• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.5.2022Meniny má Júlia, Juliana
22°Bratislava

Prihláste dieťa na džudo, rozvinie mu telo i dušu

  • 19:30 04.09.2013
  • BRATISLAVA
Prihláste dieťa na džudo, rozvinie mu telo i dušu

Toto bojové umenie rovnomerne precvičí telo a zároveň učí etike a morálke.

Máte doma lenivé dieťa, ktoré potrebuje pohyb, alebo naopak hyperaktívne, ktoré si nemá kde vybiť energiu? Riešením môže byť šport, pričom skvelou voľbou je bojové umenie džudo. Z detí totiž dokáže s pomocou dobrých trénerov vytvoriť komplexne rozvinuté osobnosti, ktoré sú odolné voči chorobám i pádom, vedia, čo je to etika a morálka a samozrejme, majú pevné a ohybné telo.

Džudo rozvíja celé telo

Ako vysvetlil predseda Slovenského zväzu judo Ján Krišanda, toto bojové umenie dokáže v mnohom pomôcť, no na profesionálnej úrovni je to beh na dlhé trate. „Nestačí rok či dva trénovať, človek sa s tým musí stotožniť. Seriózny výsledok môže prísť až po piatich – šiestich rokoch,“ povedal.

Podľa jeho slov však námaha rozhodne stojí za to - džudo je totiž výnimočné v tom, že nie je jednostranným športom a človek trénuje celé telo. Takto nehrozia žiadne svalové disproporcie.

Džudo je aj o morálke a úcte

„Džudisti môžu hrať čokoľvek, zacvičia komplexne všetko, majú sebadôveru a kontrolované správanie. Nie sú agresívni a patria medzi tých najinteligentnejších športovcov,“ vysvetlil Krišanda. V džude zároveň existuje kódex, v ktorom si športovci osvoja zásady priateľstva, úctu k súperovi i sebaovládanie.

Práve to podľa Krišandu môže motivovať rodičov, aby deti prihlásili na tento šport. Zároveň sa prostredníctvom trénera dozvedia viac o svojom potomkovi z pohľadu ďalšieho človeka, ktorý s ním trávi množstvo času. Začať je najvhodnejšie vo veku šesť rokov, no prineskoro nie je nikdy. Ďalšou výhodou džuda je fakt, že patrí k najmenej úrazovým športom, hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá.

Z bojového umenia šport

Džudo je pomerne mladým bojovým umením, ktoré v dnešnej podobe existuje od 19. storočia. Založil ho Jigoro Kano, ktorý skombinoval viacero techník vhodných na sebaobranu z niekoľkých bojových umení. Postupne z neho však vznikol šport, v rámci ktorého džudisti súťažia vo viacerých váhových kategóriách. Na ostatnej olympiáde patrilo k športom s najsilnejším zastúpením, predbehli ho len atletika a plávanie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vysoká hladina cholesterolu: Tieto pachy ju spoľahlivo prezradia

Vysoká hladina cholesterolu: Tieto pachy ju spoľahlivo prezradia

DNES - 19:34Zdravie

Podobne ako vysoký tlak, aj vysoký cholesterol sa často označuje za „tichého zabijaka“, pretože sa neprejavuje výraznými príznakmi. Na tieto pachy si však treba dať pozor.

Čas, v ktorom si doprajete večeru, ovplyvňuje riziko porážky. Tomuto sa vyhnite

Čas, v ktorom si doprajete večeru, ovplyvňuje riziko porážky. Tomuto sa vyhnite

VČERA - 20:00Zdravie

Pri večeri si netreba dávať pozor len na výber jedla, ale aj na správne načasovanie. Tomuto sa vyhnite, ak vám záleží na zdraví mozgu a ciev.

3 druhy doplnkov, ktoré zvyšujú riziko životu nebezpečnej srdcovej arytmie

3 druhy doplnkov, ktoré zvyšujú riziko životu nebezpečnej srdcovej arytmie

VČERA - 7:01Zdravie

Rozrastajúci sa trh s vitamínovými doplnkami sľubuje riešenie pre množstvo zdravotných problémov. S týmito tromi doplnkami to ale netreba preháňať.

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka

19:05 20.05.2022Zdravie

Rakovina prsníka zďaleka nepatrí medzi výsostne ženské ochorenia. Muži v tejto skupine sú na ňu dokonca dvakrát náchylnejší.

10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti

9:27 19.05.2022Zdravie

Keď sa na úzkostné správanie pozrieme optikou traumy, zistíme, že často má svoj dôvod. Zistite podľa desiatich príznakov, či ste aj vy neboli obeťou nešťastnej udalosti.