• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 28.10.2020Meniny má Dobromila
15°Bratislava

Tieto dve spánkové polohy zvyšujú riziko vzniku Alzheimerovej choroby

  • 19:34 02.08.2020
  • New York
Tieto dve spánkové polohy zvyšujú riziko vzniku Alzheimerovej choroby

Zabráňte vzniku najčastejšej formy demencie správne zvolenou spánkovou polohou. Týmto dvom sa treba vyhnúť.

Demencia je súhrnné pomenovanie skupiny príznakov, ktoré súvisia s postupným slabnutím funkcií mozgu. Existuje niekoľko rôznych druhov tohto degeneratívneho ochorenia, pričom najznámejším z nich je Alzheimerova choroba.

Skorá diagnostika pomáha spomaliť progres Alzheimerovej choroby, preto je veľmi dôležité spoznať prvé príznaky. Medzi tie najčastejšie patria aj ťažkosti so sústredením, zmeny nálady a pomalšie myslenie.

Riziko Alzheimerovej choroby sa dá obmedziť niekoľkými spôsobmi, medzi ktoré rozhodne patrí zdravá životospráva a dostatok spánku. Je však dôležité poznať spánkovú polohu, ktorá je pre vás z tohto hľadiska najbezpečnejšia. Odborníci sa totiž nazdávajú, že spanie na bruchu alebo na chrbte môže vznik ochorenia len podporiť.

Podľa vedcov zo Stony Brook University v New Yorku spánok na boku zlepšuje prúdenie glymfatického systému, ktorý slúži na odčerpávanie odpadových chemikálií z mozgu. Ľudia aj zvieratá sa vyvinuli tak, aby preferovali spánok na boku, o čom má svedčiť aj tento fakt.

„Mnohé typy demencie sa spájajú s problematickým spánkom. Ochorenie často súvisí s problémami so zaspávaním,“ hovorí doktor Maiken Nedergaard, ktorý sa podieľal na výskume. „Čoraz viac vedcov uznáva, že tieto ťažkosti so spánkom môžu urýchliť stratu pamäte pri Alzheimerovej chorobe.“

Podľa Nedergaarda je zaujímavé, že u ľudí aj zvierat je spánok na boku najobľúbenejšou polohou. „Zdá sa, že sme si zvykli na laterálnu spánkovú polohu kvôli lepšiemu prečisteniu mozgu od odpadových produktov metabolizmu, ktoré sa v ňom hromadia, kým sme hore,“ hovorí.

Riziko demencie môžete znížiť aj po prebudení – stačí si do šálky namiesto kávy naliať zelený čaj. Ten obsahuje flavonoly, ktoré chránia mozog pred proteínmi, ktoré spôsobujú vznik Alzheimerovej choroby.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, stonybrook.edu, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

VČERA - 21:06Zdravie

Majitelia mobilov, ktorí na týchto zariadeniach trávia čas aj aktivitou na sociálnych sieťach, sa neraz stretávajú so zvláštnymi fyzickými následkami. Spozorujete ich aj na sebe?

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

20:05 25.10.2020Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

19:37 25.10.2020Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

18:28 25.10.2020Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

8:26 25.10.2020Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.