• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 22.9.2020Meniny má Móric
12°Bratislava

Pripomíname si Deň Matice slovenskej

  • 7:30 04.08.2020
  • Bratislava/Martin
Pripomíname si Deň Matice slovenskej

Slovensko si každý rok 4. augusta pripomína Deň Matice slovenskej, zákonom Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) z októbra 1993 je pamätným dňom.

Myšlienka založiť národnú kultúrnu inštitúciu, ktorá by rozvíjala slovenskú kultúru, jazyk a osvetu, sa zrodila počas boja Slovákov za jazykové a politické práva na začiatku 19. storočia. Prvou slovenskou celonárodnou inštitúciou bol spolok Tatrín, ktorý vznikol na podnet Ľudovíta Štúra v auguste 1844 v Liptovskom Svätom Mikuláši a fungoval do roku 1848. Práve na jeho činnosť o viac ako desať rokov neskôr nadviazala Matica slovenská.

V Turčianskom Svätom Martine sa 6. a 7. júna 1861 zišli predstavitelia slovenského národa, aby po revolučných rokoch prijali a vyhlásili zásadný programový dokument určujúci smerovanie k svojbytnosti slovenského národa. V prijatom Memorande národa slovenského bola aj požiadavka na založenie slovenského kultúrneho spolku a zároveň sa ustanovil dočasný výbor, ktorý už začiatkom augusta 1861 predložil uhorskému miestodržiteľstvu stanovy Matice slovenskej.

Zakladajúce valné zhromaždenie Matice slovenskej sa uskutočnilo rovnako v historickom centra Turca o dva roky neskôr 4. augusta 1863 v rámci vyvrcholenia osláv tisícročného jubilea príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Zvolilo aj matičný výbor, predsedom ktorého sa stal rímskokatolícky banskobystrický biskup Štefan Moyzes a prvým podpredsedom evanjelický kňaz Karol Kuzmány. Tí zároveň symbolizovali spoluprácu medzi slovenskými katolíkmi a evanjelikmi.

Po prehratej bitke Rakúska s Pruskom pri Hradci Králové v roku 1866 využili maďarskí predstavitelia oslabené pozície cisárskej moci. O rok neskôr došlo k rakúsko-uhorskému vyrovnaniu s následnou stupňujúcou sa maďarizáciou v Uhorsku. Uhorské úrady sa pozerali na pôsobenie Matice slovenskej s nevôľou až došlo po dvanástich rokoch činnosti v roku 1875 k jej násilnému zatvoreniu a zhabaniu majetku. Činnosť Matice slovenskej bola obnovená až 1. januára 1919 po vzniku Československej republiky.

Matica slovenská, ktorej sídlo je v Martine, vyhlásila rok 2020 za Rok národnej identity v duchu intenzívnej podpory a šírenia slovenskej národnej identity a rozvoja slovenskej štátnosti, ktorý má podľa predsedu MS Mariána Gešpera posilniť v Slovákoch národnú hrdosť a uvedomelosť.

Rada vlády SR pre kultúru schválila 2. júla 2020 zriadenie Dočasnej pracovnej skupiny pre zmenu financovania a rozvoj Matice slovenskej. Jej úlohou bude podrobne zanalyzovať hospodárenie MS, vrátane hospodárenia tlačiarne Neografia, ktorej je Matica slovenská majoritným akcionárom. Pracovná skupina má riešiť aj otázky právneho postavenia i personálneho stavu MS, verejné, vedecké a publikačné aktivity a tiež potenciál matičných nehnuteľností. Výsledkom pracovnej skupiny má byť nový udržateľný a zefektívnený model financovania tejto kultúrno-spoločenskej ustanovizne.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Slovensku potvrdili ďalšie úmrtie na COVID-19

Na Slovensku potvrdili ďalšie úmrtie na COVID-19

VČERA - 19:43Domáce

Na Slovensku pribudla ďalšia obeť nákazy novým koronavírusom.

Fico a Pellegrini sa ohradili voči tvrdeniam premiéra ku kauze spoločnosti Arca

Fico a Pellegrini sa ohradili voči tvrdeniam premiéra ku kauze spoločnosti Arca

VČERA - 19:29Domáce

Predseda Smeru-SD Robert Fico a líder strany Hlas Peter Pellegrini sa ohradili voči tvrdeniam premiéra Igora Matoviča (OĽANO) v súvislosti s kauzou spoločnosti Arca.

Monike Jankovskej a Richardovi Molnárovi predĺžil lehotu trvania väzby do 11. marca

Monike Jankovskej a Richardovi Molnárovi predĺžil lehotu trvania väzby do 11. marca

VČERA - 18:35Domáce

Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská obvinená z trestných činov podplácania a prijímania úplatku v kauze Búrka má zostať vo väzbe do 11. marca budúceho roka.

Riaditeľ nemocnice v Poprade požiadal o uvoľnenie z funkcie

Riaditeľ nemocnice v Poprade požiadal o uvoľnenie z funkcie

VČERA - 18:31Domáce

Minister zdravotníctva Marek Krajčí uviedol, že jeho žiadosť bude akceptovať.

Proces s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom samosudkyňa ŠTS odročila na október

Proces s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom samosudkyňa ŠTS odročila na október

VČERA - 18:29Domáce

Pojednávanie s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom v kauze rozdávania kontroverzných šekov na 1488 eur samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružena Sabová odročila na 12. októbra.