Prihláste dieťa na džudo, rozvinie mu telo i dušu

Toto bojové umenie rovnomerne precvičí telo a zároveň učí etike a morálke.
Máte doma lenivé dieťa, ktoré potrebuje pohyb, alebo naopak hyperaktívne, ktoré si nemá kde vybiť energiu? Riešením môže byť šport, pričom skvelou voľbou je bojové umenie džudo. Z detí totiž dokáže s pomocou dobrých trénerov vytvoriť komplexne rozvinuté osobnosti, ktoré sú odolné voči chorobám i pádom, vedia, čo je to etika a morálka a samozrejme, majú pevné a ohybné telo.
Džudo rozvíja celé telo
Ako vysvetlil predseda Slovenského zväzu judo Ján Krišanda, toto bojové umenie dokáže v mnohom pomôcť, no na profesionálnej úrovni je to beh na dlhé trate. „Nestačí rok či dva trénovať, človek sa s tým musí stotožniť. Seriózny výsledok môže prísť až po piatich – šiestich rokoch,“ povedal.
Podľa jeho slov však námaha rozhodne stojí za to - džudo je totiž výnimočné v tom, že nie je jednostranným športom a človek trénuje celé telo. Takto nehrozia žiadne svalové disproporcie.
Džudo je aj o morálke a úcte
„Džudisti môžu hrať čokoľvek, zacvičia komplexne všetko, majú sebadôveru a kontrolované správanie. Nie sú agresívni a patria medzi tých najinteligentnejších športovcov,“ vysvetlil Krišanda. V džude zároveň existuje kódex, v ktorom si športovci osvoja zásady priateľstva, úctu k súperovi i sebaovládanie.
Práve to podľa Krišandu môže motivovať rodičov, aby deti prihlásili na tento šport. Zároveň sa prostredníctvom trénera dozvedia viac o svojom potomkovi z pohľadu ďalšieho človeka, ktorý s ním trávi množstvo času. Začať je najvhodnejšie vo veku šesť rokov, no prineskoro nie je nikdy. Ďalšou výhodou džuda je fakt, že patrí k najmenej úrazovým športom, hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá.
Z bojového umenia šport
Džudo je pomerne mladým bojovým umením, ktoré v dnešnej podobe existuje od 19. storočia. Založil ho Jigoro Kano, ktorý skombinoval viacero techník vhodných na sebaobranu z niekoľkých bojových umení. Postupne z neho však vznikol šport, v rámci ktorého džudisti súťažia vo viacerých váhových kategóriách. Na ostatnej olympiáde patrilo k športom s najsilnejším zastúpením, predbehli ho len atletika a plávanie.

Vysoká hladina cholesterolu: Tieto pachy ju spoľahlivo prezradia
Podobne ako vysoký tlak, aj vysoký cholesterol sa často označuje za „tichého zabijaka“, pretože sa neprejavuje výraznými príznakmi. Na tieto pachy si však treba dať pozor.

Čas, v ktorom si doprajete večeru, ovplyvňuje riziko porážky. Tomuto sa vyhnite
Pri večeri si netreba dávať pozor len na výber jedla, ale aj na správne načasovanie. Tomuto sa vyhnite, ak vám záleží na zdraví mozgu a ciev.

3 druhy doplnkov, ktoré zvyšujú riziko životu nebezpečnej srdcovej arytmie
Rozrastajúci sa trh s vitamínovými doplnkami sľubuje riešenie pre množstvo zdravotných problémov. S týmito tromi doplnkami to ale netreba preháňať.

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka
Rakovina prsníka zďaleka nepatrí medzi výsostne ženské ochorenia. Muži v tejto skupine sú na ňu dokonca dvakrát náchylnejší.

10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti
Keď sa na úzkostné správanie pozrieme optikou traumy, zistíme, že často má svoj dôvod. Zistite podľa desiatich príznakov, či ste aj vy neboli obeťou nešťastnej udalosti.