• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.9.2020Meniny má Ľuboslav(a)
10°Bratislava

U týchto žien sa mozgová aneuryzma vyskytuje až 7-krát častejšie

  • 18:09 02.08.2020
  • Washington
U týchto žien sa mozgová aneuryzma vyskytuje až 7-krát častejšie

Ženy, ktoré spadajú do tejto skupiny, by v budúcnosti mohli častejšie podstupovať snímanie mozgu pre zistenie prítomnosti prípadnej aneuryzmy.

O mozgovej aneuryzme môžeme hovoriť vtedy, keď niektorá cieva v mozgu napuchne a utvára sa na nej akoby malý vred. Hoci toto ochorenie vo všeobecnosti nie je smrteľné a mnohí ľudia, ktorí s ním žijú, o ňom ani nevedia, pri prasknutí aneuryzmy môže dôjsť k život ohrozujúcej udalosti. Prasknutie aneuryzmy vyžaduje okamžitý lekársky zásah.

Výskum publikovaný v Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry dokazuje silné prepojenie so vznikom mozgovej aneuryzmy u konkrétneho druhu ľudí. Výskum, ktorý sa zameral na snímky mozgu 545 žien vo veku 30 až 60 rokov prišiel na to, že aneuryzma najčastejšie vzniká v mozgu fajčiarok. Tie sú na ňu náchylnejšie ešte viac v prípade, že trpia vysokým tlakom.

Aneuryzmy môžu byť malé alebo veľké a môžu sa nachádzať kdekoľvek v tele. Tie v mozgu sa ale zvyknú označovať za najnebezpečnejšie, pretože tým, že tlačia na okolité tkanivá v hlave, často dochádza k ich pretrhnutiu, ktoré neraz končí fatálne. Napriek tomu len v Spojených štátoch žije asi 6,5 milióna ľudí s aneuryzmou, pričom o tomto ochorení nevedia.

K vzniku mozgovej aneuryzmy prispieva aj rodinná anamnéza alebo ochorenia obličiek.

Ako sme už spomínali, na posúdenie vzťahu medzi vznikom aneuryzmy a fajčením vedci skúmali 545 žien, z ktorých u 152 zistili 185 nepretrhnutých mozgových aneuryziem, čo znamená, že niektoré mali v mozgu viac ako jednu.

Zo 152 pacientiek sa pod vznik aneuryzmy v 46 percentách podpísali skúsenosti s fajčením v minulosti a u 57,5 percent fajčenie v súčasnosti. Mozgové aneuryzmy sa častejšie vyskytovali u žien, ktoré za deň vyfajčili okolo 20 cigariet a fajčili v priemere 29 rokov. Najčastejším dôvodom snímania mozgu u nich bola pretrvávajúca bolesť hlavy, ktorú odhalili u 62,5 percent žien s aneuryzmou a 44 percent žien bez nej.

Priame porovnanie fajčiarok a nefajčiarok poukázalo na fakt, že u žien, ktoré fajčia, hrozí o štyrikrát vyššie riziko aneuryzmy ako u tých, ktoré nefajčia. Toto riziko je o sedemkrát vyššie, ak fajčiarky okrem toho majú problémy s chronicky vysokým tlakom.

Na záver je nutné poznamenať, že ide o pozorovaciu štúdiu, na základe ktorej sa nedá vyvodiť kauzálna súvislosť medzi fajčením a vznikom mozgovej aneuryzmy. Rovnako výsledky nemožno uplatniť na všetky vekové kategórie žien. Napriek tomu sa vedci nazdávajú, že fajčiarky vo veku 30 až 60 rokov by na základe týchto zistení mali preventívne podstúpiť snímanie mozgu pre zistenie prítomnosti aneuryzmy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, mayoclinic.org, bmj.com, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

Prečo by ste nemali nosiť tenisky so zahnutou špičkou

VČERA - 20:45Zdravie

Nosenie topánok so zdvihnutou špičkou sa môže pretaviť do dlhodobých problémov. Riziko netreba podceniť, varujú podológovia.

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

Otrava jedlom: 6 jedál, ktoré najčastejšie spôsobujú zvracanie a hnačku

VČERA - 20:11Zdravie

K otrave jedlom dochádza pri skonzumovaní potravy nakazenej baktériami, vírusmi alebo parazitmi, ktoré v tráviacom trakte spôsobujú ťažkosti. Tieto jedlá ju najčastejšie spôsobujú.

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

Tieto povahové vlastnosti zvyšujú riziko úmrtia pri infarkte

VČERA - 19:38Zdravie

U ľudí s týmito povahovými vlastnosťami existuje štatisticky vyššie riziko úmrtia pri opakovanej zástave srdca.

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

Prečo by ste si po čistení zubov nemali vyplachovať ústa, a ďalšie chyby ústnej hygieny

18:40 15.09.2020Zdravie

Hoci sa čisteniu zubov venujeme na pravidelnej báze, stále existuje niekoľko chýb, ktorým sa nevyhneme. Toto sú tie najčastejšie z nich.

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

7 príznakov, ktoré vyrieši jedine terapeut

14:09 15.09.2020Zdravie

Tieto príznaky oznamujú, že nastal čas začať uvažovať nad psychoterapiou.