• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 28.10.2020Meniny má Dobromila
15°Bratislava

U týchto žien sa mozgová aneuryzma vyskytuje až 7-krát častejšie

  • 18:09 02.08.2020
  • Washington
U týchto žien sa mozgová aneuryzma vyskytuje až 7-krát častejšie

Ženy, ktoré spadajú do tejto skupiny, by v budúcnosti mohli častejšie podstupovať snímanie mozgu pre zistenie prítomnosti prípadnej aneuryzmy.

O mozgovej aneuryzme môžeme hovoriť vtedy, keď niektorá cieva v mozgu napuchne a utvára sa na nej akoby malý vred. Hoci toto ochorenie vo všeobecnosti nie je smrteľné a mnohí ľudia, ktorí s ním žijú, o ňom ani nevedia, pri prasknutí aneuryzmy môže dôjsť k život ohrozujúcej udalosti. Prasknutie aneuryzmy vyžaduje okamžitý lekársky zásah.

Výskum publikovaný v Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry dokazuje silné prepojenie so vznikom mozgovej aneuryzmy u konkrétneho druhu ľudí. Výskum, ktorý sa zameral na snímky mozgu 545 žien vo veku 30 až 60 rokov prišiel na to, že aneuryzma najčastejšie vzniká v mozgu fajčiarok. Tie sú na ňu náchylnejšie ešte viac v prípade, že trpia vysokým tlakom.

Aneuryzmy môžu byť malé alebo veľké a môžu sa nachádzať kdekoľvek v tele. Tie v mozgu sa ale zvyknú označovať za najnebezpečnejšie, pretože tým, že tlačia na okolité tkanivá v hlave, často dochádza k ich pretrhnutiu, ktoré neraz končí fatálne. Napriek tomu len v Spojených štátoch žije asi 6,5 milióna ľudí s aneuryzmou, pričom o tomto ochorení nevedia.

K vzniku mozgovej aneuryzmy prispieva aj rodinná anamnéza alebo ochorenia obličiek.

Ako sme už spomínali, na posúdenie vzťahu medzi vznikom aneuryzmy a fajčením vedci skúmali 545 žien, z ktorých u 152 zistili 185 nepretrhnutých mozgových aneuryziem, čo znamená, že niektoré mali v mozgu viac ako jednu.

Zo 152 pacientiek sa pod vznik aneuryzmy v 46 percentách podpísali skúsenosti s fajčením v minulosti a u 57,5 percent fajčenie v súčasnosti. Mozgové aneuryzmy sa častejšie vyskytovali u žien, ktoré za deň vyfajčili okolo 20 cigariet a fajčili v priemere 29 rokov. Najčastejším dôvodom snímania mozgu u nich bola pretrvávajúca bolesť hlavy, ktorú odhalili u 62,5 percent žien s aneuryzmou a 44 percent žien bez nej.

Priame porovnanie fajčiarok a nefajčiarok poukázalo na fakt, že u žien, ktoré fajčia, hrozí o štyrikrát vyššie riziko aneuryzmy ako u tých, ktoré nefajčia. Toto riziko je o sedemkrát vyššie, ak fajčiarky okrem toho majú problémy s chronicky vysokým tlakom.

Na záver je nutné poznamenať, že ide o pozorovaciu štúdiu, na základe ktorej sa nedá vyvodiť kauzálna súvislosť medzi fajčením a vznikom mozgovej aneuryzmy. Rovnako výsledky nemožno uplatniť na všetky vekové kategórie žien. Napriek tomu sa vedci nazdávajú, že fajčiarky vo veku 30 až 60 rokov by na základe týchto zistení mali preventívne podstúpiť snímanie mozgu pre zistenie prítomnosti aneuryzmy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, mayoclinic.org, bmj.com, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

VČERA - 21:06Zdravie

Majitelia mobilov, ktorí na týchto zariadeniach trávia čas aj aktivitou na sociálnych sieťach, sa neraz stretávajú so zvláštnymi fyzickými následkami. Spozorujete ich aj na sebe?

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

20:05 25.10.2020Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

19:37 25.10.2020Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

18:28 25.10.2020Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

8:26 25.10.2020Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.