• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 5.8.2020Meniny má Hortenzia
18°Bratislava

Dojčenie a koronavírus: Matky dokážu ochrániť deti, aj keď sú infikované

  • 20:34 28.07.2020
  • Svet
Dojčenie a koronavírus: Matky dokážu ochrániť deti, aj keď sú infikované

Podľa štúdie je kojenie počas pandémie bezpečné, no matky musia dodržiavať určité bezpečnostné opatrenia.

Matky, ktoré sa infikovali koronavírusom dokážu bezpečne kojiť svoje deti a nepreniesť na ne infekciu, ak budú dodržiavať určité opatrenia. Nová štúdia potvrdila, že zo 120 bábätiek, ktorých matky boli pozitívne na ochorenie COVID-19 sa nenakazilo ani jedno počas pôrodu ani počas dvoch týždňoch od narodenia. Bábätká sa nenakazili napriek tomu, že väčšina infikovaných matiek ich kojila, dotýkala sa ich a s deťmi zdieľala jednu miestnosť.

Ako uvádza štúdia publikovaná 23. júla v časopise The Lancet Child & Adolescent Health, kľúčové boli hygenické opatrenia, vďaka ktorým sa deti nenakazili. Ich matky nosili jednorazové rúška a pred kontaktom s dieťaťom si umývali ruky a prsia.

Za určitých podmienok môžu kojiť aj infikované matky

„Dúfame, že naša štúdia uistí mamičky, že riziko prenosu COVID-19 na ich deti, je veľmi nízke,“ uviedla vo vyhlásení spoluautorka štúdie Christine Salvatorová, odborníčka na detské infekčné choroby. Autori napriek tomu poznamenávajú, že ich štúdia bola relatívne malá, takže na potvrdenie výsledkov sú potrebné väčšie štúdie.

Vzhľadom na to, že COVID-19 je stále málo preskúmané ochorenie, údaje o rizikách prenosu koronavírusu z matiek na novorodencov boli obmedzené. Objavilo sa už niekoľko prípadov novorodencov pozitívnych na COVID-19 do 48 hodín po narodení, no ich výskyt je zriedkavý.

Nová štúdia analyzovala informácie od matiek, ktoré boli pozitívne na COVID-19 a porodili v jednej z troch nemocníc v New Yorku medzi 22. marcom a 17. májom. Približne tri štvrtiny matiek mali príznaky, z ktorých asi polovica ich pociťovala aj v čase pôrodu.

V nemocnici mohli matky zdieľať izbu so svojím dieťaťom, ktoré bolo v uzavretej detskej postieľke umiestnenej 2 metre od matkinej postele. Matky mohli dojčiť, ak sa cítili dostatočne dobre, ale boli povinné nosiť jednorazové rúška a umývať si ruky pred držaním dieťaťa. Pred dojčením si tiež ženy museli umyť prsia.

Deti potrebujú dotyky a dojčenie

Všetky deti boli testované na COVID-19 počas prvých 24 hodín po narodení a žiadne z nich nebolo na túto chorobu pozitívne. Z celkového počtu 120 detí bolo 79 testovaných znovu asi týždeň po narodení a 72 bolo testovaných dva týždne po narodení. V správe sa opäť uvádza, že žiadne z nich nebolo pozitívne a nevykazovalo žiadne príznaky COVID-19.

53 detí absolvovalo kontrolu cez videohovor vo veku 1 mesiaca a všetky boli v poriadku. Celkovo sa nezistil žiadny rozdiel medzi deťmi, ktorých matky mali príznaky a deťmi asymptomatických matiek.

Dotyky a dojčenie sú dôležité pre väzbu dieťaťa s matkou, ako aj pre dlhodobé zdravie dieťaťa. Nové zistenia naznačujú, že matky nemusia svoje deti oberať o tento kontakt, ak budú dodržiavať hygienické zásady.

Mnoho otázok o COVID-19 v tehotenstve však zostáva nezodpovedaných. Napríklad, ako často tehotné ženy alebo ich bábätká trpia komplikáciami spôsobenými touto chorobou a ako často sa vírus prenáša z matky na novorodenca.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, thelancet.com, livescience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Týchto 12 faktorov by dokázalo zabrániť takmer polovici prípadov demencie

Týchto 12 faktorov by dokázalo zabrániť takmer polovici prípadov demencie

DNES - 19:39Zdravie

Najväčší svetoví odborníci na demenciu a Alzheimerovu chorobu sa zhodli na tom, že s prevenciou pred demenciou treba začať už v mladom veku. Rozhodujúcich je pritom týchto 12 faktorov.

Koronavírus môže zasiahnuť aj štítnu žľazu, toto si musíte všímať na krku

Koronavírus môže zasiahnuť aj štítnu žľazu, toto si musíte všímať na krku

VČERA - 20:48Zdravie

Podľa lekárov by sme si pri ochorení COVID-19 mali všímať okrem hrdla aj krk.

Vedecky potvrdené: Tieto potraviny vás ochránia pred koronavírusom

Vedecky potvrdené: Tieto potraviny vás ochránia pred koronavírusom

19:27 03.08.2020Zdravie

Štúdia francúzskych výskumníkov potvrdila ochranné účinky potravín pred koronavírusom.

Najlepšie vitamíny a potraviny, ktoré vás ochránia pred koronavírusom. Dôležité sú dávky

Najlepšie vitamíny a potraviny, ktoré vás ochránia pred koronavírusom. Dôležité sú dávky

20:10 02.08.2020Zdravie

Tieto živiny sú pri správnom dávkovaní efektívne na prevenciu pred ochorením COVID-19.