• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 13.8.2020Meniny má Ľubomír
31°Bratislava

O ochorení pečene pacient vedieť nemusí, preto je to tichý zabijak

  • 19:34 24.07.2020
  • Bardejov
O ochorení pečene pacient vedieť nemusí, preto je to tichý zabijak

S ochorením pečene môže pacient žiť bez toho, aby o ňom vedel. Napríklad chronická hepatitída C sa nazýva aj tichý zabijak.

A to preto, lebo pečeň samotná nebolí a pacient nemusí ísť včas k lekárovi. Pre TASR to povedala internistka, klinická farmakologička Mária Belovičová počas osvetového podujatia pri príležitosti Svetového dňa hepatitídy, ktoré sa v piatok konalo v Bardejove.

Na Slovensku sú chronické ochorenia pečene piatou najčastejšou príčinou smrti celkovo a v prípade produktívneho veku sa dostávajú na tretie miesto za kardiovaskulárne a onkologické ochorenia,“ priblížila ďalej s tým, že podľa Európskej asociácie pre výskum pečene je Slovensko krajina so štvrtou najvyššou mortalitou na ochorenia pečene po Maďarsku, Rumunsku a Slovinsku. Okrem zvýšeného tuku v pečeni či alkoholu, a to aj u mladých ľudí, vedú často k vážnemu chronickému poškodeniu pečene aj vírusové hepatitídy B a C, autoimunitné choroby, ako aj liekové poškodenie pečene.

Kým k nákaze hepatitídou typu A dochádza vplyvom nedostatočného umývania si rúk, vírusové, krvou prenosné, sú hepatitídy typu B a C. „Človek ich môže dostať cez pírsing, tetovanie, intravenóznym užívaním drog, sexuálnou cestou. Starší pacienti sa mohli v minulosti nakaziť cez transfúziu alebo krvný derivát, na dialýze, počas operácie, u zubára alebo všeobecného praktického lekára, keď ešte neboli jednorazové injekcie,“ vysvetlila Belovičová s tým, že niekedy sa spôsob prenosu vírusových hepatitíd zistiť nedá.

Sprievodnými znakmi ochorenia pečene sú podľa jej ďalších slov nešpecifické príznaky, ako je slabosť, únava a tiež pocit tlaku pod pravým rebrovým oblúkom. Keďže však chorá pečeň nebolí, pacient ju zvyčajne začína liečiť až na základe zvýšených hodnôt takzvaných pečeňových testov. Práve preto je podľa Belovičovej aj v tomto prípade dôležitá prevencia. „Je to bežné vyšetrenie, pri ktorom sa dá zachrániť ľudský život. Je však dôležité, aby boli tieto ochorenia včas diagnostikované,“ doplnila s tým, že testy sú súčasťou štandardných preventívnych prehliadok. Ako v tejto súvislosti dodala, včas podchytená hepatitída typu C sa dá vďaka moderným antivirotikám vyliečiť do 12 týždňov. Neoddeliteľnou súčasťou liečby akejkoľvek choroby pečene je aj správne stravovanie.

Podľa Belovičovej slov bol o podujatie v Bardejove veľký záujem. Približne 150 návštevníkov si tam nechalo zmerať elasticitu pečene a percento tuku v nej, záujem bol aj o meranie krvného tlaku, glykémie, protilátok proti hepatitíde C. Záujemcovia mali aj možnosť svoje výsledky odkonzultovať s lekárom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Varovné signály prichádzajúceho pôrodu, o ktorých ste ešte nepočuli

Varovné signály prichádzajúceho pôrodu, o ktorých ste ešte nepočuli

18:33 11.08.2020Zdravie

Pôrod sa nedostaví vždy až po uvoľnení plodovej vody či kontrakciách. Týchto 10 neštandardných príznakov ho takisto vie včas odhaliť.

VEĽKÝ TEST RÚŠOK: Tomuto typu sa vyhnite, je horší ako žiadne rúško

VEĽKÝ TEST RÚŠOK: Tomuto typu sa vyhnite, je horší ako žiadne rúško

20:19 10.08.2020Zdravie

Podľa vedcov môžu niektoré typy pokrývok tváre v skutočnosti zvyšovať riziko šírenia koronavírusu.

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

20:09 09.08.2020Zdravie

Podľa lekárov môžu niektoré lieky spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

20:08 08.08.2020Zdravie

Vysoká telesná teplota môže v niektorých prípadoch značiť nedostatok vitamínu. Ako zistiť, či si ho stačí doplniť, alebo či by ste radšej mali zájsť na vyšetrenie?

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

19:37 07.08.2020Zdravie

Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.