Prihláste dieťa na džudo, rozvinie mu telo i dušu
Toto bojové umenie rovnomerne precvičí telo a zároveň učí etike a morálke.
Máte doma lenivé dieťa, ktoré potrebuje pohyb, alebo naopak hyperaktívne, ktoré si nemá kde vybiť energiu? Riešením môže byť šport, pričom skvelou voľbou je bojové umenie džudo. Z detí totiž dokáže s pomocou dobrých trénerov vytvoriť komplexne rozvinuté osobnosti, ktoré sú odolné voči chorobám i pádom, vedia, čo je to etika a morálka a samozrejme, majú pevné a ohybné telo.
Džudo rozvíja celé telo
Ako vysvetlil predseda Slovenského zväzu judo Ján Krišanda, toto bojové umenie dokáže v mnohom pomôcť, no na profesionálnej úrovni je to beh na dlhé trate. „Nestačí rok či dva trénovať, človek sa s tým musí stotožniť. Seriózny výsledok môže prísť až po piatich – šiestich rokoch,“ povedal.
Podľa jeho slov však námaha rozhodne stojí za to - džudo je totiž výnimočné v tom, že nie je jednostranným športom a človek trénuje celé telo. Takto nehrozia žiadne svalové disproporcie.
Džudo je aj o morálke a úcte
„Džudisti môžu hrať čokoľvek, zacvičia komplexne všetko, majú sebadôveru a kontrolované správanie. Nie sú agresívni a patria medzi tých najinteligentnejších športovcov,“ vysvetlil Krišanda. V džude zároveň existuje kódex, v ktorom si športovci osvoja zásady priateľstva, úctu k súperovi i sebaovládanie.
Práve to podľa Krišandu môže motivovať rodičov, aby deti prihlásili na tento šport. Zároveň sa prostredníctvom trénera dozvedia viac o svojom potomkovi z pohľadu ďalšieho človeka, ktorý s ním trávi množstvo času. Začať je najvhodnejšie vo veku šesť rokov, no prineskoro nie je nikdy. Ďalšou výhodou džuda je fakt, že patrí k najmenej úrazovým športom, hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá.
Z bojového umenia šport
Džudo je pomerne mladým bojovým umením, ktoré v dnešnej podobe existuje od 19. storočia. Založil ho Jigoro Kano, ktorý skombinoval viacero techník vhodných na sebaobranu z niekoľkých bojových umení. Postupne z neho však vznikol šport, v rámci ktorého džudisti súťažia vo viacerých váhových kategóriách. Na ostatnej olympiáde patrilo k športom s najsilnejším zastúpením, predbehli ho len atletika a plávanie.
Tomáš Taraba: Vládny návrh na situáciu v zdravotníctve je elegantné riešenie
Návrh, s ktorým prišla vláda na riešenie aktuálnej situácie v zdravotníctve, považuje Tomáš Taraba za najelegantnejšie riešenie pri rešpektovaní všetkých práv.
Kamil Šaško: Zdravie občanov musí byť nadradené právam lekárov na pracovné spory
Životy a zdravie občanov Slovenska musia byť nadradené akýmkoľvek právam lekárov na pracovné spory.
Požiar bytu si vyžiadal jednu obeť, policajti a hasiči zachraňovali dieťa
Dnes, 8. decembra 2024, v skorých ranných hodinách vznikol požiar trojizbového bytu v bytovom dome na 4. poschodí v Liptovskom Mikuláši.
Vláda: Mimoriadnou situáciou má byť i nedostupnosť zdravotnej starostlivosti
Zákon o civilnej ochrane obyvateľstva sa má doplniť o definíciu mimoriadnej udalosti, za ktorú bude považovaná aj kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Gastroenterologička: Aj zdravý človek po 50-ke by mal podstúpiť kolonoskopiu
Každý zdravý človek po dovŕšení 50 rokov by mal podstúpiť preventívnu kolonoskopiu. V relácii TASR TV Zdravie to uviedla gastroenterologička Božena Pekárková.