srbskom

VČERA - 20:11Zahraničné

Kosovo v piatok udelilo americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi jedno z najvyšších vyznamenaní v krajine za sprostredkovanie mierových rozhovorov medzi Kosovom a Srbskom. Informovala o tom agentúra AP.

Madrid oznámil opätovné zavedenie lockdownu

Madrid oznámil opätovné zavedenie lockdownu

VČERA - 19:58Zahraničné

Madridská regionálna vláda sa v piatok opätovne rozhodla zaviesť v regióne hlavného mesta Španielska plošné karanténne opatrenia s cieľom zastaviť šírenie koronavírusu. Obmedzenie pohybu sa dotkne takmer milióna ľudí.