• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 13.8.2020Meniny má Ľubomír
30°Bratislava

Prisatého kliešťa treba odstrániť čo najskôr a správne

  • 13:29 24.07.2020
  • Bratislava
Prisatého kliešťa treba odstrániť čo najskôr a správne

Pri vyberaní kliešťa by ste mali použiť rukavice. Farmaceutka vysvetľuje, ako na to.

Prisatého kliešťa je potrebné odstrániť z kože čo najskôr a správne. "Miesto s kliešťom pred jeho odstraňovaním dezinfikujte. Vezmite navlhčený vatový tampón alebo špeciálne na to určenú pinzetu či kliešte," vysvetľuje farmaceutka Jana Varsová. Vhodné je podľa nej použiť rukavice, aby sa zabránilo prenosu infekcie. "Kliešťa odstráňte hýbaním zo strany na stranu," dodala.

Častou chybou pri vyťahovaní kliešťa je podľa nej použitie mydla, pri ktorom hrozí, že sa kliešť udusí. Následne môže uvoľňovať nebezpečné toxíny a zvyšovať tak riziko prenosu infekcie. Po odstránení celého kliešťa treba postihnuté miesto dezinfikovať. „Kontaktujte lekára, ak spozorujete výrazné červené fľaky často s tmavými okrajmi v okolí miesta uhryznutia, hnis, závažnú alergickú reakciu či príznaky pripomínajúce chrípku, ako sú bolesti hlavy, kĺbov, malátnosť, únava či horúčka,“ dodáva farmaceutka.

Kliešte môžu prenášať kliešťovú encefalitídu, ktorej sa dá predchádzať očkovaním. Pri prvom očkovaní je dôležité absolvovať celkovo tri dávky vakcíny. „Najvhodnejší čas na začiatok očkovania sú zimné mesiace. Počas tých dostanete prvé dávky vakcíny a v sezóne budete už dostatočne chránení. Posledná dávka vakcíny sa aplikuje o päť až 12 mesiacov po druhej dávke,“ hovorí Varsová. Dopĺňa, že očkovať možno deti od jedného roka a dospelých. „Očkovacia látka cháni pred infekciou vírusom kliešťovej encefalitídy, nezabráni však tomu, aby sa kliešť prisal. Je preto dôležité vždy použiť repelent, keďže kliešť môže infikovať aj inou chorobou,“ upozorňuje.

Z dôvodu predchádzania ochoreniam treba zvoliť vhodné oblečenie, ideálne dlhé nohavice a tričko s dlhými rukávmi s hladkým povrchom, ktorý kliešťom sťažuje lezenie a následné priľnutie na kožu. Dlhé nohavice je vhodné zasunúť do ponožiek, keďže kliešť sa na kožu dostáva najčastejšie práve priestorom medzi nohavicami a obuvou. Pred výletom treba použiť repelent, ktorý odpudzuje kliešte a komáre. Nie je vhodné líhať si do vysokej trávy, v ktorej sa vyskytujú kliešte najčastejšie. „Mýtus je, že kliešte padajú zo stromov a skáču. Naopak, žijú v priestoroch do výšky 60 cm od zeme, preto je riziko prilezenia kliešťa práve od chodidiel,“ upozorňujú farmaceuti. Po návrate z rizikovej oblasti odporúčajú ihneď si vymeniť oblečenie a skontrolovať celé telo.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Varovné signály prichádzajúceho pôrodu, o ktorých ste ešte nepočuli

Varovné signály prichádzajúceho pôrodu, o ktorých ste ešte nepočuli

18:33 11.08.2020Zdravie

Pôrod sa nedostaví vždy až po uvoľnení plodovej vody či kontrakciách. Týchto 10 neštandardných príznakov ho takisto vie včas odhaliť.

VEĽKÝ TEST RÚŠOK: Tomuto typu sa vyhnite, je horší ako žiadne rúško

VEĽKÝ TEST RÚŠOK: Tomuto typu sa vyhnite, je horší ako žiadne rúško

20:19 10.08.2020Zdravie

Podľa vedcov môžu niektoré typy pokrývok tváre v skutočnosti zvyšovať riziko šírenia koronavírusu.

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

20:09 09.08.2020Zdravie

Podľa lekárov môžu niektoré lieky spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

20:08 08.08.2020Zdravie

Vysoká telesná teplota môže v niektorých prípadoch značiť nedostatok vitamínu. Ako zistiť, či si ho stačí doplniť, alebo či by ste radšej mali zájsť na vyšetrenie?

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

19:37 07.08.2020Zdravie

Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.