• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.9.2020Meniny má Ľuboslav(a)
11°Bratislava

Vedecky potvrdené: Tieto potraviny vás ochránia pred koronavírusom

  • 19:27 03.08.2020
  • Montpellier
Vedecky potvrdené: Tieto potraviny vás ochránia pred koronavírusom

Štúdia francúzskych výskumníkov potvrdila ochranné účinky potravín pred koronavírusom.

Znižovanie rizika nákazy novým koronavírusom spočíva najmä v častom umývaní rúk, nosení rúšok a ďalších preventívnych opatreniach. Nová štúdia teraz naznačuje, že pred infekciou vírusom vás môže ochrániť aj konzumácia kapusty

Štúdia vedcov z Université de Montpellier vo Francúzsku zistila, že kapusta, uhorky, nakladaná zelenina a fermentované mliečne výrobky môžu ľuďom pomôcť budovať odolnosť voči vírusu.

Vedúci štúdie Jean Bousquet uviedol: „Šíreniu a závažnosti vírusu a regionálnym rozdielom v strave sa venovala malá pozornosť, ale zmeny v stravovaní môžu mať veľký prínos. Výživa môže zohrávať úlohu v imunitnej obrane proti COVID-19 a môže vysvetliť niektoré rozdiely, ktoré sa vyskytujú v celej Európe.“

Výskum naznačuje, že zvýšenie priemernej spotreby kapusty alebo uhorky o 1 gram za deň by mohlo znížiť úmrtnosť v krajine o 13,6%. Bousquet odporúča do stravy začleniť surovú kapustu trikrát týždenne, kyslú kapustu aspoň raz týždenne a tiež nakladanú zeleninu.

Krajiny, v ktorých jedia veľa týchto potravín majú nižšiu úmrtnosť na COVID-19

Podľa vedcov nám pochopenie rozdielov v strave a ich ochranných faktorov môže pomôcť zvládnuť túto pandémiu. V štúdii sa vedci zaoberali mierou úmrtnosti na COVID-19 a stravou po celom svete.

Z ich analýzy vyplynulo, že Bulharsko, Grécko a Rumunsko - krajiny, v ktorých je kapusta populárna - mali najnižšiu mieru úmrtnosti.

Vedci vo svojej štúdii vysvetlili: „Aj keď je ťažké porovnávať zdravotné systémy a hlásenia úmrtnosti v európskych krajinách, Bulharsko, Grécko a Rumunsko majú veľmi nízku úmrtnosť. Môže to súvisieť aj so stravou, pretože kapusta (Rumunsko) a fermentované mlieko (Bulharsko a Grécko) sú tu bežné potraviny."

Fermentované mliečne produkty sú známe ako prírodný inhibítor ACE. „Turecko, ďalšia krajina s zjavne nízkou mierou úmrtnosti, tiež konzumuje veľa kapusty a fermentovaných mliečnych výrobkov,“ uviedli vedci.

Podľa vedcov sa sila týchto potravín skrýva v proteíne nazývanom Nrf2. Vírus, ktorý spôsobuje COVID-19, často vedie k vážnym zápalom a NrF2 môže tento zápal zmierniť. Zelenina ako kapusta a uhorka môžu zvýšiť produkciu NrF2.

Stručne povedané, vyššia konzumácia uhoriek a kapusty znamená, že máte väčšiu šancu vyhrať nad vírusom.

Hoci tieto zistenia naznačujú možné spojenie medzi rizikom koronavírusu a stravou, vedci zdôrazňujú, že je potrebný ďalší výskum. Ako dodali: „Strava predstavuje iba jednu z možných príčin epidémie COVID-19 a jej význam je potrebné lepšie posúdiť.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, medrxiv.org, 7news.com.au
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

VČERA - 20:45Zdravie

Nosenie topánok so zdvihnutou špičkou sa môže pretaviť do dlhodobých problémov. Riziko netreba podceniť, varujú podológovia.

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

VČERA - 20:11Zdravie

K otrave jedlom dochádza pri skonzumovaní potravy nakazenej baktériami, vírusmi alebo parazitmi, ktoré v tráviacom trakte spôsobujú ťažkosti. Tieto jedlá ju najčastejšie spôsobujú.

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

VČERA - 19:38Zdravie

U ľudí s týmito povahovými vlastnosťami existuje štatisticky vyššie riziko úmrtia pri opakovanej zástave srdca.

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

18:40 15.09.2020Zdravie

Hoci sa čisteniu zubov venujeme na pravidelnej báze, stále existuje niekoľko chýb, ktorým sa nevyhneme. Toto sú tie najčastejšie z nich.

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

14:09 15.09.2020Zdravie

Tieto príznaky oznamujú, že nastal čas začať uvažovať nad psychoterapiou.